Konteinermaja nagu nimigi ütleb on ühest või mitmest kaubakonteinerist koosnev hoone, mis on ümber ehitatud elamis- ja kasutuskõlbulikuks. Reeglina on tegu taaskasutatavate merekonteineritega, mis on kaubaveos maha kantud, kuid saab ideaalselt taaskasutada kodu ehituseks. Lisaks elamule on konteineritel palju mitmeid erinevaid kasutusvõimalusi.
Konteinerid on enamasti 3-13m pikkused ning neid omavahel ühendades on võimalik ehitada ka uhkeid ja luksuslikke elamuid. Kui kodu jääb alla 20m2, siis ei vaja see paigalduseks isegi ehitusteatist. Alla 60m2 suurusega konteinerelamu liigitub kui väikemaja ning vajab vaid ehitusteatist kohalikult omavalitsuselt. Loe lähemalt ehitus- ja kasutusteatise kohta siit.
Konteinermajad on muutunud üha populaarsemaks ja see on tõusev trend. Viimastel aastatel on väga paljud tööandjad aktsepteerinud kodukontorit. See teeb linnast väljas elamise ja oma kodu omamise väga atraktiivseks ka alles karjääri alustavatele inimestele.
Eelised
Hind
Tavaliselt on konteinerelamu 10-15% soodsam, kui tavapärased moodulhoonete lahendused. Arvestada tasub ka sellega, et üldjuhul kujuneb maja ise ehitades hind kallimaks. Eriti kui puuduvad teadmised ning oskused. Loe ka meie artiklit: Kas ehitada maja ise või osta valmislahendus?
Eestis on mitmeid konteinerlahenduste pakkujaid ja valmislahenduse hind 10 000 ja 50 000 euro vahemikku.
Valmislahendus
Uuele majaomanikule on alati soovitav osta valmislahendus. Ise ehitades on väga palju nüansse ja projekte, mis võivad teadmiste ja kogemuste puudusel valesti minna. Konteinermaja eeliseks on ka see, et see on valmislahendus ja ehitatakse tehases soodsates tingimustes valmis. See tähendab, et vigu ja praaki esineb pigem harva.
Transport
Väiksemad konteinerelamud on üldjuhul väga hästi teisaldatavad ja transporditavad. Kui on soovi siis võid oma kodu ümber kolida kasvõi iga paari aasta järel.
Taaskasutus
Konteinermaja suurimaks eeliseks peetakse taaskasutust. Vanad merekonteinerid leiaksid oma lõpu vanarauas, kuid ümberehitus annab neile justkui uue elu.
Omanäoline
Kui ostad valmislahenduse, siis need on üldjuhul standardsed. Samas saab oma krundile soetada konteineri ja see ise ümber ehitada. Näiteks sobitada oma maastikuga värvides konteineri üle õlivärvidega, kasutada omale meelepäraseid materjale, mustreid ja värve.
Kui ehitad ise, siis tuleb järgida teatud abinõusid. Konteineril peab olema sobiv vundament. Kergemate hoonete puhul sobib ka lihtne killustikuplats. Raskema hoone puhul võib kaaluda näiteks postvundamendi rajamist. Loe ka: Väike- ja minimajade vundament
Väga palju kasutusvõimalusi
Konteinermaja ei pea olema tingimata elumaja. Lisaks elamule saab sellele anda mitmeid erinevaid funktsioone, nagu näiteks kontor, külalistemaja, saun ja isiklik spaa, aiamaja, väliköök, töökoda, jõusaal vms.
Puudused
Vajab lisatoestamist
Konteiner on nurkadest väga vastupidav kuid katus ja keskosa võib vajada täiendavad toestamist, sama kehtib ka akende paigaldamise kohta. Samuti tuleb olla hoolas materjalide valikul, sest konteineri enda seinad ei kanna kivikatust või palju kividetaile.
Fikseeritud parameetrid
Konteiner piirab elamu kujundamist, sest seinad ja mõõdud on standardsed. Kui soovid erilahendusi, tuleb teha väga palju lõikamist ning keevitustöid. Suured muudatused võivad aga üsna kalliks osutuda.
Soojustus
Üks levinumaid puuduseid on see, et konteinerit on halb soojustada. Karp on piklik ja seda pole mõtet seest soojustada, nii kaotab ka ruumi sisemõõtmetes. Enamasti kasutatakse õhukest isolatsiooni, näiteks polüretaanvahtu, mis ei ole jällegi tervisele kuigi hea hea. Väljast soojustades kaotab konteiner oma iseloomuliku robustse industriaal stiilis välimuse.
Eelnev kasutus
Konteinerite puhul tuleks uurida, mida sellega enne veeti ehk mis on selle ajalugu. Enamik kaubad on ohutud. Samas, kui konteineriga veeti kemikaale ning radioaktiivseid ained, võib konteineri ümberehitamine elumajaks olla tervisele ohtlik.
Kasutus
Lisaks väljatoodud kasutusvõimalustele, on konteineril neid väga palju veel.
- Kelder – metallhoones on kõik toiduained näriliste eest kaitstud. Samuti hoiab hoone suvel hästi jahedust ning talvel sooja, kui õigesti soojustada.
- Ühiselamu – Konteinerite väga suur eelis on, et neid saab omavahel spetsiaalsete klõpsudega ühendada. See võimaldab neid paigaldada kõrvuti või üksteise otsa. Näiteks USA ülikoolide linnakutes on konteineritest ühiselamud üha kasvav trend. Need on soodsad ning teisaldatavad valmislahendused.
- Välikohvik – Kui Sul on mingi oma hobi, näiteks küpsetamine, siis miks mitte suvehooajal sellega veidi lisaraha teenida.
- Stuudio – Võib-olla meeldib sulle hoopis maalida või teha puidutööd? Konteinermaja sobib ideaalselt ka oma kodustuudioks.
Kokkuvõtteks
Kui soovid oma kodu või lihtsalt kohta, kus vahest omaette mõne hobiga tegeleda, siis tasub kindlasti mõelda konteinerhoone peale. Selle ümberehitusega saab hakkama ka väheste ehitusalaste teadmistega ja üldjuhul on ka hind soodsam, kui teiste levinud lahenduste puhul.