Millega peaks arvestama otsuse tegemisel - fermid või sarikad?
Kasutades katuse ehitamiseks sarikaid tuleb eelkõige arvestada suurema tööjõukuluga, sest konstruktsioonide valmistamine koha peal on küllaltki aeganõudev protsess. Kuna kvaliteetne katus kaitseb kogu maja, ei tohiks selle kvaliteedis mööndusi teha. Seega on väga oluline enne ehitamisega alustamist veenduda, et sarikate valmistajal on piisavalt töökogemusi vastavalt projekti keerukusele, selgitab Toom.
Fermidega on asi lihtsam: tänu materjalile ja tootmisprotsessi etappidele kehtestatud kõrgetele nõuetele on tagatud kvaliteetne tulemus ning ehitusele kuluva aja, materjali ja ühtlasi ka raha kokkuhoid on märgatav. „Fermid tuleb vastavalt jooniste järgi paigutada: katusekalle, kaldehari, hari ja neelud on juba välja arvestatud," võtab Toom lühidalt kokku põhjuse, miks fermide kasutamine ehitusel sarikate lahendusest tunduvalt lihtsam on.
Kuidas kujuneb katusefermide hind?
Toom selgitab, et fermide hind koosneb peamiselt kahest komponendist: puidu hinnast ja fermi komplekteerimiseks vajaminevast tööjõukulust. Samuti peegeldub lõpphinnas tootmiseks vajalik energiakulu elektri ja gaasi näol, mille maksumus on viimasel ajal olnud tõusuteel.
Katusefermide hinna kujunemisel mängivad rolli ka paljud erinevad ehitusprojektist tingitud faktorid, räägib Toom. Keerulisemad ja materjalikulukamad projektid on paratamatult kallimad. Hinnaerinevused tulenevad näiteks sellistest faktoritest nagu katuse kuju, pööningu olemasolu ja kasutusotstarve, maja laius, toestavate seinade olemasolu ja asukoht.
Milliseid ferme tehakse ja mis on nende praktiline erinevus?
„See oleneb kõik kliendi soovist," võtab Toom lühidalt vastuse kokku. Fermide puhul on tegelikult võimalikud väga mitmed erinevad lahendused. Ferme valmistatakse erinevatele katusetüüpidele nagu viil-, kelp-, lamekatus jm. Samuti on võimalik valmistada ferme väga erinev kujuga katustele.
Teostuse aluseks võetakse elamuprojekt, mis on koostatud vastavalt kliendi soovile. Ehitusloa saanud projekti puhul võib kindel olla, et arvesse on võetud ka kõiki kohaliku omavalitsuse poolt kehtestatud projekteerimisnõudeid. Viilkatuse puhul tuleneb peamine erinevus fermide konstrueerimisel sellest, kas ka pööningut plaanitakse kasutada ning milline saab olema selle kasutusotstarve.
Mis on ogaplaatfermid ja millised on nende eelised?
Fermide valmistamiseks on vajalik erinevate lõigetega puitdetaile võimalikult tugevalt koos hoida. Ühe võimalusena saab selleks kasutada kruvide või naeltega lihtsat kinnitusplaati. Detailide liikuvuse minimeerimiseks on aga parim lahendus kasutada vastupidavast metallist spetsiaalselt puitelementide ühendamiseks disainitud ogaplaate.
Ogaplaatfermide valmistamisel kasutataksegi viimati mainitud detailide kokkusidumise meetodit, kus fermi detailidele asetatud ogaplaadid surutakse spetsiaalse pressi abil tugevasti kinni. Sellise valmistamismeetodi puhul on võimalik saavutada äärmiselt tugevad ja liikumatud ühendused, selgitab Toom. Puitdetailide käsitsi ühendamisel ei ole taolise tulemuse saavutamine võimalik.
Mis materjali kasutatakse fermide ehitamisel?
Fermide valmistamisel kasutatakse ainult parimat okaspuupuitu. AS Natural hoiab puidu kvaliteedil silma peal kogu tootmisahela vältel. Toom lisab, et fermide ehitamisel kasutatakse ainult tugevussorteeritud puitu, mis on läbinud hööveltehases spetsiaalsed tugevuskoputused ja ka visuaalse kontrolli. Kogu kontrolli eesmärk on saavutada võimalikult kvaliteetne tulemus.
Kuidas ferme transporditakse ja objektil käsitletakse?
Tellijaga kokkulepitud ajal transporditakse fermid objektile. Transport toimub enamasti veoautoga, millel on olemas ka lihtne kraana fermide paika tõstmiseks. Selleks, et tellitud kaup oleks kohale jõudmiseni võimalikult kaitstud ilmastiku ja mehhaaniliste vigastuste eest, pakitakse katusefermid kompaktselt üksteise kõrvale ning vajadusel kiletatakse tehases.
Toom toob välja, et juhul kui ferme ei ole mingil põhjusel võimalik kohe paika tõsta, siis võib neid ladustada ainult püstises asendis, täpselt nagu nad katuse peale mõeldud on. Kindlasti ei tohi sellisel juhul asetada ferme vastu maad, vaid nende alla tuleb panna näiteks plokid. Asendit ei tohi muuta, kuna lapiti asetsevatele fermidele mõjuvad jõud, mida pole nende projekteerimisel arvestatud ning selle tagajärjel võivad tekkida kahjustused nagu näiteks ogaplaatide lahti murdumine.
Ideaalsel juhul võiks siiski transport olla planeeritud nii, et fermid on võimalik kohe paika tõsta. Tõstmiseks kasutatakse transpordiautol olevat kraanat ning fermide kinnitamiseks on vaja ka väikest arvu üldehitustöölisi. Fermid kinnitatakse müürilatile kasutades nurgikuid ja naelu. Selleks, et katusekonstruktsioon lõplikult tugevalt toestada, on parim viis kinnitatud fermid omavahel siduda horisontaalsõrestiku abil.