+ Lisa oma töö      

Elektrisüsteemide väljavahetamise ja renoveerimise ABC

21. mai 2021 Hange.ee
Tagasi
elektrisüsteemid, elektrisüsteemide renoveerimine, elektrisüsteemi vahetamine, elektrisüsteem

Ajatut on meie maailmas äärmiselt vähe. Võib-olla ainult armastus ja õnn võivad olla igavesed. Igavest elektrisüsteemi aga seni nähtud ei ole. Varem või hiljem tuleb ette võtte elektrisüsteemi renoveerimine või isegi selle välja vahetamine. 

Ajalugu

Isegi ideaalse disainiga Thomas Alva Edisoni leiutatud elektripirni ülimuslikkuse on luminofoortorude ja LED valgusribade tootjad julgenud kahtluse alla seada. Edisoni lamp pole siiski veel alla andnud. Kalifornias, Livermore tuletõrjedepoo laes põleb härra Edisoni patendi järgi siiani Shelby Electric Company poolt aastal 1901 toodetud pirn. Põleb seal juba 120 aastat järjest. Elame-näeme, mis edasi saab.

Eestis tekkisid esimesed elektrijaamad seoses suurte tööstusettevõtetega – Narva Kreenholm, Kunda tsemendivabrik ja pealinna metallitöötlemise tehased. Sealt siis veeti millalgi ka esimene kaabel läheduses elanud vabriku direktorite kodudesse. Esialgu vaid valgustuseks.

Suure maja peale võis olla paar lampi, kuid seniste küünalde, gaasi- ja petrooleumlampide kõrval võis elektrivalguse tulek olla ikka päris ulmeline tunne. Uus tehnoloogia võitis kiirelt poolehoidjaid ja tänaseks on ilma elektrivarustuseta majapidamisi leida üsna harva.

Teise ilmasõja eelseid ja seni töös olevaid elektrisüsteeme vaevalt enam leidub. Küll aga pole kuhugi veel kadunud nõukogude aegsed kodused elektrivõrgud. Alates vanematest alumiinium valtsplekk kattega “kuulojuhtmetest” kuni kahesooneliste alumiiniumkaabliteni.

Sellised süsteemid on nüüdseks paraku tihti moraalselt ja ka füüsiliselt lootusetult aegunud. Teatud interjööris on neil muidugi autentsuse mõttes eeliseid, kuid ohutuse mõttes vajavad nad varem või hiljem väljavahetamist.

Olgu ohuks siis isolatsiooni lagunemisest ja ühenduste oksüdeerumisest lähtuv tuleoht või “kuulojuhtme” plekkümbrise voolu alla sattumine ning sellega kaasnev võimalik elektrilöök. Viimastel aastatel pakuvad mõned tootjad juba ka vanemat tüüpi elektrijuhtmete tänapäevastele ohutusnõuetele vastavaid koopiaid. Nii, et kui on soovi autentsust väliselt säilitada, tasub enne süsteemide uuendamist ka selliste pakkumistega tutvumiseks veidi aega leida.

Millest alustada?

Elekter on ohtlik ja teadmisi nõudev ala. Seepärast, kui sul omal eelnev kogemus puudub, tuleb alati osata nõu küsida. Tuleb teha nimekiri oma soovidest ja see siis spetsialistiga üle vaadata. Sealt hakkab siis edasine pilt lahti hargnema.

Kõige esimeseks ja olulisemaks asjaks on muidugi see kui palju võimsust elektri müüja sulle pakub. Kui peakaitse on näiteks 16 amprine, siis seab see oma ülemise piiri paika. Ning kui võimsust suurendada pole võimalik, tuleb oma soovidega etteantud piiridesse ära mahtuda. Kui soovid ületavad võimalusi, tuleb vähemolulistest tarbijatest loobuda. Võimalik on teha ka süsteeme, kus erinevate kodumasinate kasutamine ei tohi olla samaaegne.

See vajab siis natuke harjumist, et samal ajal ei pandaks elektriahju rabarberikooki, pliidile keema kartuleid, pesumasinat tööle, elektriradikaid järgi, boiler on nagunii sees ja siis vajutad kiirkeetja nupule, et teha kiire pätikohvi, viskad saiaviilud röstrisse ning hakkad särki triikima. Kuskil selles jadas tuleb piir ette ja õigesti arvutatud kaitselüliti peab süsteemi ülekoormuse eest kaitsma hakkama. Aga kui neid elektrimasinaid kasutada erinevatel aegadel, siis saab ka piiratud võimsuse juures elada millestki loobumata.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Elektriprojekt

Kapitaalsema elektrisüsteemi renoveerimistöö teostamiseks tuleb pädeval spetsialistil koostada elektriprojekt, milles on kilbis olevate lülitite ja kaitsmete vajadus ära näidatud ning joonistele kantud vajaliku ristlõikega kaabelduse paiknemine ning valgustite, lülitite ja seinakontaktide asukohad. Väiksemaid lülitite, kaablite või seinakontaktide vahetusi saab oskusi omades teha mõistagi ka projektita.

Süvistatud või pinnapealne?

Sõnade tähendust arvestades võiks arvata, et süvitsi minek on alati parem kui pinnapealsus, kuid siin see alati ei kehti. Eelistusi on siin ühest servast teise ja tagasi. Osadele meeldib kui kõik kaablid oleks seinte sees peidus ja seinakontaktid samuti seina sisse uuristatud. Teine äärmus jälle eelistab, et kogu süsteem oleks nähtav ja kergesti ligipääsetav. Proovime siinkohal tuua nende erinevate lähenemiste plusse ja miinuseid.

Süvistatud seinasisene lahendus

  • Plussid – ei jää seina äärse mööbli paigutamisel segama ja on nii-öelda silma alt ära ehk visuaalselt paljudele rohkem meele järele, võimalus panna kaableid ka seinte sees diagonaalselt, mis annab teatava materjali kokkuhoiu, sanitaarremonti tehes on tulevikus lihtsam kuna värvides või tapetseerides ei jää kaablid segama.
  • Miinused – jäigalt paigas lahendus puhul on soovide või vajaduste muutudes lülitite või seinakontaktide asukohti raske muuta. Kuna juhtmed on seina sees peidus, siis võib juhtuda, et oksjonilt omandatud Pallase koolkonna natüürmordile tüübliauku seina puurides tabad kogemata kaablit. Süvistatud tooside jaoks seina auke tehes lõhub see näiteks aurutõket ja soojustust. Kui hiir kaablit kahjustama satub, on selle koha leidmine ja parandamine keeruline.

Pinnapealne lahendus

  • Plussid – vajadusel saab kerge vaevaga seinakontaktide asukohti mööbli ümbertõstmise korral muuta. Nähtaval oleku korral on rikete kohad või kaablite kahjustused kohe näha. Võimalik on kasutada erinevate ajastute meelsust kandvaid disainjuhtmeid, mis aitab muuta kodu stiilsemaks. Puitseina puhul lihtne seinale kinnitada.
  • Miinused – kaablid segavad sanitaarremondi tegemisel. Juhtmed ja nende kinnitused koguvad aja jooksul tolmu. Võivad osasid inimesi visuaalselt häirida. Krohvi-, kips- ja kiviseina puhul on seinale kinnitamine ebamugav.

Kui varasemal ajal pandi seinakontaktid reeglina põrandast 60-70 cm kõrgusele, siis viimastel aegadel on hakatud eelistama lahendust, kus nad paiknevad üsna põranda lähedal, vaid 10-20 cm põrandast. Viimase lahenduse puhul on hakanud levima ka seinakontaktide kaablite paigaldus põranda liistu tagant. Liistudel on alla seina poole selle tarvis freesitud vastav soon. See on päris hea ja kaalumist vääriv lahendus, eriti kui liistud on kruvidega kinnitatud ning neid kerge vaevaga eemaldada saab. Selle lahenduse puhul on kaabeldus peidus ent vajadusel saab siiski seinakontaktide asukohti suhteliselt kergesti muuta.

Disain ja kvaliteet

Elektritarvikute valik on tänapäeval üsna lai. Ainuüksi suuremates ehituspoodides on eri tootjate erinevaid seeriaid kümnete kaupa. Lisaks neile veel väiksemad retro- ja muud nišikaupa pakkuvad poed. Ja neile kõigile veel lisaks piiritud internetikauplused Hiinast Ameerikani. Kusjuures siin ei kehtigi alati, et mida kallim seda parem. On mitmesugust kogemust. Suhteliselt soodsa hinnaga ja meeldiva välimusega lülitid ja seinakontaktid on vahel ka täiesti hea kvaliteediga ning vahel võib kallima hinnaga toode olla päris vilets. Kui rahulduda meil laiemalt levinud tootjate pakutavaga, siis on hea küsida nõu neid igapäevaselt paigaldavatelt elektrikutelt.

Nägusa välimusega vidinad võivad olla nii viletsate ühendusklemmidega, et pärast ei leiagi kedagi, kes oleks nõus neid paika panema. 2,5mm² ristlõikega kaabel on üsna jäik ja selle heaks ja ohutuks ühendamiseks peavad ka klemmid olema tugevad ja kvaliteetsed. Kui aga on soov kasutada maakera kuklapoolt internetipoest ekraanipildil meeldiv toode, siis on mõistlik tellida prooviks enne mõni üksik eksemplar ja siis seda lähemalt vaadates ja katsetades saab juba olla kindlam, kas kaup ikka sobib ning seejärel tellida juba suurem kogus. Tasub jälgida ka meie piirkonda sobilikku tootemärgistust nagu näiteks tähekombinatsioon CE.

Kokkuvõtteks

Lõpuks tagab ohutu ja mugav elektrisüsteem mõnusa olemise ja hea une. Kergemeelselt sellesse asja suhtuda kindlasti ei tohi. Amortiseerunud juhtmestik ja süsteemid võivad olla eluohtlikud. Sestap peab neid ikka regulaarselt kontrollima ja kaasaja vajadustele uuendama. Ning seejuures tasub alati küsida elektrikult hüva nõu.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge