Millest fliistapeet koosneb?
Fliistapeet koosneb peamiselt fliseliinist, mis on paberisarnane materjal, millesse on segatud erinevaid naturaalseid või sünteetilisi kiude, näiteks tekstiili- ja puuvillakiude. Need koostisosad on omavahel seotud sideainetega. Seega võib kaasaegset fliistapeeti lihtsustatult nimetada pabertapeedi edasiarenduseks.
Fliistapeedi omadused
Tugevused:
- hingav materjal, mis laseb õhku läbi;
- on tihe;
- ei veni;
- ei paisu niiskumisel;
- ei tõmbu paigaldamise järel kokku;
- peidab ebatasasusi, pragusid ja muid defekte;
- kerge otse seinale liimida;
- tervisesõbralikum kui näiteks vinüültapeet;
- vastupidavam ja kulumiskindlam kui pabertapeet.
- lihtsamini puhastatavam kui pabertapeet.
Puudused:
- pole niivõrd niiskus- ega pesemiskindel kui vinüültapeet;
- pole niivõrd vastupidav kui vinüültapeet.
Kuhu fliistapeet sobib?
Fliistapeet on üsna universaalne materjal, mis sobib peaaegu igasse ruumi. Kuna fliistapeet on tervisesõbralikum kui vinüültapeet ja seda saab puhastada ka märjalt, erinevalt pabertapeedist, on see suurepärane valik lastetuppa. Fliistapeeti saab paigaldada erinevatele materjalidele, sealhulgas puidule, plastikule, krohvile, kipsplaadile ja muudele pindadele.
Fliistapeedi aluspind
Fliistapeedi paigaldamine nõuab üldiselt vähe ettevalmistamist ja hilisemat koristamist, kuid oluline on siiski pöörata tähelepanu aluspinnale, et tapeedi paigaldamine sujuks veelgi hõlpsamalt. Seega toome välja mõned aluspinnale esitatavad nõuded, millele tuleks enne fliistapeedi paigaldamist tähelepanu pöörata.
Kuigi fliistapeeti võib paigaldada ka otse vana fliistapeedi peale, oleks siiski parem eemaldada eelnevad kihid, sest need imavad endasse ohtralt liimi. Samas ei paista vanade kihtide erinevad värvid ja mustrid läbi, kui eelmisel kihil on samuti kasutatud vaid fliistapeeti. Kuid see kehtib ainult siis, kui eelmine tapeedikiht on sama tüüpi kui uus tapeet. Pabertapeedi puhul tuleb alati eelnev kiht enne likvideerida.
Fliistapeet peidab efektiivselt vigu seina aluspinnal. Sellegipoolest peaks aluspind saama ühtlaselt sile, puhas ja tasane. Esmalt tasub eemaldada seinapesuvahendiga pinnalt plekid ning seejärel lasta sellel kuivada.
Läikivat aluspinda tuleks karestada liivapaberiga ja seejärel puhastada tolmust. Pahteldatud seinapind tuleb samuti esmalt korralikult puhastada tolmust ning seejärel kruntida. Soovitatav oleks katta see vähemalt ühe kihi mati seinavärviga, et tagada tapeedi parem nakkuvus. Kui aluspind on väga leeliseline ja määrib, siis oleks eriti hea kasutada isoleerivat kruntvärvi. Lisaks tuleks meeles pidada, et kui seina ja soovitud tapeedi värvitoonid ei kattu, siis võib aluspinda paani liitekohtades katta ühilduva värvitooniga.
Fliistapeedi paigaldamine
Tapeetimiseks on vajalik:
- spetsiaalne fliistapeedi liim
- lood
- tapeedisilumisrull
- värvirull, millega liim aluspinnale kanda
- švamm, ämbritäis vett
- redel
- pliiats
- joonlaud, mõõdulint
- nuga, käärid
Enne tapeetimistöödega alustamist on oluline veenduda, et ostetud fliistapeedirullid oleksid defektivabad ning ühtlase värvitooniga. Samuti tasub jälgida, et kõik kasutatavad rullid kuuluksid ühte partiisse, et vältida võimalikke erinevusi nende värvitoonis või mustris.
Teine oluline soovitus on paigaldada tapeet võimalikult kiiresti pärast selle soetamist. Põhjus seisneb selles, et kui peaks tekkima vajadus lisamaterjali järele, siis on suurem tõenäosus, et see on samast partiist ja sobib seega juba paigaldatud tapeediga. Vastasel korral võib erineva partiinumbriga rullidel olla väike erinevus värvitoonis. Seega oleks mõistlik kirjutada üles soetatud tapeedirullide partiinumber.
Enne paigaldusega alustamist on oluline läbi lugeda konkreetse toote paigaldusjuhend. Fliistapeedi paigaldamine on tõepoolest lihtsam võrreldes tapeetidega, mis vajavad enne seinale paigaldamist n-ö leotamist ehk tapeedi paani liimiga katmist, kuid siiski on mõningaid olulisi aspekte, mida tuleks silmas pidada. Parim on paanide lõikamine puhtal põrandal, seega tuleks ette valmistada sobiv keskkond, mis on puhas ja tolmuvaba.
Erinevalt pabertapeedist, ei pea fliistapeedi paigaldamisel kandma liimi tapeedipaanile, vaid seda saab määrida otse seinale. Seetõttu ei veni fliistapeet niiskusega kokkupuutel ega paisu ja kuiva kokku, nagu sageli juhtub pabertapeediga. See tähendab, et fliistapeedi paanide vahed ja ühenduskohad ei jää nähtavale. Fliistapeedi täiustatud koostis võrreldes pabertapeediga muudab selle paigalduse tunduvalt lihtsamaks.
Enne töödega alustamist peaks teadma, et mõned fliistapeedi liimid kuivavad väga kiiresti. Seetõttu tuleks paane seinale kanda kiiresti, et vältida mitmekordset liimimist. Lisaks vajab fliistapeet pabertapeediga võrreldes vähem liimi, seega ei tohi liimiga liialdada. Soovitav on kasutada valmissegatud liimi, et vältida tükilist tekstuuri. Liimi sattumisel paani esiküljele, tuleks see õrnalt niiske švammiga otsekohe eemaldada, enne kui see jõuab tahkuda.
Fliistapeedi seintelt eemaldamine on samuti kerge, nimelt eemaldub see terve paanina ilma, et jätaks maha jälgi või tapeediosi. Kahekihilised fliistapeedid jätavad pinnale küll alumise kihi, ent selle peale saab paigaldada uue paani.
Kokkuvõtteks
Fliistapeet, mis koosneb fliseliinist ja on pabertapeedi edasiarendus. See on laialt levinud tapeeditüüp, kuna see on pabertapeedist vastupidavam ja niiskuskindlam, samas aga pole see täissünteetiline nagu vinüültapeet. Lisaks on selle kasutamine lihtne ja mugav. Fliistapeedi paigaldamine on võrdlemisi lihtne, kuna liimi ei pea paanidele kandma, vaid seda saab otse seinale kanda. Tapeedi paigaldamine võib tunduda lihtne, kuid parima tulemuse saavutamiseks on soovitulik kasutada professionaalset abi.
Loe ka: Tapeedi paigaldamise ABC