Garaaži eluruumiks ehitamine annab hea võimaluse oma kodus lisaruumi juurde saada. Kuna väline struktuur on juba olemas, siis on vaja korrastada garaaži sisemus - seinad, põrand ja lagi, paigaldada vajalikud kommunikatsioonid ning küttesüsteem.
Ehitusluba
Hinnatõus ja inflatsioon panevad inimesi mõtlema alternatiivsetele raha teenimise võimalustele, millest üheks võimalikuks lahenduseks võiks olla enda kasutamata elupinna väljaüürimine. Kui aga kedagi võõrast ei soovita oma pere juurde lasta, siis on hea võimalus ehitada garaažist välja tuba, kus üürnik saab elada. Kuna garaaž ei ole eluruumiks sobilik, siis peab kõigepealt kohalikus omavalitsuses selgeks tegema, millega peab arvestama, et sellest teha sobilik eluruum.
Loa saamisest oleneb, kas tohib ehitama hakata. Isegi kui ei ole plaanis ruumi välja üürima hakata, peaks siiski suhtlema asjatundjatega, kes ütlevad, mis lube on ehituseks vaja ja mis tingimused selleks peavad olema täidetud. Teatud juhtudel tuleb tagada tänaval lisaparkimiskoht, mis garaaži ümberehitusega kaduma võib minna.
Arvesta kasvavate kuludega
Kui luba ja plaan ehituseks on olemas, siis saab hakata ehitama. Garaaži täielik eluruumiks ümbertegemine pole odav lõbu. Sellest võib mõelda kui juurdeehituse odavamast versioonist. Olenevalt garaaži suurusest ja ehitustööde mahust võib selle ümberehitamisele kuluda paarkümmend tuhat eurot ja see summa võib tööde käigus kasvada. Seega enne kui ehitama hakkad, mõtle hoolega läbi, kas see on ikka majanduslikult võimalik ja ka mõistlik.
Põranda tõstmine
Garaažipõrandad on üsna sagedasti madalamal kui ülejäänud maja põrandad. See vahe võib-olla silmaga märgatav ja jalaga tuntav. Turvalisuse huvides ja garaaži ülejäänud majaga ühendamiseks on soovitatav ehitada uus põrand, mis oleks maja eluruumidega samal kõrgusel. See annab võimaluse paigaldada põranda alla ka soojustus ja vajalikud kommunikatsioonid, mis teeb tulevases eluruumis elamise mõnusamaks.
Valgustus
Garaažides pole tavaliselt palju loomulikku valgust. Selle parandamiseks oleks vaja teha seina mõned augud, kust valgus hakkaks sisse paistma. Akende tegemisel tuleb arvestada, kust poolt päike tõuseb. Mõtle, kas tahad hommikul ärgata koos päikesevalgusega või õhtul hoopis selle loojumisega magama minna? Akende valikul pea silmas samu omadusi nagu koduste akende valimisel. Pööra tähelepanu sooja- ja mürakindlusele; UV-kiirguse hoidmisele; uuri, kas akendel on kaks või kolm klaasikihti; millised on raamid ja kuidas need avanevad jne.
WC ja pesemine
Nõukogude ajal ehitatud garaažide standardmõõtmed olid 3x6 meetrit, aga tänapäeval on need minimaalselt 4x6 meetrit. Garaaži pindala on oluline teada, sest siis saab arvestada, kas sinna saab sisse ehitada ka WC ja/või duširuumi. WC vajab vähem ruumi kui dušš, kuid kui soovid mõlemat, siis võib tekkida ruumipuudus. Kui pind hiljem välja üürida, siis peaks mõtlema nende kahe ruumi eraldi ehitamisele. Kui pind jääb perele, siis pole vaja uut ehitada ja elanik saab kasutada ka majas olevaid ruume.
Peida küttesüsteem ja elektrikilp
Garaaž on koht, kuhu üsna tihti on paigaldatud elektrikilp, mis kontrollib maja elektrisüsteemi. Lisaks on üsna tihti rajatud garaaži ka tehnoruum, kus asub küttesüsteema. Paljud inimese on garaaži paigaldanud külmiku, pesumasina ja kuivati, hoiustatakse küttepuid jne. Nende liigutamine ja paigutamine võib-olla kallis ja kulukas, seega oleks mõistlik need peita kapi või lisaseina sisse. Nii säilib juurdepääs, kuid tehnika jms ei ole kogu aeg silma all.
Ukseava laiendamine
Paljud sulgevad garaaži eluruumiks muutes garaaži ukseava. Uks võetakse eest ära ja selle asemele ehitatakse sein. Mõnikord jäetakse uks alles, aga see pannakse püsivalt lukku, avamismehhanism eemaldatakse ja uks soojustatakse isolatsiooniga. Sellisel juhul on vaja luua uus sissepääs, mis võimaldaks vaba liikumist. Kui pinda soovitakse välja üürida, siis oleks mõistlik teha uks kinnistu küljele. Kui aga ruum jääb pere kasutada, siis piisab olemasoleva ukseava suurendamisest. Nii tagatakse pääs majapidamisse.
Välisilme parandamine
Liigselt interjööri muutmisele ja parandamisele mõtlemine võib eemale juhtida vajadusest parandada ka hoone välisilmet. Üks suurimaid eeliseid arhitektiga töötades on see, et ta aitab garaaži juurdeehituse paremini sulandada ülejäänud maja välisilmega. Mõnel juhul tähendab see vajadust muuta maja välisseina, et see kattuks seinaga, kus on garaažiava.
Sissesõidutee
Kui juba terve maja välisilmet muuta, et garaaž maja küljel ei tunduks garaažina, siis võiks mõelda ka sissesõidutee lammutamisele. Mitte miski ei kisa valjemini „garaaž“, kui betoneeritud või tänavakividega kaetud tee, mis viib tühja seinani. Selleks peaks tänavalt algava tee lammutama ja katma selle killustiku või muruga.
Ladustamine
Garaaži ehitamisel eluruumideks tuleb leida seal hoiustatud asjadele uus koht. Üheks võimaluseks on ehitada või soetada hoone juurde kuur, kus asju edaspidi hoiustada. Loe ka: Erinevad hoiuruumid