+ Lisa oma töö      

Feng Shui ja Vastu Shastra võrdlus - iidsed tarkused oma kodu planeerimisel

13. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi
Feng Shui, Vastu Shastra, kodu planeerimine, kodus sisustamine,  sisekujundus, siseviimistlus

Kes meist ei sooviks luua oma koju rohkem head energiat? Hindudel ja hiinlastel on just selleks otstarbeks loodud õpetused Vastu Shastra ja Feng Shui, mida saabki pidada terve energeetikaga kodu loomiseks mõeldud arhitektuuri- ja disainiteadusteks. Et mõlemad õpetused ja traditsioonid on meie kultuuriruumis üsnagi võõrad, siis üritame teile anda väikese ülevaate kahe idamaa kultuuripärandi olemustest, sarnasustest ja erinevustest. 

Vastu Shastra

‘Vastu’  tähendab otsetõlkes elamist ja eksistentsi ning ‘Shastra’  tähendab teadust. Tegu on iidse India ehitusteadusega, mille esimesed olemasolu märgid pärinevad umbes 12 000 aasta tagant. Hiljem laienes see aga ida suunas ning jõudis Hiinasse, kus seda kohandati kohalikele traditsioonidele ümber ja sellest kasvas välja Feng Shui. 

Vastu Shastra baseerub veedalikel tarkustel, ehk siis Vastu olemust on kirjeldatud mitmekümnetes pühakirjades. Tegu on holistilise lähenemisega, mis hõlmab endas disaini, kunsti ja arhitektuuri seoses jooga, Ayurveedilise meditsiini ja Jyotish astroloogiaga. 

Üles on see ehitatud viie primaarse looduselemendi peale, milleks on maa, vesi, tuli, õhk ja eeter. Vastavalt nendele elementidele on kirjeldatud, mis ruumid mis ilmakaartesse sobivad ning kuhu mitte. Vastu Shastra sügavam eesmärk on läbi hulga praktiliste arhitektuursete nõuannete aidata inimesel võimalikult hõlpsasti jõuda oma soovitud vaimsete ja materiaalsete eesmärkideni, säilitades ise seejuures meelerahu. Et lugeda täpsemat kirjeldust Vastu Shastrast, loe lingil olevat artiklit vajutades siia.

Feng Shui

‘Feng’ tähendab otsetõlkes õhku ning ‘Shui’ vett. Nagu eelnevalt mainitud, kasvas see välja Vastu Shastrast, ning seda umbes 6000 aastat tagasi. Seda võib nimetada kui asjade seadmise kunstiks. Erinevalt Vastu-le ei tugine see niivõrd pühakirjadele kuivõrd baseerub see energiate vaatlemisel ja kulgemisel. Peab tunnistama, et Feng Shui on kahest kodukunstist tänapäeval Lääne maailmas tuntum ja populaarsem kui Vastu Shastra. Selle võimaliku põhjuse kirjeldame lahti allpool. 

Nii nagu Vastu Shastra on ka Feng Shui ülesehitatud viiele elemendile, milleks on puit, tuli, maa, metall ja vesi. Ka see on seotud kohaliku, Hiina astroloogiaga. Universaalseks orientiiriks on ka siinkohal ilmakaare ja sõltuvalt keskkonnast saabki ehitada oma maja niiviisi, et see mõjuks teie ja teie hoone energiaväljale võimalikult tasakaalustavalt. Feng Shui energiad saab laias laastus liigitada kaheks — Yin ja Yang energiaks, millest esimene tähistab naiselikku ja viimane mehelikku energiat. Naiselikkusega seonduvad voolavus, jahedus ja tagasihoidlikkus sellal, kui mehelikkusega aktiivsus, tuli ning silmapaistvus. Feng Shui kohaselt ongi üheks harmoonia tagamise võtmekohaks see, et luua balanss nende kahe energia vahel. Feng Shui kohta loe lähemalt siit.

Mis on sarnast?

Muidugi mõista on mõlema traditsiooni vahel märkimisväärseid sarnasusi, sest nagu eelnevalt nimetatud kasvas üks ju teisest välja. Mõlema praktika põhimõtteks on inimese elukvaliteedi parandamine kodukeskkonnas nõnda, et positiivsed mõjutajad kaaluksid negatiivsed mõjud üle. Mõlemad tegelevad energiavoogude tasakaalustamisega. Sanskriti keeles viidatakse eluenergiale nimega ‘Prana’ sellal, kui Hiinas kutsutakse seda ‘Chi’-ks.

Nii Vastu Shastra kui ka Feng Shui lähtuvad looduslikest ja kosmilistest mõjudest, mille tegurid on matemaatiliselt välja arvutatud. Nagu ülal viidatud lähtuvad mõlemad ruumide paigutamisel kaheksast ilmakaarest ja nende kokku sobitamisest viiest looduse elemendiga. Üks asi, millega ollakse üksmeelel, on templi või meditatsioonituba — nõustutakse, et see võiks jääda põhja-ida suunda. 

Mõlema õpetuse puhul on üksikasjalikult lahti kirjeldatud juhised sellest, kuidas teatud sisustuselemendid nagu näiteks peeglid peaksid paiknema. Peeglid ei tohiks kummagi tõekspidamise järgi peegeldada ei voodeid, uksi ega aknaid. On veel mingisugused põhitõed, mida mõlemad õpetused järgivad — näiteks ei pea kumbki traditsioon hea õnne toojaks katkiseid esemeid ja korralagedust. Samuti rõhuvad mõlemad rangelt, et magamistubades võiks vältida elektroonika olemasolu. Lisaks tunnistavad mõlemad püha atribuutika nagu pühakujude ja -piltide olulisust energiavälja puhastamisel.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mis on erinevat?

Kuigi mõlemal õpetused jagavad ühiseid printsiipe on nende kahe vahel ka selged erinevused. Esimene erisus tuleneb õpetuste  juurtest — nimelt pärineb Vastu Shastra veedalikul teadusel sellal, kui Feng Shui lähtub rohkem geograafilistest kaalutlustest. Oluline mõista, et kui Vastu Shastra puhul peaks ideaalis järgima juhiseid siis, kui maja on alles projekteerimise käigus, võib Feng Shui printsiipe rakendada mistahes faasis.

Üks ideoloogilistest erinevustest on see, et Vastu Shastra kohaselt on maa-ala või hoone kui elusolend, millel justkui on hing. Feng Shui kohaselt on aga nõnda, et eluenergia Chi siseneb majja, ent krunti ennast elavaks kehastuseks ei peeta. 

Kuigi mõlemad baseeruvad numeroloogiliselt viiel baaselemendil nagu Vastu puhul maa, vesi, tuli, õhk ja eeter, siis Feng Shui asendab maa puidu ning eetri metalliga. Üheks suureks erinevuseks on veel see, et Vastu puhul peetakse magnetilist põhja ilmakaart kõige heaendelisemaks. Feng Shui aga rõhub lõuna ilmakaare heaendelisusele seetõttu, et Päike liigub sellel teljel.

Erimeelsused esinevad ka värvitonaalsuste soovituste osas — kumbki traditsioonidest näeb ette iga kaheksa ilmakaare juurde vastavad värvid, millega toad katta. Need toonid aga Feng Shui ja Vastu Shastra puhul teineteisega üks-ühele ei kattu. Vastu Shastra pooldab kohati ka eredate värvide kasutust sellal, kui Feng Shui näeb ette, et kodu võiks pigem olla kaetud rahustavate ja tagasihoidlikumate toonidega, mis mõjuksid silmadele jahutavalt. 

Mõned erisused tulenevad ka kultuurilisest ja religioossest eripärast.  Näiteks hiinlased toonitavad tuulekellade ja naerva Buddha kuju vajadust, siis hindude sõnul vajab kodu püha Tulasi taime ning India jumalate kujutusi.

Et mõlemad lähenemised on vägagi sügavad ja põhjalikud, ei jõua me siinses artiklis paraku üksikasjadesse laskuda. Tegelikkuses on aga palju erinevusi iga toa asetuse ja detailide puhul. Kellel on rohkem huvi, võib eelistatuma õpetuse kohta põhjalikumat taustatööd teha. 

Kokkuvõte

Kui idamaised õpetused tunduvad teile sümpaatsed ja huvipakkuvad kuid Vastu Shastra ja Feng Shui vahel on keeruline valikut teha on kõige lihtsam toimida järgnevalt: kui alles alustate kodu projekteerimisega, siis Vastu Shastra juhiseid on kergem rakendada. Kui teil on aga maja valmis ning Vastu tõdesid pole enam suures jaos lihtne olemasolevasse rakendada, siis on abi Feng Shui tõekspidamistest. Et viimase lähtekohti on majapidamises kergem tarvitusele võtta, siis see võib kirjeldada ka seda, miks viimane on lääne maailmas enamtuntud.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge