Mida ütleb seadus?
Vaheseina eemaldamine on suur töö ja seda ei saa korteris niisama ette võtta. Ehitusseadustiku lisa üks määratleb, millisel juhul peab esitama projekti hindamiseks kohalikule omavalitsusele ning millal piisab vaid ehitusteatise esitamisest.
Kandva seina lammutamise puhul eluruumis on tegu ümberehitamisega. Ehitusseadustiku § 4 lg 3 järgi on ümberehitus töö, mille käigus olemasoleva ehitise omadused muutuvad oluliselt, sest muudetakse ja asendatakse hoone kande- ja jäigastavaid konstruktsioone. Sellisel juhul peab koostama ehitusprojekti ja esitama selle koos ehitusteatisega kohalikule omavalitsusele.
Ehitise kõik osad, mille alla kuuluvad ka välis- ja siseseinad ning ühiseks kasutamiseks mõeldud seaded (nt keskküttesüsteem), mis on vajalikud ohutuse tagamiseks ning ehitise püsimiseks, on kõikide korteriomanike kaasomand, olenemata sellest, kas need jäävad konkreetselt ühe või teise korteriomaniku reaalosale. Ehk lihtsustatult öeldes: kortermaja kandeseinad kuuluvad ühiselt kõikidele korteriomanikele, kelle eluruume sein läbib, mis tähendab, et kui ülemisel korrusel elav korteriomanik tahab vaheseina eemaldada, peab tal olema alumistel korrustel elavate korteriomanike nõusolek.
Vaheseina lammutamine ei ole ehitusseadustiku järgi ehitustöö ja kohalikult omavalitsuselt luba vaja ei ole. Küll aga peab korteriomanikelt loa küsimisel arvestama näiteks maja seisukorraga ja sellega, kuidas ehitustööd (protsess ise ja lõpptulemus) teisi elanikke mõjutavad. Vana maja võib olla aastakümnetega tugevasti vajunud ning vaheseinad ei ole enam sellise kvaliteediga, nagu varem. Ülemisel korrusel elaval inimesel võib asuda vaheseina kohal mõni raskem mööbliese nagu näiteks raamatutega täidetud riiul või hoopis klaver. Kui alumisel korrusel elav korteriomanik otsustab nüüd vaheseina arvelt oma kodu avardama hakata võib seeläbi kannatada kogu maja.
Seina lammutamine
Kui kõik vajalikud load olemas, siis algab lõbus osa - lammutamine. Nagu mistahes ehitustööde puhul, ei tohi siingi unustada turvalisust. Kohalikult omavalitsuselt või teistelt korteriomanikelt luba taotledes oled sa juba kindlasti teadlik, millisest materjalist sein on. Seda on oluline teada, sest sellest olenevalt pead valima tööriistad ja selgub ka tehtavate tööde maht. Materjalist oleneb seegi, kas saad töö ise ära teha või on selleks vaja spetsialistide abi.
Kergete puitseinte eemaldamine on näiliselt lihtne ning piisab sõrgkangi, sae ja/või vasara kasutamiseks. Sepavasara abil saad eemaldada ka õhukese tellisseina. Betoonist seinad on tavaliselt sarrustatud ja nende lammutamiseks on vaja teemantlõikurit. Turul on saadaval nii elektroonilised kui mehhaanilised teemantlõikurid ning kui ehitustööd ei kesta pikalt, on mõistlik töövahend pigem rentida kui osta. Teemantlõikuri abil saab seina lõigata osadeks ja eemaldada selle tükkidena, nii saab vältida ka liigset tolmutamist.
Igal juhul tuleb seina lammutamist teha ettevaatlikult, sest selle käigus võivad kahju saada seina paigaldatud juhtmed, torud ja karkassipostid. Kui see juhtub, pead need taastama või asendama, mistõttu kasvab tööde maht ja suureneb kulu. Kui aga oled juhtmete, torude ja karkassipostide asukoha kindlaks teinud, on lootust, et lammutustööd saavad sepahaamri ja sae abil tehtud.
On ka olukordi, kus ei taheta maha võtta kogu seina, vaid soovitakse eluruumi avaramaks muutmiseks tekitada seina avaus. Sedagi tööd ei tohi ilma eelneva plaanita ette võtta, sest avause lisamisega vähendatakse seina kandvust. Seda on oluline meeles pidada, kui tegu on kandva seinaga. Puitseina puhul tee joonise abil kindlaks, kui palju säilib sillutuspalke ja kandeposte, kui neid peaks vaja minema. Betoonseina sisse ava tegemisel pead olema kindel, et säiliv sarrus oleks piisav seina kandvuse säilimiseks. Seetõttu on soovitatav ava servadele sarrust lisada.
Mis veel?
Seinte lammutamisega ei ole töö veel valmis. Sarnaselt akende vahetamisele on vaja teha viimistlustööd. Eemaldatud seinaga külgnenud seintel, lagedel ja põrandatel tuleks teha üldised pinnaviimistlused.
Lammutamine on igasuguste ehitustööde juures kõige räpasem osa. Seega peaksid enne lammutama hakkamist mõtlema ventilatsioonile ja õhuvahetusele. Kanna kaitseprille, kindaid ja maski. Mask võiks olla filtriga, et tolmu ja muud sodi mitte sisse hingata.
Ülemisel korrusel tellistest vaheseina eemaldamisel arvesta naabritega. Isegi mõnekümne sentimeetri kõrguselt kukkuvad tellised tekitavad häirivat müra. Kui seda juhtub pidevalt ja kukkumine on veelgi kõrgem, võib naaber peagi su uksele koputada. Pane põrandale näiteks mõni vana madrats, et kukkumise heli summutada, või eemalda võimalikult palju kive käsitsi. Öörahu algab küll alles kell 23:00, kuid lammutustöödega oleks viisakas ühele poole saada varem, hiljemalt kella 18ks. Inimesed tahavad oma kodus lõõgastuda ja puhata, mitte naabrite kolistamist kuulata.
Terveid telliseid ei pea tingimata ära viskama. Neid saab kasutada mõne väiksema projekti juures. Puitmaterjali ja muu sodi saad ära visata ise või kutsuda appi sõbrad, kellele on võimalik töö eest mõne külma joogiga tasuda. Või, mis veel parem, kutsu appi spetsialistid, kes teevad kogu töö alates lammutamise planeerimisest kuni ehitussodi utiliseerimiseni sinu eest ära.
Loe ka: Miks peaks valima lammutustöid teostama spetsialistid?