+ Lisa oma töö      

Katuseakna hooldamine ABC

05. september 2022 Hange.ee
Tagasi
katuseaken, katuseakna hooldamine, katuseakna hooldus, katuse aken, hooldus, katuseakna puhastamine, katuseakna remont

Katuseaknad vajavad aeg-ajalt remonti ja hooldust. Hooldus on remondiga võrreldes säästlikum nii ajaliselt kui ka majanduslikult. Kui tihti peaks hooldustöid teostama ja mida need endast kujutavad? Miks hakkavad katuseaknad lekkima ja kuidas seda ennetada? Sellest täpsemalt järgnevas artiklis.

Katuseaknad on populaarsed seetõttu, et kingivad interjööridele avaruse, värske õhu ja valgusküllasuse. Pika kasutusea hoidmiseks peab neid aga hooldama. Katuseakendel võiks silma peal hoida regulaarselt, et avastada probleem enne, kui aken lekkima hakkab.

Esimene oluline eeldus, et katuseaken kestaks kaua, on kvaliteetse akna soetamine. See tähendab, et tuleb valida löögikindel klaas, niiskuskindel raam ning välised veeplekid, mis kindlustaksid tiheda liite katusekattematerjali ja akna vahel. Korralik katuseaknakomplekt peaks teid teenima kuni veerand sajandit. Peale kõrgklassiliste komponentide mängib rolli ka regulaarne korrashoid. Kui tihti seda peaks tegema, millega ja kuidas täpsemalt? Loe ka: Kuidas valida katuseakent?

Kui sageli peaks katuseaknaid hooldama?

Nii nagu fassaadiakende klaase peaks puhastama iga kevad ja sügis, võiks seda teha ka katuseakendega. Sellise puhastustöö vältel võiks puhastada ka veeplekid ning üle vaadata ka teiste detailide (hinged, tihendid ja õhufilter) korrasolu.

Katuseakna hooldusse kuuluvad:

  • Veeplekkide puhtana hoidmine;
  • Aknaraami hooldamine;
  • Klaaspaketi hooldamine;
  • Hingede ja kinnituskohtade hooldamine;
  • Kummitihendite hooldamine;
  • Õhufiltri puhastamine.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Veeplekkide puhastamine ennetab katuseakna lekkimist

Probleem algab sellest, kui talvel jääb katuseaken pikemaks ajaks paksu lume- ja jääkihi alla. Soojakraadide korral on aken esimene ala, kus sulamine toimuma hakkab. Nimelt voolavad sulalumi ja -jää mööda klaasi akna alla veidi külmemale katusepinnale. Seal uuesti tahenedes ja ladestudes võib akna alla tekkida jäätamm. Ilma soojenedes võib sulavesi läbi aknaraamide sisse voolata, kuna katusekatte ja -akna liitekoht pole nii tugev, et suudaks sulavee survet taluda. Siin tulebki välja veeplekkide puhtana hoidmise olulisus, sest siis saab vesi ära valguda.

Sügisel koguneb katuseakna veeplekkidesse ka puulehtede risu, mis tasub talve eel kindlasti ära koristada. Vastasel juhul jääb risu lumekihi alla ja blokeerib sulavee äravoolu.

Kummitihendite hooldamine

Tihendite ülesanne on moodustada aknalengi ja -raami vahele õhutihedus. Nõnda ei tungi tuul ega külm aknapaketist nii kergelt läbi. Ajapikku kipuvad tihendid ikka läbi kuluma. Selle tunneb ära siis, kui tihendid hakkavad jäigaks kivistuma, raami küljest lahti tulema ega istu enam hästi vahedesse. Kui kiiresti tihendid läbi kuluvad, sõltub nende kvaliteedist ja sellest, kui tihti akent avatakse. Küll aga saab tihendite eluiga oluliselt pikendada siis, kui need silikoonõliga vähemalt korra aastas üle katta.


katuseakna tihendid, katuseaken, katuseakna hooldamine, katuseakna hooldus, katuse aken, hooldus, katuseakna puhastamine, katuseakna remont
Katuseakende tihendite eluiga on erinev ja sõltub akna avamissagedusest. Nii õhufiltreid kui ka tihendeid saab vajadusel välja vahetada

Hingede ja kinnituskohtade hooldamine

Jälgige ka seda, kas teie aken sulgub korralikult — kui mitte, siis oleks vaja kinnitusi reguleerida. Hingesid soovitame iga paari aasta tagant õlitada ja kanda neile peale ka  hõõrdumisvastast määret. Samuti on soovituslik iga viie aasta tagant kontrollida kruvide seisukorda, ja neid vajadusel sügavamale kruvida. Puit on siiski hingav materjal ning ilmastiku vahetumisel see paisub ja tõmbub kokku.

katuseakna hinged, katuseaken, katuseakna hooldamine, katuseakna hooldus, katuse aken, hooldus, katuseakna puhastamine, katuseakna remont
Katuseakna hingede kontroll ja õlitamine. Hinged vajaksid vähemalt aasta järel õlitust.

Õhufiltri puhastamine

Et puhastada ventilatsiooniklapi taga paiknevat õhufiltrit, võib appi võtta tolmuimeja. Kui ümbritsevast tolmust on vabanetud, soovitame õhufiltri hetkeks välja võtta ning seda vee ja kergete puhastusvahenditega pesta.

Katuseakna puhastusvahenditest

Aknaklaasi pesemiseks võib tarvitada harilikke mitteabrasiivseid akna- või klaasipesuvahendeid. Neid võib ka veega lahjendada ja seejärel pehme lapi, puhta riide või mittekriipiva pesusvammiga puhtaks hõõruda. Selleks, et likvideerida klaasilt ja veeplekilt jääd, tasub kasutada plastikust aknakaabitsat.

Ka puitraami hoolduseks võib kasutada kodus leiduvaid puhastusvahendeid. Siiski on olemas ka spetsiaalselt puidule mõeldud vahendid. Kui aknaraam on puidust, siis peaks silma peal hoidma ka sellel, et kaitselakk poleks maha kulunud. Vastasel juhul pole puit kaitstud niiskuse eest. Kui jääte toodete valimisel kimpu, siis ehituspoodidest on võimalik hankida ka hoolduskomplekt, mis on ette nähtud just katuseakende puhastamiseks.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Meelespea sisearhitektuuri osas

Oluline on ka see, et interjöör oleks oskuslikult projekteeritud ja küttekeha asetuks katuseakna alla. Nõnda püsib klaas soojana ja siseruumi õhuniiskus ei kondenseeru akna sisepinnale.

Kokkuvõte

Katuseakende hooldamine on vajalik, et nende eluiga püsiks pikk. Et katuseaken on kaldpind, võib sellele leherisu ja lumekoorem kergelt pidama jääda. Seetõttu on oluline jälgida katuseakna seisukorda aastaringselt, eriti paksu lume ja selle sulamise korral, mil need tuleks esmajoones akna ümbrusest likvideerida. Peale veeplekkide puhastamise on oluline paaril korral aastas ka õhufiltri, tihendite, hingede, klaaspaketi ja raami kontrollimine ja hooldamine.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge