Hoiuruumi otstarve
Vahel meenutavad kuurid kui väikest maja, aga see ei pea ilmtingimata nii olema. Kuur võib olla ka midagi primitiimsemat, näiteks spetsiaalse eesmärgiga ehitatud lihtne puust konstruktsioon. Näiteks küttepuude varjualune, mis on lihtne katusest ja laudseinast koosnev konstruktsioon, mis, nagu nimigi ütleb, on mõeldud küttepuude hoiustamise jaoks. Selleks, et küttepuud kuivaksid, peab neist tuul läbi käima ja päike peale paistma, mistõttu on varjualune puude ladustamiseks ideaalne lahendus.
Kuurid võivad olla ka lihtsad väikesed majakesed, kuhu viia asjad, mida parasjagu ei kasutata. Sellel ei ole ei aknaid ega tihti ka elektrit. Tegemist on lihtsa väikese uberikuga, mis täidabki ladustamise ülesannet. Kuid kuuri on võimalik ehitada ka soojustatud tööruumiks, millest ei puudu ka elekter ja aknad. Loomulikult on ehitamise asemel võimalik soetada ka täislahendusi, mida pakuvad kümned erinevad tootjad. Need on suuremad ja kallimad lahendused, kuid mõeldud just inimesele, kellele meeldib omaette tööd teha ja kes vajab selleks privaatsust.
Materjalid
Kuuride ehitamisel või nende ostmisel peab mõtlema ka selle materjalile. Eestis on muutlik kliima, kõrge niiskustase ning tugevad tuuled. Isegi, kui kuur on väga primitiivne, peaks see ilmastikule vastu pidama. Kuurid on enamasti puidust, mistõttu on sellega kerge töötada kui midagi vajab parandamist. Kuid puit ei ole ilma töötlemata väga vastupidav, mistõttu peab selle eest ka hoolitsema. Puidust kuuri peaks seetõttu erinevate puidukaitsevahenditega töötlema. Loe ka: Aiakuuri ehitamine ABC
Veel üks variant on ehitada kuur metall-elementidest. Loomulikult peaks kasutama roostevabast terasest materjale, mis kestavad kauem ja ei nõua nii palju hoolt. Kuigi puit on tavaliselt esteetiliselt ilusam (sellepärast paljud inimesed ka selle materjali kasuks otsustavad), võib sama tulemuse saavutada ka metalliga. Metallist tehtud kuur ei pea olema kole rauast kolakas aianurgas. Selle kena disain võib samuti värskendavalt mõjuda. Metalliga töötamine nõuab erioskuseid, seega, kui otsustad kuuri ehitada metallist, siis pea kindlasti nõu spetsialistiga. Metalli puhul on lihtsam on otsida kaubandusest sulle meeldiv lahendus.
Hind
Kuuride hinnaklass on väga erinev ja seda eelkõige nende funktsionaalsuse tõttu. Seda tuleb arvestada nii kuuri ise ehitades kui valmistoodet ostes. Ise ehitamise plussiks on see, et saad määrata eelarve ning disainida ja ehitada just sellise kuuri nagu sulle meeldib. Selle jaoks peavad aga olema oskused, tööriistad ning piisavalt aega. Kõiki kolme ei kipu inimestel aga tihti olema, mistõttu otsustatakse sagedasti valmistoote kasuks.
Kaubanduses pakutavate kuuride hinnad jäävad 200 kuni 10 000 euro vahele. Siinkohal tuleb meeles pidada, et 10 000 eurot maksvad kuurid on tõeliselt suured erilahendused, mis koosnevad mitmest eraldi osast ja sisaldavad näiteks kuuri ning garaaži või ka avatud varjualust.
Mõistlik oleks valida vastavalt vajadustele sobilik hoiuruum. Kvaliteetseid väiksemõõtmelisi tooteid võib leida ka madalamas hinnaklassis 200 kuni 500 euroni.
Tähelepanekud
Ajaga soovid ja vajadused muutuvad. Samamoodi nagu kasvuhoone ehitamise puhul mõtlevad paljud, et hakkavad nüüd regulaarselt värskeid köögivilju sööma (aga tegelikkuses muutub kasvuhoone tõeliseks džungliks) muutuvad ka hoiuruumi kasutamise vajadused. Ise ehitatud või ehitajate poolt tehtud kuuri üks plusse on see, et saad seda lihtsa vaevaga laiendada või täiendada, kui selle järgi vajadus peaks tekkima. Seega saab algselt muruniiduki või jalgratta ladustamiseks mõeldud ruumi teha kasvõi kohaks, kus mõnusalt aega veeta. Piisab akna paigaldamisest, elektri sisse vedamisest, ruumi soojustamisest ning õdus olemine on garanteeritud. Samuti võid selle hoopis tööruumiks ümber ehitada.
Kui oled endale hoiuruumi ostnud, ei saa seda esialgu laiendada, sest toodetele kehtib kaks või enam aastat garantii. Sellisel juhul on vaja endale selgeks teha, millised on hoone kandvad osad, milliseid materjale on kasutatud jne. Tavaliselt kipub olema nii, et need, kes on endale hoiuruumi ostnud ja tahavad seda tulevikus täiustada, ostavad täiendatud versiooni, mitte ei hakka olemasolevat ise ümber tegema.
Kokkuvõte
- hoiuruumi hankimisel mõtle läbi, mille jaoks sa seda vajad, sest tulevikus võivad soovid muutuda;
- ise ehitamisel peavad olema vastavad oskused, tööriistad ja aeg, aga lõpptulemus saab just selline nagu sina tahad;
- hoiuruumi ostmine on kiire ja lihtne lahendus, kuid tihti pead piirduma vaid turul pakutavate standardlahendustega;
- hoiuruum peab olema kvaliteetne ja vastupidav, sest see peab hoidma eemale võõrad ning seisma silmitsi ilmastikuoludega, mistõttu ei tohiks hinnas järeleandmisi teha, kuid ka ülemäära maksmine ei ole mõistlik;
- materjali valikul on puit üsna populaarne, kuid ka metall on väga hea valik.