Tuletõkkeuksed
Nagu nimigi ütleb on tuletõkkeukse üks peamiseid rolle eraldada tavalised ruumid kõrgema tuleohtlikkusega ruumidest. Sellised uksed leiab näiteks kortermajadest, kus kelder on ühendatud trepikojaga. See nõue tuleneb seadusest, et juhul kui keldris on tekkinud tuli ja suits trepikotta ei pääseks. Nõuetelevastavate uste olemasolu käib Päästeamet ka aeg-ajalt kontrollimas.
Tuletõkkeuksed on tihti metallist, kuid kaubanduses leiab ka spoonitud ja värvitud uksi, mis on võimalik teha selliseks nagu kõik teised hoones olevad uksed. Kaubandusest leiab ka lahendusi, kus ukselengid on tehtud sõrmjätkatud oksavabast männiliimpuidust, lävepakk vastupidavast tammepuust ja ukse raampuud samuti männiliimpuidust. Siseuste puhul kasutatakse kolmes kohas tihendeid. Esimene nendest on tulekahju tekkimisel paisuv tihend ning see asub nii lengis kui ukselehes. Teine tihend on silikoonist ja see asub ukselehes. Välisustega on sama, ainult, et teine silikoontihend asub lengis. Kus iganes on võimalus ja vajadus, siis võiks mõelda heale tuletõkkeuksele. See takistab tule tekkides leegi levimist ja vähendab võimalikke kahjusid.
Ukse kvaliteeti saab hinnata ukse standardi järgi, mis sellele määratud on. Näiteks tahvelukse standard on EI-30 ja sileukse tuleohutusstandard on EI-45 siis tähendab see tulepüsivust minutites ehk vastavalt 30 ja 45 minutit. Neid numbreid on hea meeles pidada, et tulevikus ukse valikul nendega arvestada. Tuletõkkeuksed on oma disaini tõttu ka hea heliisolatsiooniga, sellepärast kasutatakse neid ohtrasti ka korterite ja hotellitubade ustena.
Tuletõkkeukse juures tuleb arvestada ka ka luku, hingede, sulgurite jms, sest ka nendel peab olema kõrge tuletõkketase. Õnneks ei pea neid kuidagi eraldi otsima, sest tulevad reeglina koos uksega kaasa.
Kuna tuletõkkeuksed täidavad väga olulist rolli on seda olulisem, et uks oleks ka korrektselt paigaldatud, sest sellega ukse kaitsefunktsioon langeb. Pea meeles, et tuletõkkeust on lubatud paigaldada standardsesse kõrge tihedusega jäika ja ka standardsesse madala tihedusega jäika tarindisse ning standardsesse mittejäika tarindisse.
Kõige sellega tegelevad kogenud professionaalid, kelle pead lihtsalt teiste teenustepakkujate seast üldse leidma. Kuna tegu on kvaliteetsete kuid vajalike ustega tuleb arvestada ka suurema väljaminekuga. Keskmiselt jäävand tuletõkkeuste hinnad vahemikku 350-600 eurot.
Metalluksed
Metalluksi kasutatakse nii sise- kui ka välistingimustes. Sees kasutatakse neid vaheustena kuivades ja köetavates ruumides, kus ei ole korrodeerumist soodustavat keskkonda. Metallist ukse eeliseks puust ukse ees on selle vastupidavus ja tugevus.
Metalluste konstruktsioone on erinevaid vastavalt sellele, mida keegi eelistab. Ühe lahendusena on näiteks kuni 64 mm paksusega ukselehed, mille välis- ja sisekülg on valmistatud 1,0 mm paksusest kuumtsingitud lehtterasest, mis on omavahel ühendatud neetliitega. Ukselehe sees on isolatsiooniks kivivill, mis on kokku liimitud metalliga, mis muudab ukselehe jäigemaks.
Uksed on tavaliselt standardvärvides nagu valge, hõbehall, pruun, hall alumiinium, grafiit hall ning valge alumiinium, kuid lisatasu eest on seda võimalik värvida iga inimese erisoovide kohaselt. Uksed on ühe ja kahepoolsed ning nende juurde on võimalik tellida erinevaid lisasid nagu uksesilm, turvakett, uksesulgur, aken, roostevaba lävepakk jne.
Kõige tavalisemad metalluksed maksavad natuke pisut üle 200 euro kuid võib leida ka soodsamalt. Erilahendused võivad ukse hinda oluliselt suurendada. Kallim lahendus ei pruugi alati olla parem, metallust valides tuleks mõelda eelkõige kvaliteedile ja turvalisusele.
Garaažiuksed
Tänapäevased garaažiuksed on moodsad, mugavad ja ruumisäästlikult. Paljud noorema generatsiooni esindajad ei teagi, et nõukogude ajal oli kombeks ehitada garaaže, mille uksed avanesid kui tiibväravad. See võttis enda alla palju ruumi, need pidi käsitsi avama ja olid tihti rasked, seega ka raskesti käsitletavad. Paljudes vanemates garaažides on sellised uksed veel alles, aga uued ehitised kasutavad moodsaid lahendusi.
Tänapäevased garaažide juures kasutatavad sektsioonuksed avanevad vertikaalselt ja mille paneelid justkui lindina asetuvad ruumisäästlikult lae alla. Tänu sellele on garaaži ees ja sees rohkem ruumi. Selliseid uksi kasutatakse eramute ja korterelamute garaažide juures. Peale ruumisäästlikkuse paigaldatakse uksega koos ka tihendid, mis tagavad vastupidavuse, ilmastikukindluse ja minimaalse soojakao. Uksed on disainitud selliselt, et selle sulgemisel ei ole võimalik sõrmi paneelide vahele jätta. See on abiks siis, kui majapidamises on väga uudishimulikud lapsed või täiskasvanud ei ole ehk piisavalt tähelepanelik.
Tõstuste puhul tuleb tähele panna, et kõik mudelid ei ole automaatikaga. Elektrilised lahendused on küll kallimad, kuid selliste uste kasutamine on oluliselt mugavam.
Teise lahendusena on võimalik kasutada käänduksi, mis avanevad ja sulguvad vertikaalselt ühe suure tükina. Need võtavad garaaži ees natuke rohkem ruumi võrreldes sektsioonustega, sest selle alumine äär ulatub sulgedes või avades pikemalt välja. Aga kuna terve uks on kogu aeg ühes tükis, siis ei ole võimalik sõrmi paneelide vahele pista. Selliste uste puhul peaks garaaži ees sõiduteel olema rohkem ruumi, kus auto saab seista, et ukse avada saaks. Otse tänavale ulatuva garaaži ees peaks kasutama sektsioonust või rulluksi. Kuna uks on ühes tükis ja ei sisalda liikuvaid sektsioone, siis on seda tüüpi uks tugevam kui teised sarnased lahendused.
Rulluksed ja lamelluksed on nagu ruloo, mis kokku rulluvad, võttes sellega garaažis väga vähe ruumi. Seejuures ei mängi garaaži ava rulluste paigaldamisel rolli ja võib olla kandiline, segmentidega, ümarkaarega jne.
Kui garaaži on vaja rohkem valgust on hea lahendus alumiiniumist raamuksed. Need toimivad samamoodi nagu sektsioonuksed, aga terve uks on üks suur raamistik, mille peale saab paigaldada klaasid kuid kui eesmärk on tagada parem õhutus siis saab ka ilma.