Maa-aluse punkri ehitamine on väga spetsiifiline tegevus ning nõuab erilisi oskuseid ja teadmisi. Et ehitatav varjend oleks hea ja turvaline, konsulteeri kindlasti spetsialistiga, kes aitab valida välja ka õiged materjalid. Nende valimisel peab silmas pidama, et need oleksid tugevad ja ei laguneks maapinna raskuse all.
Selge on see, et kõik materjalid pole võrdsed, eriti maa-all ehitades. Kõige populaarsemad materjalid on metallist plaadid, tellised ja betoon.
Metallist plaadid: tegu on tugev ja vettpidava materjaliga, kuid need võivad olla kallid ja sa pead erialdi lisama isolatsiooni. Tellised: samuti tugevad ja hoiavad ka sooja ning peavad vett. Tellised lisavad ka värvi ja natuke stiili muidu niigi rõõmutusse keskkonda. Betoon: tugevdatud betoon peab suurtele raskustele kenasti vastu. Puu kasutamine ei ole soovitatav, kuna see ei pea kaua vastu, vesi paneb selle kiiresti mädanema ning seda tuleb pidevalt hooldada. Puitu saab kasutada varjendi interjööri juures, kuid hoia seda puhtana.
Laevakonteineri kasutamine on samuti üks võimalustest, mis lihtsustab varjendi ehitamist kuid arvesse tuleb võtta, et selle sisepinda ei saa muuta. Lisaks tuleb toestada seinad, sest konteinerid ei ole mõeldud maa alla matmiseks.
Ehitamise meelespea
Kui Sa ei kasuta olemasoleva keldri ruume, vaid kaevad varjendi jaoks augu, siis on õigete masinate ja tööriistade kasutamine oluline. Varjendi kiireks ehitamiseks tasub tellida ekskavaatori teenus või rentida ise miniekskavaator. Viimase abil on võimalik pääseda väikestele aladele, nagu tagaaed ja seal efektiivselt töötada.
Kuna varjend tuleb rajada selliselt, et seal on võimalik pikemat aega elada siis tuleb sinna paigaldada ka eluks vajalikud vahendid: ventilatsioon puhta õhu saamiseks, generaator energia tootmiseks, veefilter puhta vee saamiseks ning jäätmete eemaldamise süsteem.
Jäätmetest lahti saamine on kinnises varjendis oluline ja vähendab võimalusi haigeks jääda. Lihtsalt suvalisest kastist punkri nurgas pole kasu, sest see hakkab peagi haisema ja on pikas perspektiivis ebasanitaarne. Seetõttu tuleb rajada reovee ja käimlajäätmete ärajuhtimise lahendus. Jäätmeveepump ja tõstesüsteem on jäätmete kontrollimisel populaarsed valikud, kuid ka nende paigaldamine on tülikas ja kallis. Lihtsam lahendus on kasutada kompost käimlat, mis ei vaja vett ning mille abil on võimalik muuta jäätmed väetiseks, mida saab kasutada on taimede kasvatamisel. Kuid eelnimetatud lahendus võib kinnises ruumis hakata haisema.
Kaevamine
Kaevamisel tuleb meeles pidada, et varjendi ja maapinna vahel võiks olla vähemalt kolm meetrit ruumi. See pakub kaitset varingute ja teiste maa peal olevate probleemide eest. Kaevikuid ehitatakse samamoodi nagu metroosid: kaevatakse kraav, paigaldatakse toestus, ehitatakse punker ja kaetakse kinni.
Toestuse lisamine
Varjendi tugevamaks ja vastupidavamaks tegemiseks kasutatakse metalltorusid, mis vähendavad varingute ohtu. Radiatsiooni või plahvatuslaine eest kaitsmiseks tuleks seinad katta 30-90 cm paksuse tugeva materjaliga nagu betoon, tellised või metall. Samuti saab kaitseelementidena kasutada ka sind ümbritsevat maapinda ennast.
Kui punker on valmis, siis varu sinna ohtralt pika säilivusajaga toiduaineid ja vedelikke, mis maa all elades on kulla hinnaga. Näiteks erinevad kuivained, konservid, piimapulber, kuivatatud puuviljad, pähklid, supid jne. Sa ei taha süüa hädaolukorra tekkimisel vananenud toitu. Punkris peaks olema ka väike pliit või mikrolaineahi mida kasutada söögi valmistamiseks.
Eestis ei peeta varjendite rajamist vajalikukus vaid soovitatakse ohu korral kasutada juba olemasolevaid keldreid või teisi maa-aluseid rajatisi. Seega enne kui lööte kopa maasse või hakkate oma keldrist varjendit ehitama tasub läbi mõelda selle rajamise otstarbekus ja arvestada ka kuludega. Kokkuvõttes loodame, et mitte kellegi meist ei ole lähitulevikus vaja varjendit kasutada.