Kaminameister
Esimese asjana võiks mõelda sellele, kes hakkab sulle kaminat ehitama. Kogemustega ja oskusliku kaminameistriga või pottsepaga sujub töö kiiresti ning hilisemalt ka muret, et peaks kehvasti tehtud tööd parandama hakkama, mis omakorda tähendab täiendavaid kulutusi.
Mida kaminameistri valimisel tähele panna?
Tutvu nende varasemate töödega ja vaata neile antud hinnanguid. Kui sinu sõbrad või tuttavad on sama teenust kasutanud, siis tasub ka nendega nõu pidada.
Kontrolli litsentsi olemasolu
Pottsepatööd võivad teha vaid selleks litsentseeritud meistrid. Ilma vastava litsentsita isikud võivad tulekolde valmis teha vaid endale, aga seaduse järgi nad seda teistele teha ei tohi.
Kutsetunnistuse olemasolu on vajalik kolmel põhjusel:
- nad peavad seaduseid jälgima ja dokumentatsiooni haldama, et neid vajadusel nt kindlustusele esitada;
- oskamatu pottsepa valimisel riskid tuleohuga;
- garantiiküsimuste korral ei ole siis kuskile pöörduda ja litsentsita ehitusmeest ei ole enam võimalik kätte saada.
Suhtle kaminameistriga
Iga ehitustöö puhul on vajalik usaldust ja teineteise mõistmine. Eriti, kui sa plaanid võõra enda koju lasta. Selle väljaselgitamiseks on kõige mõistlikum kaminameistriga eelnevalt suhelda ja läbi arutada esmased plaanid.
Järgi tuleohutuse seadust
Tuleohutuse seadusega saab tutvuda siin § 9 sätestab, et kamina võib paigaldada vaid pottsepa kutsetunnistusega ehitaja. Enda tarbeks võib ahju ehitada ka ilma kutsetunnistuseta isik, aga ka siis peab järgima küttesüsteemi ehitamise nõudeid.
Küttesüsteemi ehitamisel/paigaldamisel tuleb järgida ehitusprojekti või küttesüsteemi projekti, mille alusel on saadud kohaliku omavalitsuse ehitusluba või kirjalik nõusolek küttesüsteemi ehitamiseks/paigaldamiseks.
Küttesüsteemi ehitamise/paigaldamise nõuded on esitatud standardis EVS 812-3 Ehitiste tuleohutus. Osa 3: Küttesüsteemid. Standardid on kättesaadavad (tasuline) www.evs.ee, samuti on võimalik standarditega tutvuda kohalikus päästeasutuses.
Toimiv korsten
Kamina eelduseks on toimiv korsten, mille ülesanne on tagada, et kamin korrektselt toimiks. Korstna puudumisel ei pea aga kamina paigaldamisest loobuma. Tänapäeval abiks moodulkorsten, mida saab võrdlemisi lihtsasti paigaldada ka majadele, kus ei ole ehitatud kamina jaoks mõeldud korstent.
Mis veelgi tähtsam, enne kamina valimiseni jõudmist veendu oma rahalistes võimalustes, sest soetamine ja paigaldamine võib osutuda üsnagi kulukaks.
Õige reitinguga soojuseraldus
Kaminad ja ahjud erinevad peale välimuse ja disaini teineteisest ka tehniliste omaduste poolest. Kamina paigaldamisel on oluline valida õigete tehniliste omadustega toode, sest vastasel juhul ei pruugi kamin töötada nii nagu ootaks ja sooviks. Kui kaminaga soovitakse peamiselt oma kodu soojustama siis tuleks vaadata pigem küttekaminate poole. Kindlasti tasub suhelda sellel teemal ekspertidega, kes oskavad kaminat soovitada vastavalt ruumi suurusele.
Seetõttu tuleb kamina valimisel jälgida tootja poolt antud parameetreid ehk kilovatte ja kui kahtled siis küsi spetsialistide käest. Üldiselt arvestatakse, et 1 kW kütab ära 10 m² ruumi. Kui maja on hästi soojustatud ja tegu on liginullenergia hoonega võib 1kW ära kütta ka kuni poole suurema ala.
Välisõhu juurdepääs
Kuna kaminas põleb avatud leek, siis on selle elushoidmiseks vaja hapnikku. Kehvapoolne õhu juurdevool raskendab kamina süütamist ja ühtlasest põlemisest rääkimata.
Õhu juurdevoolu tagamiseks on soovituslik ühendada kamin välise õhuvarustusega. Kaminasüdamiku olemasolul on selleks vajalik ühenduskoht kamina all juba olemas ja ka valmiskaminaid saab otse välisõhuga ühendada.
Eesmärk - elamus või soojus
Nagu iga ehitusprojekti juures peaks endale kohe alguses selgeks tegema, mille jaoks sa midagi tahad. Kamina ehitamise juures peab inimene mõtlema, kas ta tahab kaminat meeleolu loomiseks või on sel oluline roll kodu soojendamisel.
Emotsiooni- või ka meeleolukaminaid iseloomustab suur ja avar, tihti ilma ukseta ehk traditsiooniline avatud kamin, mis jätab leekide imetlemiseks rohkem ruumi, kuid annab vähem sooja. Nagu eelnevalt välja toodud
Soojus tervesse majja
Turul on saadaval kaminad ka koos lisasüsteemidega, mille puhul kaminast tulev soe õhk puhutakse põlemiskambri seinte vahele, soojendab neid ning puhub selle siis läbi põranda kõikidesse soovitud ruumidesse. See tagab terves majapidamises ühtlase soojustuse. Selline lahendus sobiks hästi läbi kahe korruse ehitatud ruumidesse. Paljud inimesed on otsustanud ka pelletikaminate kasuks, mis on automaatsed, energiasäästlikud ja kõrge kasuteguriga kütteseadmed.
Omanäoline mööbliese
Kamina funktsionaalsus ja välimus ei ole omavahel seotud. Kamin täidab tihti majapidamises peene radiaatori rolli ja välimus unustatakse ära. Turul on aga saadaval võimalused, kus kamina välimusele pannakse rohkem rõhku ning sellele ilusa fassaadi kujundamine lisab ruumi interjöörile palju juurde.
Hind
Loomulikult mängib kamina valimisel olulist rolli ka hind ja paigaldus. Tegu ei ole odava lõbuga, sest kvaliteetsete kaminate hinnad jäävad 4000 euro juurde. Siia juurde ka meistri/paigaldaja töötasu ning summa kasvab veelgi.
See aga ei tohiks sind heidutada kamina kasuks otsustamisel. Kaminad loovad kodus mõnusa meeleolu, pakuvad sooja ning lisavad kodusele interjöörile esteetikat.
Loe ka: Millist küttesüsteemi valida?