+ Lisa oma töö      

Kohupiimavärv seinal: II osa - värvisegamise retseptid

28. september 2022 Hange.ee
Tagasi
kohupiimavärv, kaseiinvärv, liimvärv, piimvärv, värvitööd, värvimistööd, maalritööd, sisekujundus, siseviimistlus

Kas teadsite, et kohupiimavärvi kokkusegamiseks on laias laastus kaks erinevat retsepti? Millised on sideained, mis töötavad retseptides liimina, milline on värvi õige konsistents? Lisaks annab järgnev artikkel ülevaate kuidas muuta kohupiimavärv ka välitingimustes vastupidavaks.

Kas lubi või booraks?

Kuigi tänapäeval on retseptide puhul valik, siis laias laastus taanduvad populaarseimad kaseiinvärvi retseptid kaheks — liimaineks on kas booraks või kustutatud lubi. Lubjakaseiin haakub hõlpsasti poorsele aluspinnale, ent soovitatavalt võiks see siiski jääda interjööri. Booraks osutub lubjaga võrreldes vastupidavamaks, kui sellele lisada sekka ka linaseemneõli.

Booraksit müüakse küll aga ainult spetsialiseerunud ettevõtetele, kes erialaselt ainega kokku puutuvad ja selle ohutusnõuetest teadlikud on. Et lugeda meie eelnevalt avaldatud artiklit kaseiinvärvi ohutusnõuetest, eeltöödest ja pinna kruntimise kolmest erinevast moodusest, vajutage siia

Ökoloogiliste ehitusmaterjalide poodides müüakse ka valmissegatud kaseiinvärvi ja -krundi pulbreid, millel on kasutusjuhend juures. Need koosnevad samuti alltoodud koostisosadest, ent mõni sisaldab lisaks ka dolomiidijahu, soodat ja räni. Küll aga on värvi kokkusegamine võrdlemisi lihtne ja muuhulgas soodne, seega ei tasu peljata ka ise selle järele proovimist.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Õige konsistents

Enne, kui jõuame värvisegamiseni peaks teadma, kui paks see tulema peaks. Ideaalis peaks tulemus jääma kliistri ehk liimi või linaõlivärvi sarnase konsistentsiga. See ei tohi olla liiga paks, sest muidu on värvi seinapinnale nakkumine raske. Sellisel puhul saab seda aga toasooja veega lahjendada. Samuti ei ole kasu liiga vedelast segust, vaid värv peaks saama aegamisi, ühtlase joana seinale voolata ja nõnda pinnale liimuda.

Lubjal põhineva kohupiimavärvi retsept

  Koostisosad:
  • 1 kg lahjat, rasvata, teralist kohupiima (mitte kohupiimapastat, sest seal on liialt lisaaineid);
  • 1-1,5 kg kustutatud lupja (soovitatav esmalt läbi sõela pressida);
  • kuni 1 l külma vett;
  • vajadusel lõpus veidi leiget vett.
Antud retseptist valmib umbes 2,5 liitrit värvi. Varu endale ligikaudu 4-liitrine anum. Esmalt sega kilo kohupiima umbes liitri külma veega ja seejärel kurna see läbi sõela, et vältida tükkide teket. Järgnevalt lisa hulka juba eelnevalt sõelutud lubi. Seejärel sega pastat vähemalt paarkümmend minutit kuni see hakkab liimjaks muutuma. Nõnda ongi lubjapõhine kohupiimavärv valmis!

Booraksil põhineva kohupiimavärvi retsept

Eelneval sajandil hakati lubja asemel üha enam kasutama liimainena ka booraksit. Jätkuloo eelmises osas kirjeldasime, kuidas valmistada kohupiimakrunti, kus tõime esile, et kohupiimakrundi ja -värvis oleva liimi koostisosad on samad, küll aga tuleb krundile lisada järk-järgult valada juurde liiter vett. Nagu allpool selgub, on seinavärvi hulgas veel komponente, mis muudavad viimase krundiga võrreldes liimjamaks ja vastupidavamaks.

Koostisosad:

  • 250 g lahjat, rasvata, teralist kohupiima
  • 10 g booraksit
  • 30 ml sooja/kuuma vett
  • 500-600 g kriidipulbrit
  • 400 ml külma vett
  • 4 g peeneteralist metüültselluloosi (ennetab kuivosade settimist)
  • 50 g talki (tugevdab liimikelmet)
  • 50 g micat ehk jahvatatud vilgukivi (kaitseb ultraviolettkiirguste eest)
  • 100 g kaoliini (tugevdab vastupidavust)

*Valikuline:

  • toonimiseks värvimulda või pigmenti 
  • 25 ml linaõlivärnitsat (lisab plastilisust ja vastupidavust)

Retseptist valmib umbes liitrijagu värvi. Varu endale paar näiteks kolme ja viie liitrist anumat. Esmalt sega ühes anumas kokku kõik kuivained nagu kriit, talk, kaoliin, vilk ja metüültselluloos. Seejärel vala kuivainetele hulka 400 ml külma vett, sega ja lase sel 12 tundi punduda. Selle aja vältel peaks mördipastat aeg-ajalt ka segama. 

Lisa teise anumasse 30 ml kuuma vett ja booraks, kuni viimane lahustub totaalselt. Seejärel lisa hulka kohupiimamass. Booraks vajab vähem seismisaega, seega lase segul vähemalt kaks tundi olla. Ka seda peaks aegamisi segama, sest nõnda kaovad kohupiimatükid, segu muutub kliistri taoliseks ja omandab kollaka värvuse. Kui segamise vältel pole kõik tükid kadunud, võib seda peale paar tundi seismist ka läbi sõela kurnata. Nõnda jääb mass ühtlane nagu tarvis. 

Seejärel kui mõlemad mördid — nii kaseiinliim kui kriidisegu on vajaliku aja seisnud, segage need omavahel kokku. Kuigi järgmises artiklis kõneleme lähemalt pigmentidega toonimisest, siis kirjeldame lühidalt siinkohal värvimulla kasutust. Värvimuld tuleks esmalt eraldi anumas segada vähese veega kokku nõnda, et tekiks pasta. Alles seejärel tuleks värvimullapasta lisada ülejäänud kaseiinsegu hulka. Seejärel miksi ja kurna segu hoolikalt läbi, kuni kogu mass on ühtlane.

Kui soovite värvi kasutada ka väliruumis või puidul, siis tuleb viimasena lisada linaõlivärnitsat. Seda tuleks peene joana kallata samal ajal liimisegu vahetpidamata segades. Nõnda valmibki elastsem kaseiintempera. Küll aga tasub teada, et linaõlivärnits muudab värvi veidi kollakamaks.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kokkuvõtteks

Artiklis käsitlesime kahte baasretsepti, mille alusel saab kohupiimavärvi hõlpsasti kodus ise valmistada. Lisaks jagasime, et kohupiimavärv võib linaõlivärnitsa lisamisel osutuda ka välitingimustes vastupidavaks. Selleks, et teada saada kuidas kaseiinvärvi heledamaks või tumedamaks pigmentida, siis oota ära ka meie järgmine artikkel. Seal kirjeldame lähemalt ka eri värvi pealekandmise tehnikatest, vahenditest ning kaseiinvärviga kaetud seina hooldusest. 

Loe ka: Kohupiimavärv seinal: I osa ning selle toonimine ja värvimine.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge