Vastus sõltub mitmest tegurist, näiteks sellest, kas elatakse energiasäästlikus liginullenergia hoones, passiivmajas või mitte. Passiivmaja on hoone, mis on väga energiatõhus ja mis küttesüsteemi põhimõtteliselt ei vaja. Passiivmaja puhul on kõige olulisemad hoone ehituseks kasutatavad materjalid. Õige materjal tagab peaaegu olematu soojusenergia kao läbi seinte ning katuse.
Passiivmajades kasutatakse sageli taaskasutatavat energiat. Õigesti ehitatud ja standarditele vastav maja tarbib isegi kuni 90% vähem energiat, kui klassikaliselt ehitatud maja.
Akende vahetusel on standardlahendus vanade akende vahetamine kahekordsete akende vastu, sest need on soojapidavamad ja soodsad. Teine võimalus on kolmekordsed aknad, mis on tihti energiasäästlikumad, kuid kolmandiku võrra kallimad. Seejuures on nende vajalikkus mõnikord küsitav.
Kahe- või kolmekordsed klaasid
Klaaside tootmiseks on erinevaid viise, kuid tihti valmistatakse kahekordsed klaasid kahest 4–8 mm klaasist, millest sisemine on üldjuhul selektiivklaas. Selektiivkihil on väga tähtis roll: see peegeldab väljuvat soojuskiirgust tagasi ja aitab vähendada soojakadu. Tänapäevased energiasäästunõuded on nii kõrged, et lisaks kahele klaasile täidetakse nendevaheline ruum argooni või krüptooniga.
Kolmekordsete akende puhul loovad soojusisolatsiooni 14–20 mm paksused vaheliistud ja kaks energiasäästuklaasi. Ka sel puhul on sisemine kiht selektiivklaas (võimalusel saab tellida ka kaks selektiivklaasi) ja klaaside vahel on õhust raskem argoongaas. Kumbki ei mõjuta akna tooni ega valguse läbipaistvust.
Akendele on võimalik juurde tellida ka lisasid, mis nende efektiivsust veelgi suurendavad. Näiteks on kaubanduses saadaval termovaheliistud, mida saab paigaldada nii kahe- kui ka kolmekordsetele klaasidele. Need suurendavad soojapidavust veel kuni 10%.
Energiaaudit ja U-arv
Enne akende valimist peaks hindama terve hoone soojuskadusid ja tegema hoonele energiaauditi. Sellega tehakse kindlaks, kas akende vahetamine on üldse vajalik. Energiaaudit on teenus, mis analüüsib energiakasutust kogu hoones või mõnes eraldiseisvas osas. Lisaks energiakasutusele mõõdetakse hoone energiatõhusust ja antakse ülevaade võimalikest lahendustest, kuidas hoone energiakulusid vähendada.
Kodu renoveerides võiks mõelda ka energiaauditi tellimisele, et välja selgitada parimad viisid, kuidas tõsta energiatõhusust ja millised tööd tuleks kõige kiiremini ära teha. Kui kütte- ja energiakulud on järsku tõusnud, tasub kindlasti tellida kodule energiaaudit. Kuigi energiaaudit on tasuline, aitab see pikemas perspektiivis raha kokku hoida suuremate kütte- ja elektriarvete pealt.
Lisaks energiaauditile peab leidma ka piirete U-arvu. See on hoone soojapidavust iseloomustav arv ja näitab energiahulka, mis ajaühikus läbib tarindi 1 m2, kui temperatuuride erinevus on 1° C, mõõtühik W/m2K. Kui arvutuste tulemus näitab, et U-arv jääb ühe lähedale, siis see tähendab, et põrandate, lagede ja seinte soojaläbilaskvus on liiga suur ja kolmekordsete akendega seda ei kompenseeri - tasuvusaeg venib liiga pikaks.
Seetõttu peaks enne akende vahetamist mõtlema terve maja soojustamisele. Sellega võidakse viia U-arv 0,2 juurde. Ka siis ei pruugi kahekordsete akende kolmekordsete vastu vahetamine suurt rolli mängida, kuid kodu on tänu lisasoojustusele nüüd juba soojem.
Uute ehitiste soojapidavusnõuded on juba seaduses esitatud ja tihti kasutatakse uute majade juures just kolmekordseid aknaid.
Akende efektiivsus
Kahe- või kolmekordsete akende valimisel peaks mõtlema ka teistele teguritele kui klaasile. Kuigi aknaraamidel on soojapidavuse osas üsna väike roll, sest moodustavad tervest aknast 10–12%, siis ilma nendeta tihti aknaid tellida ei saa. Raami puhul peaks mõtlema, mis materjalist see tehtud on: klassikaline puit on küll esteetiliselt ilusam, kuid plastikraamid on taskukohasemad ja peavad kauem vastu.
Akende tellimisel saab valida ka klaaside paksust. Seega ei pea alati kahekordset klaasi hakkama kolmekordse vastu vahetama, vaid võib tellida paksema klaasiga kahekordsed aknad. Paksem klaas aitab paremini ka müra vastu. Madalamatel korrustel on oluline mõelda ka turvalisuse peale ning selleks on kaubanduses saadaval erinevad klaaspaketi- ja suluselahendused. Kui tunned, et korterisse tungib liigne päikesevalgus, siis on võimalik paigaldada ka spetsiaalsed päikesekaitseklaasid.
Sooja aitavad sees hoida ja niiskust aitavad eemale hoida ka raamidesse paigaldatud tihendid. Akende korrasolekut peaks jälgima pidevalt ja kui lihtsamate hooldustöödega saavad kõik ise hakkama, siis näiteks tihendite vahetamisel või akende reguleerimisel võiks kutsuda spetsialisti.