Feng Shui printsiipidest on kirjutatud sadu raamatuid ja see teema on lõputu. Püüame siinses artiklis välja tuua algtõed. Tihtipeale suhtutakse lääneühiskonnas sellistesse teemadesse skeptiliselt. Kuid puhtus ja ka silmale nähtav tasakaal oma kodus ei tule kellelegi kahjuks. Põhimõte seisneb Yin ning Yang energia tasakaalustamises. Yin esindab naiselikku sensuaalsust ehk tagasihoidlikud toonid, voolavus, jahedus. Yang esindab mehelikku energiat – eredad värvid, aktiivsed pildid, tegevused ja tuli. Kuidas oma kodus luua harmoonia? Kuidas sättida oma kodu ilmakaarte järgi? Mida vältida magamistoas? Kõigest lähemalt allpool.
Kodu ja ilmakaared
Feng Shui printsiipide põhjal kujundatakse kodu ilmakaarte järgi, sest need esindavad erinevaid elementi. Elemendid nagu maa, vesi, tuli, õhk ning eeter aitavad soodustada teatud tegevusi.
Kui maja on veel planeerimise järgus, siis tasub arvestada ruumide asetust ilmakaarte järgi. Näiteks põhi on Eesti kliimas üldjuhul jahedam ning sinna võiksid jääde vähem kasutatavad ruumid – majandusruum, panipaik, garaaž, jms.
Veedateaduse iidse arhitektuuri põhjal jagatakse kodu neljaks sektoriks. Kagu esindab tule elementi, edel maa elementi, loodes asub õhu element ning kirdesse jääb vesi. Maja keskel võiks olla tühi ruum, sest see esindab eetri elementi, mis soodustab head mõttetegevust ning energia liikumist. Arvestades elementide toetust, võiks seega kirdes olla köök ja vannitoad, kus kasutatakse palju vett.
Edelasse sobib raske mööbel, näiteks magamistuba koos voodi ja riidekapiga. See esindab kindlust ning stabiilsust, mis toetab head suhet ning kodu hoidvat harmooniat.
Loodesse sobivad kõik tegevused, mis on seotud õhu ning tuule liikumisega. Näiteks kontor, lastetuba, külalistetuba, raamatukogu jne. Sobib väga hästi õppimiseks. Samuti esindab tuul liikuvust, ehk loodesse paigutatud külalistetuba soodustab külaliste kiiret lühiajalist peatumist. Samuti aitab see tõenäoliselt lastel kiiremini kodust lahkuda, kui nad on täisealiseks saanud.
Tule elemendiga sobivad kõige enam küttekehad. Nii võiks ahjud, pliidid, soojussüsteemi, jms ning majandusruumid üldiselt paigutada just kagu ilmakaarde.
Maja keskosa võiks jääda puutumata või avara koridori, elutoa, köögiga. See soodustab elementide tasakaalu ning energia vaba liikumist.
Kui eirata elementide ühilduvust võib näiteks tule element ehk kagusse paigutatud voodi tekitada tulise suhte. Maa elemendis asuv lastetuba hoiab lapsi pikalt kodus. Vee elementi paigaldatud kaminad ning ahjud võivad tihti ummistuda. Kui kamin satub näiteks maja keskele, eetri elementi võib alati tunduda, et majas pole piisavalt õhku ning maja on umbne.
Loomulikult võib sellistesse teadmistesse suhtuda skeptiliselt, kuid võib ka jälgida, kas ja kuidas kodus olemasolevad elemendid toimivad ning elu mõjutavad. Võib leida nii mõndagi huvitavat. Loe lähemalt ka: "Millist sisekujundusstiili valida oma kodule?".
Magamistuba
Esindab turvatunnet, rahu, tasakaalu ja stabiilsust. See on koht, kus koguda energiat. Magamistoas peaks olema eemaldatud kõik üleliigne, mis sinna ei kuulu – treeningvahendid, lapse voodi, televiisor ja elektriseadmed, üleliigsed riided, kontoritarbed, jne.
Voodipeats võiks asetseda avadeta seina vastas. See tekitab kaitstuse ning turvatunde. Igast küljest avatud voodi tekitab ebakindlust. Kaheinimese voodi peab olema mõlemast küljest avatud ning sümmeetriline. Kui ühel voodipoolel on öökapp ning lamp, siis samasugused peaksid olema ka teisel pool. Nii esineb suhtes sümmeetria ning võrdsus. Kui ühele poolele jääb vähem või kinnine sein, siis võidakse tunda end suhtes ahistatuna või ebavõrdsust.
Elutuba
Elutuba peaks olema pigem avar ja värviline või rikastatud värviliste detailidega. Diivan suur ning kõrge seljatoega ja/või suurte patjadega. Ka elutoamööbel võiks pigem tekitada turvatunnet ning kaitstust. Istekohad peavad tunduma turvalised ning sealt peab olema näha uksi.
Elutoas veedetakse üldjuhul kõige rohkem aega. Seega võiks arvestada ka värvipsühholoogiat, loe artiklit siit.
Kontori- ja töötuba võiks olla sirmi või seinaga eraldatud ülejäänud elutoast. Töötoas peab suutma segamatult keskenduda ning tegeleda mõttetegevusega.
Köök
Köögis ning söögitoas peaks pigem keskenduma toidu tegemisele ning söömisele. Ruume ei tohiks üle koormata liigsega, näiteks teler köögis vms.
Köögis peab olema vaba ruumi, et energia saaks liikuda. Pigem võiks köögis olla vähem asju, samuti mõjutab köögis olev mööbel ning tehnika otseselt meie tervist. Näiteks liiga suur külmkapp takistab energia liikumist.
Vannituba
... on otseselt seotud tervise ja organitega. Seetõttu ei tohiks see olla liiga avar ega liiga kitsas. Vannitoas ei tohiks olla kahte peeglit vastakuti. See on koht, kus lõõgastuda ning puhata. Jällegi vältida liigset kola – pesumasinast võetud ja kokkupanemata riided, räpane prügikast, mustad peeglid, liigne kosmeetika jne. Võimalusel võiks vannitoast eemaldada ravimid ja karbid, mis mõjutavad tervist vastavas suunas.
Lastetuba
Väikesel lapsel ja teismelisel on erinevad energiad. Väikelaps tuleks ümbritseda esemetega, mis stimuleerivad tema maailma tunnetust ning avastamisrõõmu. Kirkad värvid, erinevad mänguasjad ning materjalid soodustavad lapse arengut. Lapse tuba peaks olema avar ning hele. Voodi kohal olev ala võiks olla tühi.
Nooruki tuba peaks stimuleerima eneseotsingut. See on samaaegselt nii magamis-, õppimis-, kui puhkeruum - oluline isiklik vabadus ja ruum. Arvuti ja teler tuleks võimaluse korral teismelise toast tõsta elutuppa, et soodustada perega suhtlemist.
Mida meeles pidada?
Üldiselt on Feng Shui printsiipe kasutades tähtis jälgida kodu üldist harmooniat ja tasakaalu. Nii mööbli ja esemete osas kui ka värvide poolest. Kui ruumis on suured mööbliesemed tuleks need tasakaalustada väiksemate detailidega. Kui mõnes ruumis on kasutatud eredaid värve tuleks ülejäänud ruumides kasutada pigem pastelseid ning tagasihoidlikke toone.
Kodu peaks olema puhas, kuid mitte liigselt klantsitud. Liiga puhas kodu annab märku energia puudusest.
- Väldi katkiseid asju ning seisvad kellasid.
- Peegleid ei ole vaja oma koju liigselt paigutada, piisab mõnest peeglist vajalikes kohtades. Samuti ei tohiks need peegeldada välisuksi ega aknaid.
- Lekkivad kraanid ning umbes torustik takistavad energia liikumist.
- Eemalda oma kodust kõik kasutu kola, mis on aastate jooksul kuhjunud ning mida ammu enam ei kasutata.
- Väldi elektroonikat ja juhtmepuntraid oma magamistoas.
- Kodu välisuks peab avanema täielikult.
- Hoia koridor puhas ning pigem tühi, et vältida energia seisma jäämist.
- Mida rohkem on su kodus mööblit ja pudi-padi, seda rohkem on sul seisvat energiat.