+ Lisa oma töö      

Kasvuhoone talvekorda seadmine

01. oktoober 2022 Hange.ee
Tagasi
kasvuhoone, kasvuhoone sügiseks ettevalmistamine, kasvuhoone, sügis, talv, kasvuhoone puhastamine

Sügisel enne püsivate miinuskraadide saabumist on tarvis veel aias olev kasvuhoone talveks valmis sättida. Selleks ei pea ootama kõledat hilissügist ja kui tundub, et kasvuhoones kasvavad taimed on lühenevate päevade ja järjest alanevate temperatuuri tingimuste juures oma kasvuhooaja lõpetanud, tasub mõnel ilusal soojal sügispäeval see töö ette võtta. 

Korja kokku kõik taimejäänused

Esimese asjana on väga oluline kasvuhoonest kokku korjata ja välja viia kõik taimejäänused. Selleks, et  minimeerida haiguste levikut, ära jäta midagi kahe silma vahele, ning lisaks kasvu lõpetanud ja välja juuritud taimedele, korja kokku ka kõik maha pudenenud lehed, varrejupid ja viljad.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kuna suure tõenäosusega on sügiseses niiskes ja jahedas kasvuhoones kõik taimed vähemalt mõnest seenhaigusest tabanud, tuleb nende jäänused kindlasti hävitada. Nende tavalisse aianurgas olevasse kompostihunnikusse viskamisel, viime järgmisel aastal komposti aiamaale kandes sealt kõik haigused järgmisesse kohta edasi.

Parim lahendus oleks sellised taimejäägid põletada. Juhul kui elatakse tiheasustuses ja lõkke tegemine aias ei ole lubatud, siis ei jää muud üle, kui need taimejäänused prügikonteinerisse visata või biojäätmete konteineri olemasolul need sinna ladustada.

kasvuhoone, kasvuhoone sügiseks ettevalmistamine, kasvuhoone, sügis, talv, kasvuhoone puhastamine
Kasvuhoone ettevalmistamist talveks tuleb alustada taimejäänuste koristamisest.

Tõsta välja kõik, mis võimalik

Kui taimejäänused on kasvuhoonest eemaldatud, tuleb järgmisena tõsta sealt välja kõik, mis ei ole püsivalt konstruktsioonide küljes kinni. See tähendab, et vii välja kõik kasvatuskonteinerid, aiatööriistad, kastmistarvikud, taimetoed jm. Seejärel inspekteeri kõik välja toodud tarvikud üle ning viska minema katkised ja oma aja ära elanud asjad. Ära hoia alles ühtegi taimede sidumiseks kasutatud nööri, vaid viska need ära.

Kõik see, mida soovid säilitada, peab nüüd läbima põhjaliku pesu. Seepärast ongi igati mõnusam antud protseduuri läbi viia ilusa ilmaga, sest siis saad kõik kasvuhoones kasutust leidnud tarvikud hoolsalt aiavoolikut ja pesuvahendeid kasutades puhtaks küürida ning pärast päikesepaistele kuivama jätta. Ole pesemisel põhjalik ja ära jäta miskit kahe silma vahele. Nii saad kindel olla, et ükski haigustekitaja järgmise aasta aiandushooaega kaasa ei tule. 

Kui asjad on kuivanud sorteeri nad ja paki hoiustamiseks kokku. Õrnad esemed, nagu näiteks kaunistustega potid võid veel eelnevalt paberisse mässida ning kasvuhoonest kokku korjatud tööriistad tuleb enne talvekorterisse viimist korralikult õlitada ja teritada. Seejärel vii asjad neile ette nähtud panipaika, arvestades seejuures neist igaühe vastupidavust külmakraadidele.

rippuvad nüürid, kasvuhoone, kasvuhoone sügiseks ettevalmistamine, kasvuhoone, sügis, talv, kasvuhoone puhastamine
Eemalda kasvuhoonest kõik mis ei ole vajalik nagu näiteks taimede kasvatamiseks kinnitatud nöörid.

Puhasta põhjalikult kasvuhoone

Nüüd, kui kasvuhoone on kõigest üleliigsest vabastatud on võimalik ette võtta selle põhjalik pesu. Kõigepealt haara kätte tugevate harjastega hari ja pühi võimalikult puhtaks kõik põrandad, peenraääred ja -kastid. Seejärel võta pehmemate harjastega hari ja puhasta hoolega ka kasvuhoone seinad ja lagi. Kogu kokku pühitud prügi kokku ja viska prügikasti, mitte kasvuhoone kõrvale põõsa alla.

Kui kasvuhoone on lahtisest prügist puhastatud, tuleb haiguste ning seinale kinnitunud sammalde ja vetikate eemaldamiseks ette võtta selle märgpesu. Selleks kasuta enda poolt valitud pesuvahendit, kuid kui aianduspoodi pole parasjagu asja, siis sobivad ka tavalisest toidupoest saadavad nõudepesuvahend ja roheline seep, millest valmistatud lahus hävitab korraliku švammiga küürimise korral enamus haigustekitajatest. Pärast põhjalikku pesu ava kõik kasvuhoone aknad ja uksed, et see saaks võimalikult kiiresti kuivada. Nii ei anna sa pesujärgselt pindadele jäänud üksikutele niiskust armastavatele pahalastele enam võimalust paljuneda.

Juhul kui kasvuhoones tegutsesid suveperioodil kahjurputukad, pead kindlasti vastavalt kahjustaja talvitumisharjumustele viima kasvuhoones läbi korraliku putukatõrje. Vastasel juhul võivad nad kevadel kontrollimatult paljunema hakates rikkuda ära terve järgmise aasta taimekasvatusperioodi. Kui tunned, et jääd siinkohal hätta kahjustaja määramise ja sobiva tõrjepreparaadi valimisega, pea nõu mõne aiandusspetsialistiga. Loe ka: Kasvuhoone puhastamise ABC

Inspekteeri ja paranda

Kui kasvuhoone on kuivanud, tühi ja puhas, on parim aeg, et läbi viia selle põhjalik ülevaatus, tuvastamaks kõik parandamist vajavad detailid. Ole hoolas ja lase välja vahetada kõik mõranenud klaasid ja plastikdetailid, kuna talvel võivad need lume raskuse all murduda ja vigastada ka enda kõrval asuvaid detaile. 

Kui kasvuhoones sees asuvaid kaste või riiuleid kohe parandada ei jõua, siis võid nendega tegelemise jätta hilisemaks, kuid tee endale vajalikud märkmed, et kõik enne uut kasvuhoonehooaega ikka tehtud saaks. Kui mõni interjööri detail vajab sootuks välja vahetamist, tegele uue tellimisega juba talvel, kuna kevadel võivad järjekorrad olla pikemad ja ka hinnad suure nõudluse tõttu kõrgemad.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kasuta ära vaba ruum

Nüüd kui kasvuhoone täiesti korda on seatud, võid seda vabalt kasutada asjade talvise hoiupaigana. Ladustada saad sinna muidugi ainult neid asju, mis ei karda südatalviseid krõbedaid miinuskraade, kuid võrreldes oludega, mis valitsevad lageda taeva all on koht kasvuhoones kindlasti mõnusam.

Vähemalt ei pea seal kartma raske lume ning vee külmumise ja sulamise protsesside poolt tekitatavate tagajärgede pärast. Kuna tegemist on täiesti läbipaistva hoonega, siis UV-kiirgusele tundlikke materjale ära siiski unusta katta mõne läbipaistmatu kattega, et vältida nende kahjustumist intensiivse varakevadise päikese toimel.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge