+ Lisa oma töö      

Jätkusuutlik ehitamine – kuidas planeerida loodussäästliku elamu ehitust?

Üleeile Hange.ee
Tagasi
Jätkusuutlik elamu, kuidas planeerida loodussäästlikku elamu ehitus, loodussäästlik ehitus, jätkusuutlik ehitus, jäätkusuutlik maja, loodussõbraliku maja ehitus
Jätkusuutlik ehitamine

Jätkusuutliku elamu ehitamine on keskkonnasõbralik valik, sest selline maja tarbib vähem energiat ja vett. Tänu väiksemale tarbimisele on kasu tuntav ka selle ülalpidamiskulude osas. Seejuures ei tee loodussäästlikult ehitamine elutingimusi kuidagi ebamugavamaks, vaid kokkuhoid saavutatakse kasutades materjale ja tehnoloogiaid targalt ning vastutustundlikult. Tegelikult öeldakse, et sisekliima on jätkusuutlikult ehitatud elamus isegi parem.

Mida tähendab – jätkusuutlik elamu?

Jätkusuutlik elamu on eluhoone, mille ehitamisel on kasutatud loodussäästlikke ja vastupidavaid materjale, ning mille energia- ja veetarbimine on võimalikult madal. Materjalid, mis vastavad sellise elamu nõuetele on eelkõige looduslikud, kuid arvesse tuleb võtta et ka nende ökoloogiline jalajälg tootmise, transpordi ja ehitamisprotsessi nüansside poolest peaks olema võimalikult madal. Samuti peab elamu energiatootmine põhinema võimalikult suures osas taastuvatel energiaallikatel.  Kvaliteetsed kohalikud materjalid ja keskkonnasõbralikud küttelahendused on seega jätkusuutlikus elamus esimeseks valikuks.

Jätkusuutlik ehitamine, loodussõbralik ehitus, loodussõbraliku maja ehitus, jätkusuutliku maja ehitus, maja ehitamine
Jätkusuutlik ehitus


Jätkusuutlikus elamus on hoolega planeeritud kõik detailid, alates isolatsioonist ja akendest, lõpetades  siseviimistluse ning kodumasinatega. Elamu jätkusuutlikkust saab liigitada mõningate võtmekohtadega:

  • Ehitamisel kasutatakse keskkonnasõbralikke materjale ja ehitusviise.

  • Kasutatakse hea isolatsioonivõimega külmakatkestusega kolmekordseid aknaid ja uksi.

  • Küttesüsteem on efektiivne ja kütteallikad keskkonnasõbralikud.

  • Kasutusel on vee säästmist võimaldavaid nutikaid lahendused.

  • Kütte-, ventilatsiooni- ja veesüsteemi juhtimine käib läbi nutikate lahenduste, mis võimaldab neid efektiivsemaks ja energiasäästlikumaks muuta.

  • Elektriseadmed on kõrge energiaklassiga.

Lihtsaim viis leidmaks usaldusväärne ehitusettevõte - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Isolatsioon on esmatähtis

Üks peamisi komponente, mis aitab elamus energiatarbimist madalana hoida, on korralik isolatsioon seintes, põrandas ja katusel. Küllaldane soojustamine võimaldab hoida energiakulu kontrolli all – suvel vähendades jahutamise vajadust ning talvel tarvidust kütta. Seejuures peaks jätkusuutliku elamu ehitamisel mõtlema ka isolatsioonimaterjali keskkonnasõbralikkusele ning eelistatud võiksid olla naturaalsed lahendused nagu kivivill või pilliroomatid.


Maja asendiplaan tuleb hoolikalt läbi mõelda


Elamu projekteerimisjärgus on ülioluline mõelda sellele, kuidas paiknevad majas olevad ruumid ja aknad ilmakaarte suhtes. Nii saab kasutada ära võimalikult palju loomulikku valgust nendes majaosades, kus seda enim vaja on ning samuti on hoolikalt planeerides võimalik vähendada kütte- ja  jahutamiskulusid. Kui majas on ruume (koridor, wc, vannituba), kuhu aknaid ei saa üldse paigaldada, tasub kaaluda päikesetunneli paigaldamist, mis juhib loomuliku valguse muidu pimedasse ruumi. Lisaks sellele, et nii saavutatakse energiatarbimises kokkuhoid, on sellises majas tunduvalt meeldivam elada.


Kõrge soojapidavusega aknad on väga olulised

Kuna aknad on teine peamine koht, mille kaudu külm või kuum välisõhk siseruumidesse pääseb on jätkusuutliku elamu ehitamisel oluline välja valida neist parimad. Eriti oluliseks muutub olukord siis, kui modernsesse arhidektuurilahendusse on planeeritud palju kenasid vaateid pakkuvaid klaaspindasid.

Kuigi üldlevinud arvamuse kohaselt lasevad aknad vaatamata oma efektiivsusele ikkagi tunduvalt rohkem külma sisse kui seinad, siis tegelikult võivad kaasaegsed kolmekordse klaasiga avatäited olla vägagi soojapidavad. Loodussäästlikus majas tuleks kindlasti pöörata tähelepanu aknaraamide materjalile ja siinkohal on sobivaimaks puitraamiga aknad.

Selliste soojapidavate akende puhul tuleb tähelelepanu pöörata nende paigaldamisele, sest kehva kvaliteediga paigaldustöö, kus akna külgesid korralikult ei isoleerita teevad lõpptulemused kesiseks. Lisaks on mõistlik akende ees kasutada kardinaid, mis soojal ajal aitavad tõkestada päikese kuumust ja külmal ajal loovad veel ühe lisabarjääri.

Lihtsaim viis leidmaks usaldusväärne ehitusettevõte - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kõrge energiaklassiga seadmed aitavad säästa


Kuigi kõrge energiaklassiga seadmed on kallimad, kui madalama klassi omad, siis pikas perspektiivis on nende kasutuskulud läbi väiksema energiatarbimise madalamad. Jätkusuutlikus elamus tuleks seadmeid ostes kindlasti mõelda pika perspektiivi peale ja valida masinad, mis tarbivad vähem energiat ja vett. Eriti oluline on seda printsiipi järgida köögi-, pesupesemise- ja kütteseadmete puhul. 



Veekasutus on säästlik

Vett hoitakse kokku, kuid selle arvelt ei kaotata mugavuses. Veesüsteemid lihtsalt ehitatakse üles kasutades erinevaid lahendusi, mis aitavad vett märkamatult kokku hoida. Nii näiteks kasutatakse jätkusuutlikus elamus aeraatoritega segisteid; kahe nupuga wc-potte, mille veekogust on võimalik reguleerida ning veeboilerid paigaldatakse segistitele võimalikult lähedale.

Joogivett ei raisata asjatult ka majaümbruse haljastusele, vaid selle kastmiseks rajatakse võimalusel vihmaveekogumissüsteem või vee kogumiseks tiik. Isegi kui kastmiseks on ikkagi vaja kraanivett kasutada, siis tehakse seda targalt, kasutades imbtorusid ja tilkkastmissüsteeme, mis võimaldavad saada läbi väiksema vee kogusega. Samuti ajastatakse kastmine ajale, kui vee aurustumine on kõige väiksem.

Lihtsaim viis leidmaks usaldusväärne ehitusettevõte - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Siseviimistlusvahendid on looduslikud

Ka siseviimistluses kasutatakse jätkusuutlikus elamus vaid looduslikke värve, õlisid jm matejale. Seejuures on tänapäeval värvivalik juba päris lai ja need ei jää paljuski alla sünteetilistele viimistlusmaterjalidele. Sobivad on näiteks savikrohv, kaseiinvärvid, linaõlid jm. Looduslikud materjalid on väga sobivad meie elukeskkonda, sest need ei erita keskkonda toksiine ja parandavad seeläbi eluruumide õhukvaliteeti.


Taastuvenergia on parim energia

Jätkusuutlikus elamus on arvestatud, et võimalikult palju vajaminevast energiast tuleb taastuvenergialahendustest. Sellise hoone katusele on mõistlik paigaldada päikesepaneelid ning ka kütteenergia võiks tulla mõnest taastuvast energiaallikast nagu näiteks maasoojus.


Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge