+ Lisa oma töö      

Erinevad kaminatüübid - milline sobib sinu vajadustega kõige enam?

30. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
kaimin, kamina ehitamine, kamina paigaldus, kamina valimine, kaminameister, pottsepp

Olles otsustanud endale koju kamina paigaldada siis tasub hinnata koos eksperdiga, millised on parimad lahendused just sinu kodu jaoks. Kaubanduses on saadaval väga laias valikus erineva hinna ja funktsiooniga kaminaid, mistõttu võib valiku tegemine olla võrdlemisi keeruline.

Puuküttega kamin

Puuküttega kaminad on kõikide kaminate eelkäija. Lihtsast lõkkest korilaste laagriplatsil on aastatuhandete jooksul kujunenud küttekeha, mida leiab nii lihtsatest kortermajadest ning rikkurite häärberitest. See on ühendanud inimesi aastatuhandeid ja ei ole lähiajal kuskile kadumas.

Paljudest vanamates majadest leiab puuküttega kaminad, mis ei ole kuigi ökonoomsed ja on tänapäevases mõttes vananenud. Enne kui aga hakkad oma vana kamina välja lõhkumisele mõtle ka selle renoveerimisele ja funktsionaalsuse suurendamisele. Enamasti on renoveerimine soodsam kui uue rajamine kuid mitte alati. Kui kamin on hästi säilinud, siis oleks mõistlik see ikkagi renoveerida. 

Vana ahi on võimalik ümber teha ja seda hiljem kasutada kamin-ahju, soojust salvestava ahju või mõnel juhul ka kamin-pliidina. Kamin-ahi hoiab sooja 12-24 tundi ning salvestav ahi 24-36 tundi. Kamin, mis oli varasemalt vaid soojusallikas, saab ümber teha ka söögitegemise vahendiks, mis võib muuta väikeses ruumis oleva kamina oluliselt praktilisemaks. 

Ahjust või kaminast loobumist soovitatakse reeglina vaid siis, kui see võtab väga palju ruumi või selle parandamine või uue soetamine osutub liiga kalliks. Selge on see, et ka tänapäeval on puuküttega ahjudel ja kaminatel oma kindel koht. Olenevalt kamina seisukorrast on see võimalik veel täielikult töökorda seada. Hinda koos spetsialistiga, mis oleks sulle kõige parem lahendus.

Gaasiga töötav kamin

Puuküttega kaminad on küll ilusad, kuid neid peab puhastama ja olema ettevaatlik kasutamisel, eriti kui on tegu avatud koldega kaminaga. Tänapäeval on populaarseks lahenduseks ka gaasiga põleva kamina kasutamine. Gaasiküttega kaminat on kergem paigaldada ja neid ei pea nii tihti puhastama. Elementaarne hooldus oleks siiski mõistlik.

Gaasiga kamina puhul oleks vaja otsest õhutusava, kuid eraldi ventilatsiooni või korstna vahetust vaja pole. Just selle tõttu paigaldatakse seda kõige enam korteritesse. Korteriühistult selle paigaldamiseks loa saamine ei ole väga keeruline, sest suureks lõhkumiseks ja lammutamiseks ei lähe.

Kui kamin toimib balloonigaasi abil, siis peab neid aeg-ajalt vahetama, aga see on väga lihtne. Trassigaasi puhul on protsess praktiliselt hooldusvaba, kamina kasutamiseks peab lihtsalt nuppu vajutama ning ruumi täidab peagi kaminavalgus ja soojus.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Elektrikamin

Elektrikamin on kasutusmugavuselt sarnane gaasikaminale - kütmisel ei ole vaja teha muud, kui nupule vajutada. Elektrilisi kaminad saab kasutada dekoratiivselt, kuid enamikul neist on ka küttefunktsioon. Seda sorti kaminat peetakse ka võrdlemisi efektiivseks ja mugavaks küttekehaks ning kui  kasutada vaid dekoratiivsel eesmärgil, siis on energia tarbimine võrdlemisi madal.

Tänapäevased elektrikaminad annavad kaunilt helendavate puupalkidega väga realistliku efekti ja leegi. Eriti mugavad on elektrilised LED-kaminad, mis on ka hooldusvabad, neid on äärmiselt lihtne paigaldada ja korraliku seadme saab ehituspoest kätte mõnesaja euroga. 

Elektrikaminad on ka paljude sisekujundajate lemmikud, sest sobivad hästi nende tehtud joonistega. Moodsamate digilahenduste hulka kuuluvad ka elektrilised kaminahjud, mis on televiisori alus või osa meelelahutuskeskusest. Elektrikamina kasutamisel tuleb meeles pidada ka elektrikasutust. Inimesed valivad küttekehaks kamina nii dekoratiivsetele eesmärkidel kuid ka mõnel juhul just kommunaalmaksete vähendamiseks, kuid liigne elektrikamina kasutamine soojendamise eesmärgil võib nullib selle eelise.

Etanooliga põlevad kaminad ehk biokaminad

Biokaminad on elektrikaminate sarnased, kuna need on rohkem dekoratiivelemendiks kui heaks soojusallikaks. Inimesed valivad biokaminad, kuna neid on lihtne paigaldada ja neid on paljudes stiilides. Biokamina võib seinale paigaldada või enda lauale panna. 

Biokaminat on lihtne igasse korterisse paigaldada, sest see ei tekita veeauru ega suitsu. Kamina kasutamisel ei ole vaja puitu, mille ladustamine võib olla keeruline. Biokamin töötab biopiirituse abil, mida on aeg-ajalt vaja kamina juurde kuuluvasse vanni juurde lisada. Viis liitrit biopiiritust maksab ca 18 eurot, seega saab biokamina efekti nautida üsna mõistliku hinnaga. 

Pelletitega põlevad kaminad

Pelletikaminate kasuks räägivad nende moodne välimus, energiasäästlikus ja kõrge kasutegur kütteseadmena. Tänu puhtale põlemisele on tegu küllaltki keskkonnasäästliku kütteseadmega. Kuna tegu on võrdlemisi tagasihoidliku seadmega, mis töötab vaiksel režiimil, siis saab selle vabalt paigutada ka elu- või magamistuppa. Õhkkütte pelletikaminad on ka igati mugav alternatiiv ahjuküttele, mille abil saab kütta nii väiksemaid ruume kuid ka kuni 150m2 maju.

Hea kvaliteediga pelletid on toodetud puhtast saepurust ja nende valmistamisel ei ole kasutatud lisaaineid. Nende tootmise käigus vabanev ligniin muudab pelletid ühiseks tooteks ja liimainete, mille põlemisel erituvad keemilised ained, ei ole vajalik. Kvaliteetsed pelletid põlevad puhtalt, on hea kütteväärtusega ja nende niiskusprotsent on ca kümme. Põlemise järgselt muutuvad pelletid tuhaks mida jääb järele väga vähe.

Veesärgiga kaminad

Veesärgiga kaminad on multifunktsionaalsed - sellest saadud energiat on võimalik kasutada kütteks või sooja tarbevee tootmiseks. Veesärgiga südamiku paigaldamisel tuleb tähelepanu pöörata tuleohutusele ja külma-sooja õhu liikumisele. Veesärgiga kaminat saab ühendada ka küttesüsteemiga.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge