Kodukino ei ole lihtsalt diivan ja ekraan ruumis, selle loomiseks on vaja täita teatud minimaalsed sammud nagu väljast tuleva valguse kontrollimine ja suure ekraani paigaldamine. Kui kõike õigesti teha, siis on tulemus ka pingutust väärt.
Eraldi tuba
Vastupidiselt kodukontorile, mängunurgale või kodusele jõusaalile, soovitavad eksperdid pühendada kodukino jaoks terve ruumi, kus saab suurelt ekraanilt filme või telesaateid vaadata. See tähendab, et millekski muuks ruumi ei kasutata. Peale filmide saab ka läbi erinevate voogedastuskanalite vaadata oma lemmiksarju, kuulata ja vaadata taskuhäälinguid jne.
Kui ekraan ühendada mängukonsooliga, siis saab kodukinos ka videomänge mängida. Seega võib selline ruum olla üsna mitmekülgne ja mõeldud tervele perele kasutamiseks. Kui kodukinole ei ole võimalik eraldi ruumi eralda ja see asub näiteks samas ruumis köögiga, siis võivad lõhnad ja helid kinoelamust segada.
Valguse kontrollimine
Ümbritsevat valgust kodukinosse ei soovita. Ümbritsev valguse hulka kuulub kõik see, mis tuleb väljastpoolt ekraani, näiteks akendest, ukse alt või mõni muu valgusallikas toas. Nii nagu ka päris kinos, siis peaks ka kodukino ruum olema täiesti pime, ainuke valgusallikas seinal olev ekraan. Kodu renoveerimisel on tänapäeval kombeks üha rohkem ja rohkem naturaalset valgust lisada. Kodukino loomisel tuleb käituda aga vastupidiselt, eemaldades nii palju valgust kui võimalik - ideaalselt kõik naturaalse valguse allikad.
Valgusteid saab vajadusel sisse ja välja lülitada, naturaalset valgust tuleb aga peita. Juhul kui kasutate oma kodokinos projektorit muudab igasugune valgus ekraanil näidatava pildi raskemini nähtavaks. Seega on parim lahendus valida ruum, kus on niigi vähe loomuliku valgust nagu näiteks kelder või katusealune. Kuid alati on võimalik kasutada ka kardinaid ja teisi aknakatteid, et ruum pimedamaks muuta.
Ümbritseva heli kontrollimine
Samamoodi nagu on kodukino puhul oluline ümbritseva valguse kontrolli alla saamine on sama oluline ka ümbritseva heli kontrollimine. Isegi kui kodukino jaoks leitakse eraldi ruum, siis võivad väljast tulevad helid filmivaatamise elamuse ikka ära rikkuda. Pesumasinast, nõudepesumasinast, köögist, väljast või teistelt inimestelt tulevad helid on vaid mõned näited, millega peab kodukino rajamise puhul tegelema.
Heli kontrollimiseks soovitatakse paigaldada teine kiht kipsseina või muuta ruum helikindlamaks spetsiaalsete vahtplaatide abil. Midagi sarnast on kasutusel ka helistuudiotes. Eraldi peab tähelepanu pöörama ka ustele ja akendele. Kui need on õhukesed, siis lasevad need heli kergemini läbi. Seega peaks need asendama paksemate variantidega. Heli ja valgust aitavad summutada ka paksud kardinad.
Audiovisuaalne tehnika ja kaablimajandus
Kui kodukino jaoks on sobiv ruum olemas, valgus ning välised helid kontrolli all tuleks järgnevalt mõelda audiovisuaalse tehnika peale. Ehk tuleb otsustada kas kasutada televiisorit või projektorit või miks mitte mõlemat ja valida välja ka videoallikad nagu digiboks, arvuti vms ning helisüsteem. Kodukino ajuks võib pidada ressiiverit, see on nii pildi kui ka heli süda. Ressiiveri külge ühendatakse kokku kõik need erinevad seadmed nagu telekas või projektor, kõlarid, digibox, mängukonsool, arvutid jne.
Ressiiver on seega ka seade, mille külge on ühendatud kõikvõimalikud kaablid ja juhtmed, mida ekraani, kõlarite ja projektori jaoks vaja on. Kuigi tänapäeval muutub üha tavalisemaks traadita lahendused, kus heli ja pilt levivad läbi WiFi või Bluetooth signaali vajavad seadmed siiski elektriühendust. Kõik need kaablid ja juhtmed tuleb läbi seina, lae või põranda vedada ja see võib olla väga tülikas ettevõtmine. Ja kui ei ole varem elektritöödega kokku puutunud, siis võib see tegevus olla ka ohtlik. Seega oleks mõistlik kutsuda elektrik, kes teab, mida teeb ja kuidas kaablid oskuslikult ära peita. Kaablimajandus ei pruugi paljudele oluline olla, aga peidetud kaablid jätavad palju puhtama ja visuaalselt parema mulje.
Projektor või telekas
Tänapäeval on televiisorid suuremad ja parema pildikvaliteediga kui kunagi varem. Seetõttu eelistavad paljud inimesed kodukino loomisel just suurt telekat, kuid on palju ka neid, kes kasutavad kodukinos pildi saamiseks projektorit ja spetsiaalset ekraani. Selle ekraani eelis on see, et kui keegi parasjagu midagi ei vaata, siis saab ekraani kokku rullida. Telekaga sama teha ei saa, kui just ei paigaldata elektroonilist süsteemi, mis ühe nupuvajutuse abil ekraani oma urgu langetab.
Kodukino heli
Kõlarid peaksid ruumis olema paigutatud selliselt, et heli oleks igas toas nurgas selge ja võrdne. Iga ruum on erinev ja heli liikumist mõjutavad mitmed faktorid, sealhulgas ruumis olemasolevad esemed, kuna heli põrkub neilt erinevalt ning ka lagi, seinad ja põrand, mis võivad olla erinevast materjalist. Seetõttu on soovituslik konsulteerida asjatundjatega, kes aitavad leida õige akustika ja kõlarite paigutuse vastavalt ruumi eripäradele.
Sisekujundus
Kodukino interjöör mängib kinokogemuse saamisel olulist rolli. Paljud eelistavad anda kodukinole kino välimus, tuues sinna sarnased toolid nagu kinos, istmed asuvad kallakul, et tagumistelt istmetelt näeks ekraani paremini. Kogu ruum võiks olla värvitud tumedat tooni, mis aitab ruumi hämaramaks muuta ning põrandal on vaip, mis summutab inimeste kõndimise häält, kui kellelgi on vaja keset filmi ära käia.
Lisaks peaks uks olema vaheseina või kardina taga, et väline valgus ust avades ruumi ei pääseks. Istmete arv oleneb loomulikult ruumi suurusest ja istmete laiusest. Kui tavalises kinos ei saa istmete suurust kontrollida, siis kodukino ehitades saab sinna paigaldada toolid, mis on just nii laiad ja nii pehmed kui soovitakse.
Ventilatsioon
Ventilatsioon ei ole oluline vaid ruumi õhutamiseks, et seal saaks pikemalt aega veeta, vaid ventilatsioon on oluline ka tehnika jaoks. Tehnika toodab töötades sooja ning korrektseks tööks on vaja neid jahutada. Selleks kasutatakse ventilaatoreid ja tehnika asub kohas, kus õhk saab vabalt selle ümber liikuda.
Kokkuvõttes võib kodukino rajamine olla suurepärane investeering, mis võib pakkuda kodus meelelahutust ja mugavust. Kui aga soovite rajada tõeliselt professionaalse kodukino, peate olema valmis kulutama aega ja raha, et tagada kvaliteetne kogemus.
Loe ka: Elektritööd kodus - mida võib ise teha ja mida peab tegema spetsialist?