Milleks see vajalik on?
Kinnisvara hindamine tuleb ette võtta siis, kui on vaja kellelegi tõendada oma kinnisvara väärtust või kui sa soovid oma kinnisvaraga teha tehinguid, mille tarbeks on vajalik võimalikult täpselt teada oma vara hetke turuväärtust. Kinnisvara hindaja poolt antud eksperthinnang on erapooletu ja võtab arvesse nii hinnatava objekti erisusi, kui ka hetkel turul valitsevat olukorda sarnaste kinnisvaratehingute osas.
Eksperthinnang on vajalik:
- Pangalaenu võtmiseks, kui kinnisvarale seatakse hüpoteek;
- Ettevõtetele finantsaruandluse jaoks;
- Õige müügihinna määramiseks;
- Õige ostuhinna määratlemiseks investeerimistehingute tegemisel;
- Kohtuvaidlusteks või vara jagamiseks;
- jm.
Kuidas valida sobiv kinnisvara hindav ettevõte ja ekspert?
Sobivat kinnisvara hindavat ettevõtet valides, tuleb eriti tähelepanelik olla neil juhtudel, kus eksperthinnangut vajatakse pangale esitamiseks. Õnneks on pangad kliendi jaoks selle valiku küllaltki lihtsaks teinud ja oma kodulehtedel toonud välja nimekirja ettevõtetest, mille hindamisaruandeid nad aktsepteerivad. Edasi jääb kliendi ülesandeks oma kinnisvara asukohta ja ka näiteks teenuse hindasid silmas pidades valida enda jaoks sobivaim variant.
Kinnisvara hindavates ettevõtetes töötavad eksperdid, kes omavad vastavat kutset: kinnisvara nooremhindaja (tase 5), kinnisvara hindaja (tase 6) või vara hindaja (tase 7). Siinkohal tuleb, aga tähele panna, et kõigi eelnevate tasemete eksperdid ei ole ilmtingimata sulle sobivad teenusepakkujad.
Näiteks müügihinna määramisel on oluline ainult tehtava töö kvaliteet ja hindaja kutse tase ei ole otseselt oluline: põhimõtteliselt piisab siin isegi oma tööd hästi tundvast kinnisvaramaaklerist. Samas pangale võib olla oluline, et eksperthinnangu annab vähemalt 6. taseme hindaja. Seega alati kui plaanid hindamisakti kasutada tõendina teisele osapoolele näitamiseks, tee kindlaks millistele nõuetele see vastama peab.
Milliseid kinnisvara objekte saab lasta hinnata?
Kinnisvara hindajad aitavad määrata põhimõtteliselt igasuguse kinnistusregistrisse kantud objekti turuhinda. Ekspertide töö tulemusel saad teada, milline on sinu korteri, maja, majaosa, äripinna või ka hoonestamata kinnistu hetkeväärtus. Seejuures arvesta, et hindaja annab arvamuse ainult sulle kuuluvale kinnisvarale ja sellel asuvat muud vara arvesse ei võta. Seega kui tahad ekspertarvamust näiteks õige müügihinna määramiseks, siis kinnisvara hindaja poolses hindamisaktis ei kajastu müüdavasse elamusse sisse jäetav mööbel, ega äripindadel asuvad seadmed. Loe ka: Mida jälgida korteri ostmisel? ABC
Kuidas hindamisprotsess välja näeb?
Hindamisprotsessi alguses tuleb valida välja enda jaoks sobiv kinnisvara hindav ettevõte ja selle esindajale edastada kõik kinnistuga seotud asjakohased dokumendid: projektid, joonised, plaanid, lepingud jm. Kuna näiteks kehtiv üürileping, kinnistule seatud kitsendused, servituudi või kasutusloa olemasolu võivad oluliselt selle hinda muuta, ei tohi ühtegi sellist dokumenti kahe silma vahele jätta.
Enamasti järgneb esmasele dokumentidega tutvumisele kinnisvara hindaja poolne objekti külastus. Kuigi faktoreid, mis määravad hetke turuhinna on mitmeid, siis elamu puhul on üheks oluliseks teguriks hinna kujunemisel kindlasti selle üldmulje.
Seega tasub enne hindaja külastust objekti korralikult koristada. Kindlasti tuleb hoolikalt puhastada köök ja vannituba, sest nende osakaal hinnas on reeglina suur. Kui nimetatud ruumid on väga määrdunud, tasub kindlasti appi palgata ekspertidest koosnev koristusmeeskond. Samuti tasub parandada kõik pisivead ning pahteldada ja üle värvida määrdunud seinad. Ilmselt tasub see kulu ennast hiljem korralikult ära.
Vaata üle ka kogu sisseehitatud mööbli seisukord: köögimööbel, garderoobikapid, vannitoamööbel. Nende seisukord läheb kinnisvara hindamisel arvesse ja võib kindel olla, et korraliku köögimööbliga korteri hind on tunduvalt kõrgem.
Kindlasti ei ole halb mõte enne kinnisvara hindaja hinnangut üle vaadata, kas kõik ehitisega seotud on seaduslik ja vastab kehtivale projektile. Juhul, kui vahepealsel ajal on tehtud muudatusi, mille osas oleks vaja ka projekti muuta, on selleks veel võimalus. Korras dokumentidega kinnisvara väärtus on kindlasti kõrgem.
Pärast objekti külastamist annab hindaja sinu kinnisvarale ekspertarvamuse. Selle kujundamisel võtab ta arvesse lisaks koha peal nähtule ja dokumentidest leitule mitmeid faktoreid, mis tulenevad kinnistu asukohast ning mis määravad selle kasutusmugavuse. Sellisteks teguriteks võivad olla näiteks mitmesuguste teenuste kättesaadavus või tiheasustuses parkimiskoha olemasolu. Enamasti kasutavad kinnisvara hindajad oma ekspertarvamuse andmisel ka võrdlusmeetodit, mis tähendab, et sinu poolt hindamiseks antud kinnisvara võrreldakse hetkel turul müüdavate sarnaste omadustega kinnisvara objektidega.
Millest sõltub kinnisvara hindamise tasu?
Kinnisvara hindamisel ei ole ühte kindlaks määratud tasu, kuna erinevatele objektidele hinnangu andmiseks kuluv aeg võib olla väga erinev. Kindlasti võetakse siinkohal arvesse objekti suurust, asukohta, dokumentatsiooni hulka jm. Tüüpprojekti järgi ehitatud korras dokumentatsiooniga elamu hindamine on kindlasti odavam, kui väga erilise projektiga eksklusiivsete elementidega maja ekspertarvamus.
Loe ka: Millised dokumendid vajavad kodu ostmisel tähelepanu?