Kas oled mõelnud pikalt oma kodu peale? Sul on krunt olemas, kuid ei tea täpselt, millest alustada? Mis on ise ehitades või maja valmislahenduse tellimise eelised ja puudused? Kuidas otsustada? Kõigest lähemalt allpool.
Ehitada maja ise?
Maja ehituse juurde käib väga palju nüansse, mille peale esmakordselt ei pruugi isegi tulla. Igas maja ehituse etapis on palju erinevaid võimalusi ja lahendusi. Öeldakse, et kui oled kõikvõimalikud kulud ja numbrid kokku löönud, siis arvesta maja ehitusel alati 15-20% juurde. See on justkui ehitusvaldkonna norm, et alati läheb natuke rohkem kui algselt planeeritud.
- Krunt ja liitumised – krundil peaksid olemas olema elementaarsed liitumised juba enne ehitustööde algust – elekter, vesi ning teevõrgustik.
- Projekt – siia hulka kuulub maja planeerimine koos arhitekti ja ehitusinseneriga. Seejärel on vaja taotleda ehitusluba. Sellele järgneb tööde ülevaatus ja järelevalve. Ehitusprojekti plaani kohta loe lähemalt artiklist: Maja ehitamine – mis projekte on selleks vaja? Kogu hoone ehitus kuni katusematerjalideni tuleb ära planeerida võimalikult täpselt juba enne ehitamisega alustamist. Nii on ebameeldivate üllatuste tõenäosus palju väiksem.
- Vundament tuleb valida vastavalt maja suurusele ning kaalule. Kivist katus ja fassaad kaaluvad kordades rohkem kui näiteks krohv või plekk. Lintvundament on Eestis laialdaselt kasutusele olev vundamenditüüp ja sobib suurtele rasketele hoonetele. Eramute ehitamisel kasutatakse aga üha rohkem plaatvundamenti. Loe vundamentide kohta siit.
- Äravoolusüsteem – tuleb planeerida juba enne vundamendi ehitust.
- Küttesüsteem ning ventilatsioon – kuna Eesti kliimas on peaaegu võimatu ilma kütteseadmeta elada, on see väga oluline osa kodust. Hea ventilatsioonisüsteem tagab kodus meeldiva atmosfääri, hoiab õhu puhtana ja vähendab küttekulusid. Loe ka meie artikleid: Millist küttesüsteemi valida? ja Ventilatsioonisüsteemide ABC.
- Korsten – küttesüsteemile tuleb ehitada õige korsten. Traditsiooniline kivikorsten sobib tänapäeval pigem vaid puuhalu-küttega ahjule ja vajab moodsamate süsteemide korral täiendamist. Loe korstende kohta siit.
- Müürid ja seinad tuleb ehitada nii, et arvestatud on juba kogu hoone elektrijuhtmestikuga, internetikaablitega, kus asub spetsiifiliselt elektroonika – kõlarid, andurid ja muud seadmed. Hästi planeerides on võimalik saavutada olukord, kus pea täielikult peidetud.
- Soojustus – paraku on soojustamine ilma kogemuseta keeruline tegevus. Olgu selleks siis kivivill või PUR-vaht – nurgad ja vahed peavad olema täidetud, kuid samas peab tagama näiteks puitkarkassile piisava soojustuse. Vähene või ebakvaliteetne isolatsioonipaigaldus tähendab külmasildu ning palju kulukamaid küttearveid.
- Katus ja vihmaveerennid – planeeri sarikate või fermide ehitus juba enne vundamendi ehitust! Fermid on viimase paarikümne aasta uuem tehnoloogia, mis võimaldab katusepanekuks kuluvat aega kordades vähendada. Loe lähemalt fermide kohta siit. Vihmaveerennid tuleks paigaldada peale välisviimistlust. Nii ei saa need kogemata kahjustada või räpaseks, näiteks krohviga kokku.
- Siseviimistlustööd võib põhimõtteliselt jätta viimaseks, sest siin on väga palju valiku- ning disainivõimalusi, mis otseselt sees elamist ei sega.
Siin on välja toodud vaid peamised ehitusetapid. Nagu näha, on vaja põhjalikke teadmisi ja planeerimist, et kõik läheks vähemalt rahuldavalt. Professionaalid soovitavad igale suuremale etapile tellida töö ülevaatus, kes teevad ka raporti. Nii tagad oma kodule parima kvaliteedi.
Öeldakse, et esimene maja ehita müügiks, teine maja sõbrale ja kolmas endale. Üldjuhul ei soovitata endale ise suurt maja ehitada, eriti kui puudub eelnev kogemus ning teadmised. Maja ehituse erinevates etappides võib väga palju valesti minna.
Arvestada tuleb ka sellega, et ehitaja palkamisel tuleb töödele teostada ja järelevalvet. Kui Sa ei tea, mida jälgida ning milline on kvaliteetne töö, kasvõi näiteks soojustamistööde juures, siis võivad tagajärjed end alles mitme aastate järel näidata. Samuti pead arvestama, et üldjuhul pead igale etapile ise leidma sobivad ehitajad ning töölised.
Samas on võimalik leida ka omale asjatundlik projektijuht, kes leiab ise sobivad alltöövõtjad. Sellisel juhul pead leidma usaldusväärse ja hea mainega spetsialisti.
Kui Sul on väga väike pere, näiteks olete vaid kahekesi või oled üksi, siis tasub kaaluda ka minimaja ehitamist – see on kuni 20m2 suurune väike kodu, mis ei vaja väga palju investeeringuid. Samas saad kätte esmase minimaalse maja ehitamise kogemuse.
Ise maja ehitamise eelised ja puudused
Eelised
- Väga palju erinevaid valikuvõimalusi materjalide, värvide, lahenduste osas;
- Võib-olla odavam lahendus, kui valmismaja;
- Isiklik kogemus oma maja ehitamisest;
- Saad valida parimad võimalused igas etapis;
- Saad kontrollida töö kvaliteeti igas etapis.
Puudused
- Vähesed teadmised maja ehitamise protsessist võivad tekitada hilisemalt probleeme;
- Sa ei tea, mis kvaliteediga tööd tegelikult tehakse, kui Sul puuduvad kogemus ning teadmised;
- Erinevate etappide jaoks pead leidma ise töölised ning spetsialistid;
- Kulud võivad lõppkokkuvõttes minna palju suuremaks, kui on eelnevalt planeeritud.
Soetada maja valmislahendus?
Valmislahenduse all peame silmas moodul-, element- või palkmaja. Nagu nimigi ütleb, koosnevad need erinevates moodulitest ning elementidest, mis valmistatakse tehases vastavalt projektile. Loe ka meie artikleid: Moodulmaja ABC ja Elementmaja ABC.
Valmislahenduse puhul on Sinu osa minimaalne – on vaja leida sobiv pakkuja ja valida välja meeldiv maja mudel ning paar kuud hiljem võib-olla krundil maja. Kui traditsiooniline majaehitus võib võtta 1-2 aastat, mõnikord ka rohkem, siis valmislahendus võtab enamasti vaid mõned kuud.
Moodul- ja elementmajade pakkujaid on Eestis hulgaliselt, kellel on sadu erinevaid mudeleid. Ruumiplaani, materjalide ja värvide osas on väga palju lisavõimalusi. Samuti saad endale ise valida küttesüsteemi, viimistluslahendused ja katusematerjali.
Moodul- ja elementmajad on enamasti kolmes paketis.
1. Karp – krundile tuuakse maha karp või pannakse see kohapeal kokku. Puuduvad elektrijuhtmestik ning kanalisatsioon. Tavaliselt peab ka vundamendi hinna juurde maksma.
2. Valmislahendus ilma siseviimistluseta – enamasti on see levinuim variant, sest paljud soovivad just viimistlustööd ise teha.
3. „Võtmed kätte“ – puudub vaid mööbel.
Kui tellid valmislahenduse, loe leping kindlasti põhjalikult läbi. Arvesta, et tootjagarantii kehtib vaid juhul, kui maja on paigaldatud tootja määratud spetsialistide poolt.
Eelised
- Kiire ning lihtne lahendus esmasele majaomanikule;
- Standardne kvaliteet;
- Lai valik suurepäraseid mudeleid ja lahendusi;
- Ehitatud tehases ehk ei ole mõjutatud ilmastikuoludest võrreldes otse krundil ehitades.
Puudused
- Puudub isikupära;
- Võib osutuda siiski kallimaks, kui täielikult ise ehitades (kui on olemas vajalikud oskused ning teadmised);
- Kokkupanekul võib esineda vigu – näiteks liitekohtade ebapiisav ühendus, tuule- ning niiskustõketes augud jms.
Kui soovid saada esmakordseks majaomanikuks ja Sul puuduvad ehitusalased teadmised ja kogemused, siis soovitav on valida valmislahendus. Kui sõrmed sügelevad, vali näiteks majakarp, kus saad teha ise siseviimistluse. Nii saad teha kodu rohkem omanäoliseks.
Kui Sul on ehitusalaseid teadmisi ja soov ehitada isikupärane maja, siis on tõenäoliselt mõistlikum oma tulevane kodu ise ehitada. Eelnevad teadmised või kogemused võimaldavad oma maja ehitada tõenäoliselt soodsamalt, kui on valmislahendus. Kui teadmised ning kogemused puuduvad võib ise ehitades tulemus olla ebakvaliteetsem ning kallim kui valmislahendus.