+ Lisa oma töö      

Katuse turvatooted ABC

01. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi
katuse turvatooted, lumetõkked, katusesillad, katuseredel, katuse kinnitussüsteemid

Katusel ja ka maja ümbruses liikudes on esmatähtis Sinu enda ning teiste inimeste turvalisuse tagamine. Katuse turvatoodete alla kuuluvad katusesillad, turva- ning katuseredelid, lumetõkke süsteemid, turvarööpad ja katusepiirded. Turvatooteid läheb vaja näiteks hooldustööde tegemisel katusel. Ohutuse jälgimine kaitseb maja ümber liikujaid, sest lumetõkkesüsteemid hoiavad ära õnnetusi. Turvatooteid paigaldatakse vastavalt hoone vajadustele.

Miks ja milliseid turvatooteid on katusele vaja?

Tuleohutusnõuete kohaselt peab olema tagatud eramu korstnale kohtkindel ja ohutu ligipääs aastaringselt. Seda funktsiooni võib täita nii katuseredel, -astmed, -luuk, või -sild. Kui katusekalle on suurem kui 11 kraadi, tuleb paigaldada räästast korstnani katuseastmed või statsionaarne redel. Kõik lisatarvikud peaksid sobima ka katuse värvi ja profiiliga. Täpsem lisatarvikute vajadus sõltub otseselt katusest. Arvestama peab ka hoone fassaadi kõrgusega, sest kui see on üle 8,5 meetri, peab lisaks kinnitama majale ka seinaredeli. 

Kindlasti jälgi ka seda, et katusel kasutatavad turvatooted oleksid korrosioonikindlad ning nende kinnitamisel lähtu tootja poolt antud paigaldusjuhendist. Kinnitamisel ei tohi kahjustada ka katust, seega on soovitatav kutsuda appi spetsialist, kes tagab loodetud tulemuse.

Katuseredel

Eestis on kindel reeglistik, mis määratleb, kuidas ja kuhu paigaldada katusetarvikuid. Katuseredelid ja käiguteed on alates 2017. aastast Eestis kohustuslikud. Kohtkindel katuseredel peab tagama ligipääsu korstnani. Katuseredeli valimisel peab kindlasti silmas pidama ka katusematerjali. Täpsema valiku kohta peab uurima vastavate toodete müüjalt, sest on ka universaalseid redeleid, mis sobivaid iga katusekatte korral. Katuseredeli hind kujuneb selle raami pikkusest ning lisadetailide vajadusest.

Katuseredeli paigaldamisel kutsu julgelt appi asjatundja, kes aitab tagada turvalisuse katusel. Edasises kasutuses arvesta ka kasutuskoormusega.

katuse turvatooted, lumetõkked, katusesillad, katuseredel, katuse kinnitussüsteemid
Katuseredel ja aste.

Katusesillad

Katusesillad tagavad turvalise liikumise katusel, need võivad tagada ligipääsu näiteks korstnale, akendele ja teistele hooldust vajavatele elementidele. Tootjatel võivad olla ka erinevad katusesilla raami moodulmõõdud, mida saab vajadusel ka liita ning saagida lühemaks.

Toote hind kujuneb katusesilla soovitud raamide vajadustest, pikkusest ja kinnitusdetailide kogusest. Silla hind kujuneb samuti silla pikkuse põhjal.

Kui soovid katusele ka turvaköit kinnitada, pead arvestama, et kinnitatav koormus ei tohi olla üle 150 kilogrammi, seega tohib korraga kasutada seda üks inimene. Turvaköis ei või olla kinnitatud vaid sillakinnituse külge.

Katuseredelite ning-sildade paigaldus

Katuseredelid ja -sillad tuleb kinnitada tugevalt alusele, kinnitused peavad olema nii alumises ning ülemises otsas. Ei tohi unustada ka toestamist, seda tasuks teha umbes kahe meetriste vahedega.

Kui paigaldad katusesilda, peab selle kinnitama maksimaalselt 1,2 meetriste vahedega. Pea ka meeles, et kinnituskohtades peab olema piisav veetihedus, sest vastasel juhul võib tekkida niiskuskahjustus.

Sildade ja redelite paigaldamine võib erineda vastavalt katusekatetele. Näiteks bituumenkatuse ja profiilplekk-katuse puhul kinnitatakse toode tavaliselt otse kattele või sobivatele alustugedele. Kivikatuse puhul käib kinnitamine tavaliselt kahe kivi vahelt katusetarindite külge. Kui on tegemist püstvaltsplekk-katusega, paigaldatakse toode hoopis püstvaltside külge. Silla kinnitamiseks on enamasti ka vastavalt katuseprofiilile erinevad sillakinnitused.

Lumetõke

Eesti kliimas on lumetõke väga tähtis ohutuse tagamisel. Kuigi lumetõkke paigaldamine pole kohustuslik, on hoone omanik vastutav, kui katuselt peaks lumi alla kukkuma ning tekitama varalist või füüsilist kahju. Seega on lumetõkke paigaldamine vägagi vajalik. Eelkõige peaks lumetõke asuma kohtades, kus räästa alt liiguvad inimesed või pargivad autod.

Lumetõkke hind sõltub räästa pikkusest ning kõrgusest. Turul on saada erinevaid lumetõkkeid, näiteks lumetõkketoru, lumetõkkeaed või erinevad lumetõkke süsteemid. Kui majal on eterniit- või teraskatus, saab kasutada ka kolmnurkset lumetõkkeplekki. Valiku tegemisel peab arvestama oma katuse kuju, materjali ning soovitud hinnaklassiga.

katuse lumetõke, katuse turvatooted
Katuse lumetõke

Katuseastmed

Katuseastmed on turvalised abivahendid kaldpindadel liikumiseks. Need hoiavad ära ka katusekatte vigastused ning määrdumise, mis võivad katusel liikudes ning hooldustöid tehes tekkida. Kohtkindlaid katuseastmed peaks eelistama just kümne kuni kahekümne kraadiste katuste puhul, sest katuseredelit on sellises olukorras raske ning ebamugav kasutada. Katuseastmed sobivad erinevatele katustele, kuid peab jällegi jälgima materjali sobivust. 

Nende kinnitamine käib eelnevalt paigaldatud redelite raamidele, ka neid raame saab pikendada omavahel. Kui kinnitad astmed kivikatusele, pead eelnevalt paigaldama ka lisaroovi, mille külge saab kinnitada katuseredeli kinnituskomplekti. Seejärel saad kinnitada külge raami ning astmed.

Kinnitussüsteemid ning ohutusköied

Lisaks teistele turvatoodetele, peab arvestama ka kaitserakmete kinnitussüsteemidega. Juhul, kui fassaadi kõrgus ületab nelja meetrit, peab katuse kõige kõrgema koha juures olema ka kinnitussüsteem, kuhu külge panna kaitserakmed. Sellisel juhul pole vahet, mis kaldega on katus ise. Kui edaspidi on vajadus liikuda kogu katuse ulatuses, peavad ka kinnitussüsteemid olema erinevates katuse osades. 

Ohutusköisi saab kinnitada näiteks selleks õige kujuga ja ettenähtud katusesildade, katuseharja piirete, ohutuskonksude või muude sobivate kinnitussüsteemide külge. Ohutusköite puhul tuleb üks ots kinnitada inimese külge, kes kannab turvarakmeid ning teine ots sobiva kinnitussüsteemi külge. Kindlasti peab läbi mõtlema, kuhu paigaldada turvasüsteemid, et korstnapühkija saaks ohutusköitega liikuda ning neid vajadusel edasi tõsta ühelt kinnituselt järgmisele.

Ka ohutuskonkse võib kasutada kinnitussüsteemidena, kuid arvestama peab, et ka turvavarustusega võib katusel olla libe ja ohtlik ning vajalike tööde tegemiseks, tasub kutsuda appi professionaal, kes teab, kuidas ohutult ja efektiivselt probleemid katusel või korstnaga lahendada.

Kui hoone on kõrgem, on juba ka eraldi nõuded ning alates kaheksast meetrist on vajalikud ka toetuspinnad.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Turvatoodete hooldus

Kui kõik tooted on paigaldatud ning ohutus tagatud, ei tasu unustada ka nende hooldust. Näiteks katusesildade puhul peaks kruvide kinnitust kontrollima esialgu iga nelja kuu tagant ning aasta möödudes juba kord aastas. Katuse ohutuse tagamiseks läbi aja, peaks hoidma ka teistel turvatoodetel silma peal ning nende lahti tulemisel või katki minemisel need kindlasti välja vahetama või parandama.

Kokkuvõtteks

Katusel liikumiseks ja hooldustööde tegemiseks, peab olema see varustatud korralike turvatoodetega. Väga tähtsal kohal on ligipääs korstnani ning ohutusnõuete järgimine. Kindlasti peab tutvuma ka tootja poolt antud paigaldusjuhendiga ja vajadusel kutsuma professionaalid appi, sest turvalisuse pealt ei tasu kokku hoida. Turvatoodete valimisel peab lähtuma oma katuse profiilist, materjalist, vajadustest ning kehtestatud turvanõuetest. Arvestada tuleb ka sellega, et kui katusel pole ohutus tagatud ei pruugi uus maja saada kasutusluba.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge