Mis põhjustab torude paukumist?
Veetorude kolisemine võib tuleneda mitmetest põhjustest,
millest enamik on küllaltki lihtsasti tuvastatavad, kuid keerukamate murede
korral on vaja probleemi allika leidmiseks kaasata pädev torumees. Esimese
asjana tuleks enda jaoks üles täheldada, milliste tegevuste ajal torud
pauguvad:
•
sooja vee kasutamisel;
•
külma vee kasutamisel;
•
kraanide sulgemisel;
•
vett tarbivate
kodumasinate, nagu nõudepesumasina ja pesumasina, kasutamisel;
• pärast veepehmendusseadme lisamist süsteemi.
Kui tuvastad, et kolin tekib vee kasutamise ajal, siis on ilmselt põhjuseks torud, mis ei ole seina külge korralikult fikseeritud ja vee voolamisel tekkiva vibratsiooni tulemusel põrkuvad need pidevalt ümbritsevate struktuuridega kokku. Kui kolksud kaasnevad külma vee kasutamisega, siis on probleemsed tõenäoliselt need torud, mis jahedat vett edasi kannavad ja kuuma vee kasutamisel kuulduvad hääled viitavad murele sooja vee torustikuga. Kehva kvaliteediga ehitatud veesüsteemi korral võib loomulikult probleem esineda ka selle mõlemas osas.
Kui paugud ja kolksud kaasnevad kraanide sulgemise, kodumasinate kasutamisega või veepehmendusseadme lisamisega süsteemi, siis on ilmselt tegemist hüdrolöögiga. See tekib siis kui veevool järsult katkestatakse ja rõhk veesüsteemi sees hüppeliselt suureneb. Kvaliteetsemad segistid on tänapäeval ehitatud nii, et nende sulgemine on küllaltki sujuv. Enamasti tekib hüdrolöök välja nõudepesu- või pesumasina kasutamisel, kuna nende vee sissevõtumehhanismi ventiilid sulguvad ülimalt kiiresti.
Kas on põhjust muretsemiseks, kui torud kolisevad või pauguvad?
Lisaks sellele, et kõvad hääled torudes on häirivad, kaasneb
nendega alati ka torustiku vibreerimine. Kuigi kolisevad ja paukuvad torud ei
pruugi koheselt endast suurt ohtu kujutada, siis pikas perspektiivis lõhub
selline olukord torusid ja nende ühenduskohti, mis ühel hetkel võivad järgi
anda ja lekkima hakata. Halvimal juhul võib see kaasa tuua torude lõhkemise
koos korraliku uputusega. Seega tegemist on probleemiga, millega on kindlasti
vaja tegeleda.
Kuidas parandada?
Kui oled kindlaks teinud, et kolina põhjuseks on torud, mis ei ole seina külge korralikult kinnitatud, siis on lahendus lihtne - lisa kinnitusi või paranda need. Seejuures tuleb jälgida, et torud oleksid kindlalt fikseeritud vähemalt iga 40 cm tagant. Lisaks peavad kinnitused olema kõigis ühendus- ja keeramispunktides ning seinast läbiviimise kohtades.
Keeruliseks muutub olukord siis, kui torud on paigaldatud viimistlusmaterjalide alla, sest probleemi kõrvaldamiseks tuleb seinakatted eemaldada. Sellised mastaapsed remonditööd on enamasti liiga mahukad, et neid kergekäeliselt ette võtta ja seega tuleb leppida, et vee kasutamisega kaasnevad ebatavalised helid. Siiski võiksid ka sel juhul nõu pidada mõne pädeva torumehega, kes suudab peamised murekohad tuvastada ja vajadusel pakkuda välja, millised väiksemad muudatused võiksid olukorda kasvõi veidikene parandada.
Kui avastasid, et paukuvad torud on tingitud torustikus tekkivast üleliigsest rõhust, tuleb mõelda, kuidas hüdrolööki vähendada. Selleks tuleb süsteemi, enne vee väljalaskekohta, lisada spetsiaalne õhu või gaasiga täidetud mahuti, kuhu üleliigne rõhk saab vajadusel koguneda. Selliselt toimivad ka paisupaagid ja hüdrofoorid. Kindlasti tasub üle vaadata ka elamu veeprojekt ning jälgida, et kõik torud oleksid õige diameetriga.
Kui elamu on ühendatud ühisveevärgiga, võib torude paukumist põhjustada välise veesüsteemi rõhu kõikumised või liiga suur rõhk, mis majja siseneb. Sellisel juhul tuleks koduse veesüsteemi ja välissüsteemi vahele paigaldada rõhuvähendaja, mis tagab ühtlase rõhuga veevoolu.
Torude ebakvaliteetne kinnitamine ja üleliigse rõhu tekkimine süsteemis on peamised põhjused torude kolisemisel ja paukumisel, kuid lisaks sellele võib probleeme tekitada ka muud faktorid, näiteks erinevate ainete settimine torudesse. Seega, kui sa ei leia oma probleemile lahendust, on ilmselt mõistlik pidada nõu spetsialistidega.
Teha ise või kutsuda torumees?
Kui oled varem kergemaid torutöid teinud, siis ilmselt saad iseseisvalt hakkama kergemate probleemide tuvastamise ja torukinnituste parendamisega, kuid rõhuprobleemide lahendamisel pead arvestama, et torustik tuleb avada, torusid tuleb lõigata, vajalikud lisatarvikud paigaldada ja kogu süsteem hiljem kindlalt sulgeda. Seega kui sul ei ole vajalikke tööriistasid ja oskusi, siis nendel juhtudel on kindlasti mõistlikum kutsuda töid teostama pädev torumees.
Artiklis mainitud hüdrofooridest saad lugeda siit: Mis on hüdrofoor ja kus seda kasutatakse?