+ Lisa oma töö      

Energiaaudit ABC

23. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
energiaaudit, soojuskaod, energiamärgis, energiaanalüüs, termoanalüüs

Energiaaudit on teenus, mis analüüsib hoone energiakasutust kogu hoones või mõnes eraldiseisvas osas. Lisaks energiakasutusele mõõdetakse hoone energiatõhusust ja antakse ülevaade võimalikest lahendustest, kuidas hoone energiakulusid vähendada. Mis on energiaauditi eesmärk ning kuidas seda teostada? Kellel on energiaauditit vaja? Kõigest lähemalt käesolevas artiklis.

Miks tehakse energiaaudit?

Energiaauditi peamine eesmärk on välja selgitada, kas kodu energiakulud on normide piires. Koos energiaauditiga tehakse ka ülevaade hoone tehnilisest seisukorrast ja pakutakse välja lahendused, kuidas rohkem energiat kokku hoida ning parandada sisekliimat.

Energiaaudit on üldjuhul kohustuslik enne 2009. aastat ehitatud majadele, mida plaanitakse müüa. Energiaauditi tulemusel saab maja energiamärgise. Alates 2020. aastast ehitatud majadel peaksid olema A-klassi ehk liginullenergia märgisega. Siinkohal on tehtud aga erand ehk A-klassi nõuded kehtivad ainult üle 220-ruutmeetristele väikeelamutele ja nendest väiksematele kehtib B-klassi nõue.

Vanematel hoonetel ning renoveerimisel peab müügiks sobiva kinnisvara energiamärgis olema vähemalt C-klass. Loe ka: Energiamärgis ja energiatõhus maja. Kuna valdkonnaga seotud määruseid uuendatakse iga 5 aasta järel siis ei ole välistatud, et lähitulevikus võib ka renoveeritavate hoonete energiamärgise nõudeks saada B-klassi ehk tegu peaks olema madalenergiahoonetega.

Millal on vaja teha energiaaudit?

Kui plaanid oma kodu renoveerida, siis peab tegema energiaauditi, et välja selgitada parimad viisid, kuidas tõsta energiatõhusust ja millised tööd tuleks kõige kiiremini ära teha. Tihti vajatakse energiaauditit kui otsustatakse kasutada, kas Kredexi pakutavaid toetusi või pankade poolseid finantseerimisise lahendusi. Seega energiaaudit ja -märgis on kohustuslikud, kui taotled laenu või toetust. KredEx katab osaliselt energiaauditi kulud. Audit tuleks teha kindlasti spetsialistidega kooskõlas ning võtta aluseks renoveeritava kodu projektis. 

Kui kütte- ja energiakulud on seletamatutel viisidel järsku tõusnud, tasub kindlasti tellida kodule energiaaudit. Kuigi energiaaudit on tasuline, aitab see pikemas perspektiivis hoopis raha kokku hoida suuremate kütte- ning elektriarvete pealt.

Eestis on mitmeid ettevõtteid, kes pakuvad energiaauditi teenust. Üldjuhul väljastatakse tulemused kuni 3 tööpäeva jooksul. Olenevalt kodu suurusest ja keerukusest ning energiaauditi pakkujast sõltub ka energiaaudit hind. Eramute energiaauditi hinnad algavad 200 eurost.

Energiaauditi juurde kuulub tihtipeale alarõhutest. Seda nimetatakse ka „blowerdoor“ testiks ning protsessi käigus analüüsitakse õhuvahetuse kordsust. Lihtsustatult näitab alarõhutest mitu korda vahetub õhk kogu hoones ühe tunni jooksul. Liigne õhuleke tähendab suuri soojuskadusid ning kõrgeid elektriarveid. Analüüsi käigus on võimalik mõned vead lihtsatel viisidel likvideerida. Loe ka: Alarõhutest ABC

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Millal tuleb mõelda energiatõhususe tõstmisele?

Vanemate hoonete puhul on tavapärane, et soojustus vananeb ja vajub. Ühel hetkel tuleb hakata tõsiselt mõtlema renoveerimistöödele, et teha kodu energiatõhusamaks ehk soojapidavamaks ja ka üldiselt hubasemaks.

Millised märgid näitavad, et on aeg renoveerimistöödeks?

  • kütad maja soojaks, näiteks ahi- või keskküttega, kuid hommikuks on kodus tuntav jahedus;
  • tuuletõmme, eriti akende juures ning põrandal;
  • külmad põrandad ja seinad;
  • praod vundamendis;
  • külmuvad torud;
  • jäätunud seinad seespool, näiteks keldris.

Kuigi renoveerimine on töömahukas ja kulukas protsess, siis arvestades tänapäeva elektri- ning küttehindu, tasub see tõenäoliselt end juba 4-5 aastaga ära.

Alati ei ole tarvis ette võtta ulatuslikke ehitustöid. Näiteks vundamendi soojustamine võib anda energiasäästu küttekuludelt 10–15% ja teist samapalju akende vahetus. 

Põhjaliku analüüsi koos lahendustega saab muidugi, kui lasta teha oma kodule energiaaudit. Tihtipeale tuleb auditiga kaasa ka soovitused ning erinevad paketid, milliste töödega kui palju on võimalik kulude ja energiakasutusega tulevikus säästa.

Mida energiaaudit mõõdab?

Mõnikord arvatakse ekslikult, et energiaaudit on võrreldav termopildistamisega. Kui viimane annab hea ülevaate, kus asuvad maja külmasillad ja milliseid kohti peaks soojustama, siis energiaaudit on hoopis põhjalikum analüüs. Auditi tulemusel saab palju parema ülevaate, kuidas ja millest peaks energiatõhusama maja renoveerimist alustama. Energiaaudit sisaldab termopilte, kuid analüüsib lisaks juhtmestikku, õhuvahetust jms.

Energiaaudit sisaldab üldjuhul mõõtmisi nagu:

  • vundamendi soojapidavus;
  • hoone ja tubade ülevaatust ja mõõtmist;
  • Viimase 2-3 aasta energia- ja küttekulude uuringut;
  • küttesüsteemi efektiivsuse ning optimaalsuse mõõtmist;
  • akende-uste soojapidavus;
  • tubades mõõdetakse ruumide temperatuuri, süsihappegaasi taset ning õhuniiskust;
  • ventilatsiooni efektiivsust ja soojatagastust, selle olemasolul;
  • kontrollitakse üle elektrijuhtmestik ja kodumasinate töö;
  • seinte soojapidavus ja isolatsioon;
  • seinte- põrandate ja lagede nurgad, kinnitused ja üleminekukohad;
  • tarbevee soojendamine ja selle kaod;
  • olmeseadmed;
  • valgustite energiakulu;
  • Päikesepaneelide ja kollektorite optimaalsus ja võimsus nende olemasolul.

Lisaks mõõtmistele, saad energiaauditi tulemusel tagasiside:

  • soovitused renoveerimistöödeks;
  • erinevad paketid, kus on välja toodud muuhulgas säästu- ja tasuvusaeg;
  • hoone energiabilanss.

Energiaauditi peamine eesmärk on vähendada üldiseid küttekulusid ja tõsta hoone energiatõhusust. Auditi ja renoveerimise käigus on oluline säilitada ka meeldivat sisekliimat. Kuigi näiteks paks kiht PUR-vahtu isoleerib väga hästi, tekitab see olukorra, kus hoones on vähem õhku ning õhk võib olla ebameeldivalt kuiv. Seetõttu tasub kodu renoveerimisel leida omale spetsialistid, kes oskavad hinnata hoone olukorda ja teevad ehitustööd õigel viisil säilitades meeldiva elukeskkonna.

Riiklike energiatõhususe miinimumnõuete kohta saad täpsemalt lugeda siit.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge