+ Lisa oma töö      

Kivikatuse ABC

26. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
kivikatus, savikivi katus, betoonkivikatus, kivikatuse paigaldamine

Kivikatus on oma elegantse välimuse ja pika eluea tõttu üks kõige eelistatuim katusetüüp nii Eestis kui Põhjamaades. Savikivi või betoon-kividest tehtud katused sobivad nii uutele kui vanadele elamutele. Siiski on kivikatus enamasti üks kallimaid lahendusi ning peab täpselt planeerima, et katusekarkass peaks kivikatuse raskusele vastu. Oma raskuse tõttu peab kivikatus olema alati kaldega ning ei sobi lamekatuseks. Nendest ja paljudest teistest üksikasjadest lähemalt allpool. 

Katusematerjali valimine sõltub väga erinevatest aspektidest nagu näiteks maja stiil, katuse keerukus, eelarve ja kahtlemata on oluline ka see, mis endale meeldib - loe lisaks ka meie artiklit erinevatest katusekattematerjalidest siit.

Katusekivide materjalid 

Savikivi

Põletatud kivist katused peavad vastu aastasadu. Pinna tiheduse tõttu kivi ei sammaldu ega kaota oma punakat värvi. Savikivi meetodeid on Euroopas kasutatud aastasadu ning savikivi on end tõestanud kui kõige vastupidavam katusematerjal. Veel praegugi võib näha sadu aastaid vanu savikivi katuseid. Valtsidega katusekivi on ilmastikule vastupidavam kui traditsioonilised katusekivid, kuid vähem vastupidav külmale, mõistõttu vajab töötlemist, et külmaga mitte praguneda. 

Savikivil on kolm varianti. Enamlevinud on naturaalne savikivi, mis on efektse punakaspruuni värvusega. Tuleb jälgida, et kivi püsiks kuiv. Teine variant on angoobiga (vedel keraamiline mass) kaetud vetthülgava pinnaga savikivi. Kolmanda variandina on valikus glasuuritud savikivi, mille lisakiht sisaldab klaas-pulbrit muutes pinna klaasjaks ning läikivaks. Glasuuritud savikivi püsiv nagu uus aastakümneid. 

Savile värv põletatakse, mis muudab värvikihi vastupidavamaks kui betooni puhul. 

Betoon

19. sajandi keskel hakati rohkem kasutama liiva- tsemendi ja vee-segust katusekive, sest savi polnud laialdaselt kättesaadav. Pärast Teist maailmasõda hakati kivide tegemisel kasutama presse. 50-60. aastate ehitusbuumi ajal võeti kasutusele uut tüüpi seadmed, mis tootmist kergendasid, vähenes käsitöö. Nüüdseks on betoonkivist saanud kõige levinum katusematerjal. 

Betoon on looduslik materjal, millest valmistatakse tugev ning täpsete mõõtudega katusekivi. Eestis on enamasti saadaval kahelainelised kivid paljudes värvitoonides. Betooni on hakatud kasutama alles viimaste aastakümnete jooksul. Kuigi see on läbinud mitmed laboritestid, pole vastupidavus ilmastikule veel täielikult tõestatud. 

Betoonkivi kaetakse sileda kileja kihiga, mis ei lase samblal ja mustusel kiviga nakkuda.

Kiltkivi

Looduslik kivi, mis on töödeldud sobivasse kujusse. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mida silmas pidada?

Kindlasti võta 3-4 pakkumist enne valiku tegemist. Lepingus peab olema sätestatud katuse maht ning töövõtja ülesanded. Katus on hoone ehitusel üks kõige kallemaid ning kauakestvamaid projekte. Tuleb olla hoolikas, et plaane ning planeeritud tegevusi ei muudeta töö käigus nii palju, et vastutus muutub ebamääraseks. 

Kivikatus on väga raske. Eesti kliimas on lumerohke talv üsna tavaline. Lumi mitmekordistab kivi raskuse. Katuse karkass peab olema raskusele äärmiselt vastupidav. Enne hinnapakkumise kinnitust peab kivikatuse puhul kindlasti olema tehtud katusekarkassi raskuspidavuse kalkulatsioonid. 

Katusekivid sisaldavad silikaat-kristalle. Mehaaniline surve paiskab õhku osakesi, mis on kopsudele suures koguses kahjulikud. Kivide lõikamiseks kasuta vesipuuri, kaitsevahenditena peaksid lisaks olemas olema kõrvaklapid, kaitseprillid ning näomask. 

Kui valid tootjat, vaata kindlasti kive, mis on end tõestanud põhjakliimas. Kuigi kivikatust tehakse palju ka Euroopa lõunapoolsetes piirkondades, ei pea seal valmistatud kivid meie lume, vihma, päikese, külma ja kuuma vaheldumisele enamasti vastu. Sooja kliima jaoks mõeldud savikivi pole läbinud eraldi puhastusprotsessi ja puuduvad lisakaitse kihid. Eesti kliima on sarnane põhjapiirkonnaga – Soome, Rootsi ja Norra, pigem vali kivid piirkonnast, kus on Eestile sarnane ilmastik. 

Transport ja materjali käsitlus – kui tellid kivipakid oma koju, siis kindlasti peaks olema hinnapakkumises ka kivitõste katusele. Suured kivipakid tõstetakse katusele strateegilistesse kohtadesse, et paigaldus oleks võimalikult sujuv ning optimaalne. 

Enne katuse ehitamist tuleb plaanid kooskõlastada vallaga juhuks kui hoone kuulub näiteks muinsuskaitse alla. 

Paigaldus

Esimene kivirida paigaldatakse metallklambritega. Järgmised read laotakse vastavalt mustrile ja kivide enda raskus hoiab need paigas. Esimese kivirea alla paigaldatakse harjased, mis hoiavad kivi alumist serva üleval ning tõkestab lume pääsu kivi laine alla.

Turvavarustus

Lisaks katusele endale peab olema sobilik turvavarustus - liikumisrajad, katuseredel,  lumetõke, jm. Alati peab arvestama, et katusel peaks olema võimalik liikuda puhastamiseks, korstna juurde pääsemiseks, lumerohkel talvel lume maha lükkamiseks. 

Tuulutus- ja ventilatsioon

Kuigi kivikatus hingab loomulikult, tekib tugevate sademete puhul kondensatsioonivesi. Kondentsi minemajuhtumiseks on vajalik teha katuseharja tuulutus. 

Äravoolusüsteem

Iga katus vajab kvaliteetset äravoolusüsteemi. Võrreldes plekk-katusega, kivikatus hingab ning selle alla enamasti ei teki veetilkasid, mis konstruktsiooni lõhuksid. 

Läbiviigud – korstna-, tuulutuse-, äravoolu- ja muud augud katuses peaksid olema tihendatud ning veekindlad.

Kivi eelised:

  • Ilus, elegantne ja luksuslik;
  • Kõige pikema elueaga katusematerjal – kivikatus paigaldatakse 100+ aastaks;
  • Vaikne ka vihma ja tormiga;
  • Ei mõrane ega roosteta, ei kahjustu paigalduse ega tormiga;
  • Lihtne hooldada;
  • Sobib nii uutele kui renoveeritavatele majadele;
  • Lihtne ja kiire tööriistavaba paigaldus ka tuulise ilmaga;
  • Kivi on hinna, kestvuse ning esteetilisuse osas optimaalseim valik.

Kivi miinused:

  • Väga raske katusematerjal – kandekonstruktsioon peab olema vastupidav, eriti tuleb arvestada lisanduva lume raskusega;
  • Kallis – keraamilised kivid on tõenäoliselt kõige kulukam katuse lahendus;
  • Vastuvõtlik ilmastikuoludele – kivi on poorne, mis toetab katuse sammaldumist, lehe- ja oksasodi jääb tihti kivide vahele kinni. Kivikatus vajab regulaarset puhastamist;
  • Paigalduseks on vaja kogemustega professionaali;
  • Ei sobi lamekatuseks.

Kas kivikatust on võimalik ise paigaldada?

Kivikatuse paigaldus pole keeruline, kui töövõtted ja protsess on teada ja tuttav. Kui on tehtud täpsed mõõdistused ning arvutused, siis kivide ladumises iseenesest midagi keerulist pole. Keeruline on kaldharjade ja katuseneelude ettevalmistamine ning sobitamine. Samuti võib kivimuster jääda ebaühtlane, kui tegemist on algajaga. Tuleb teada kuidas ja kuhu paigaldada tuulutusliistud ning naelu ei tohi lüüa neelu põhja. Kuna ka kivikatuse materjal on võrdlemisi kulukas, tasub kindlast konsulteerida ala spetsialistiga.

Lisaks on veel mitmeid nüansse ning erinevaid nippe ja võtteid, millega varasemalt katusetöid teinud inimene kursis pole. Seega on kõige otstarbekam leida omale sobiv ning professionaalne katusepaigaldaja, kellel varasem pikaajaline kogemus katustööde valdkonnas. Vaata lisaks ka artiklit kivikatuse paigaldamise keskmisest hinnast siit.

Töövõtja peab kindlasti olema soovitavalt mitmeaastase kogemusega kivikatuse spetsialist. Parima koostöö leidmiseks soovitatakse võtta 3-4 hinnapakkumist, et leida omale sobivaim. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge