Varasemates kaseiinvärvi artiklites andsime põhjaliku ülevaate lubja- ja booraksipõhistest värvidest. Tõime välja ka selle, mis etapis peaks värvimulda kohupiimavärvi sekka lisama, ning mis oleks värvi õige konsistents. Kuna värvipigmentide kasutamine on aga mahukam teema, jätsime selle süvitsi käsitlemise käesolevasse artiklisse.
Lubjal põhineva kohupiimavärvi eripära
Lubi sobitub hästi vaid madala pH-tasemega värvipigmentidega kuid booraks on neutraalsem. Seepärast tasubki lubjapõhise kaseiinvärvi puhul enne poemüüjatelt uurida, kas soovitud pigmendid sobivad üldse lubjaga kokku. Vastasel juhul võib värvitoon keemilise reaktsiooni tõttu muutuda. Küll aga on tänapäeval saadaval ka sünteetilisi alternatiive, mis lubjaga ei reageeri. Lisaks tuleb meeles pidada seda, et lubjapõhine kohupiimavärv jääb booraksiga võrreldes pastelsem, sest lubjal on värvi valgendav omadus.
Kuidas kohupiimavärvi pigmentidega toonida?
Enne värvima asumist tuleb arvestada, et kaseiinvärvi toon muutub kuivades heledamaks, seega ei tasu vedela segu toonil end lasta eksitada. Loomupäraselt on kohupiimavärv valge, ent soovi korral on võimalik värvipigmentide abil saavutada ka tume või kirgas värvitonaalsus.
Esmalt tasub pigmendipulbris olevad suuremad tükid uhmerdada peenekoeliseks. Kui soovite heledamat seinavärvi, siis segage pigment väikese koguse toasooja veega päev enne värvimist ning jätke see ligunema. Seejärel valage hulka valmis valget kaseiinvärvi. Segage need kaks kuni tekib ühtlane vedel hapukoore taoline pasta.
Siinkorral peab aga meeles pidama, et pigmenti ei tohiks lisada rohkem kui 10% kaseiinvärvi hulgast — vastasel juhul võib segu seintel määrima hakata. Viimase põhjuseks võib olla ka liigvähese sideaine osakaal. Kui sideainet on aga üleliia, võib värv hakata pragunema. Õige vahekorra ja soovitud värvitooni saavutamiseks tulebki seguga veidi katsetada ja esmalt testida värvi väikesel seinapinnal. Pigmendipasta ja kohupiimavärvi osakaal sõltub lisaks ka sellest, kuivõrd tumedat värvi soovite.
Tumedama tooni saavutamiseks tuleks tegutseda juba varem — nimelt peaks kaseiinvärvi valmistamise vältel asendama osa lubjast või kriidipulbrist värvipigmendi pulbriga.
Kuidas kaseiinvärvi kauem säilitada?
Kui kaseiinvärv on valmis peaks see veerand kuni pool tundi seisma. Et kohupiimavärv hakkab kiirelt riknema peaks selle samal päeval seinale kandma. Kui seda võimalust ei ole, siis säilib see suletuna külmkapis kuni nädala. Ka jahedates tingimustes nagu sahvris ja esikus võib see säilida paar päeva, ent kindlasti ärge hoidke seda miinuskraadides. Lisades vedelasse kaseiinvärvi paar tilka eeterlikku õli, pikendate samuti veidi värvi eluiga.
Värvimisvahendid
Et kaseiinvärv ise on niivõrd naturaalne, sobib ka selle pealekandmiseks naturaalse karvaga suur lapik pintsel või värvimishari. Soovi korral teeb töö ära ka värvirull. Kui soovite teostada aga trafarettmaalinguid, võite tarvitada ka mustrirulli. Kui värvimine on lõpetatud, eemaldub loomulik värv vahendite küljest kõigest seebi ja sooja vee abil.
Värvimise põhitõed
Ideaalne temperatuur värvi pealekandmiseks on alates kaheksast soojakraadist ülespoole. Seinu on kohupiimavärviga kergem katta mitmekesi. Parandustöid enam hiljem teha ei saa, sest laigud ja viirud jäävad nähtavale. Seega ärge jätke tööd vahepeal pooleli, vaid katke seinad hoogsalt ja tähelepanelikult ühe seina haaval. Parema tulemuse nimel võiks aluspinna eelnevalt niisutada. Sellisel juhul saab ka alla nirisevad värvijoad märjal pinnal hõlpsasti laiali hajutada sellal, kui kuivale pinnale jätavad need jäljed maha. Sellegi poolest võiks esmalt katsetada värvisegu väikesel seinapinnal.
Kõige efektiivsem moodus kaseiinvärvi pealekandmiseks on alt ülespoole suunal risti-rästi pintslitõmbeid tehes. Töö vältel sega kindlasti aeg-ajalt värvisegu, sest pigmendil on kombeks põhja ladestuda. Kuigi pintslivõõped peaksid olema ühtlased ja julged, peaksid kihid aga olema õhukesed. Harilikult kantakse peale kaks kihti, mille vahel võiks hoida kuivamisaega vähemalt ööpäeva. Kui järgmiseks päevaks on värv muutunud liiga paksuks, võib hulka lisada 5-15% toasooja vett. Teine kiht on mõeldud selleks, et lisada tugevust ja ühtlust.
Kohupiimavärvi hooldus
Kohupiimavärv muutub linaõlivärnitsa lisamisel vastupidavamaks ja ka lausa välitingimustesse sobivaks. Kui seda pole aga lisatud, siis kaseiinvärv kuigi pesemiskindel ei ole. Igal juhul soovitame kohupiimavärviga kaetud seina puhastada seda õrnalt niiske lapiga üle pühkides. Linaõlivärnitsata kaseiinvärv rohket vett ei armasta, vaid võib ülemäärase vee puhul hakata lapi all lahustuma. Ka linaõli olemasolul tasub siiski olla ettevaatlik ja seina rohkest veest säästa.
Kokkuvõte
Kui räägime kohupiimavärvi pigmenteerimisest siis mängib rolli ka see, kas värv on booraksi- või lubjapõhine. Lubjal on oma eripärad ja tuleb uurida, kas soovitav värvipigment sellega üldse kokku sobitub. Kui soovite heledamat värvitooni, siis segage pigment ööpäev varem veega kokku värvipastaks, ning seejärel lisage kaseiinsegu sekka. Tumedam toon nõuab värviga kokkusegamist aga juba varem — kaseiinvärvi valmistamise etapis. Vähemtähtis pole ka see, et seinte värvimine peaks toimima hoogsalt, ühtlaselt ja hilisemate parandusteta.
Loe ka: Kohupiimavärv seinal: I osa ja II osa - Värvisegamise retseptid