+ Lisa oma töö      

Elektriliste tööriistade ohutus - mida teada ja tähele panna?

23. september 2022 Hange.ee
Tagasi
elktritööriistad ohutus, tööriistad ohutus, tööriistade ohutus, kuidas kasutada elektritööriistu, nurklihvija, relakas, kaitseprillid

Elektritööriistu on ohutu kasutada, kui järgid turvanõudeid. Elektrilistesse tööriistadesse on sisse ehitatud kaitsemehhanismid, mis kaitsevad selle kasutajat kui järgitakse ohutusnõudeid ja kasutatakse õigeid töövõtteid. Seetõttu tuleb olla elektriliste tööriistadega tööd tehes olla tähelepanelik, sest valesti kasutamisel võivad need olla ohtlikud.

Loe kasutusjuhendit

Pole paremat abimeest kui tööriistaga kaasasolev kasutusjuhend. Juhendis on kirjas, kuidas tööriista hooldada, õlitada, selle osi vahetada, kuidas seda kasutada ja mida mitte teha. See ei pruugi olla kõige huvitavam lugemine, kuid seda tasuks alati teha.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kaitsevarustus

Elektritööriistadega töötades tasub kasutada kaitsevarustust. Kaitseprillide kasutamine peaks olema elementaarne, sest tööriistadega töötamise ajal võib pritsida sädemeid või väikseid osakesi, mis võivad silma sattuda ja nägemist kahjustada. Olenevalt ülesandest on hea kasutada ka maski, mis takistab tolmul hingamisteedesse sattumast ja kõrvaklappe. Lisaks ei tasu selga panna lohvakaid riideid, mis võivad ebaõnne korral kusagile kinni jääda.


kaitsevarustus, kaitseprillid, tööriided, töövarustus
Kaitseprillide kasutamine peaks elektritööriistadega töötades olema elementaarne.

Hoia masinat käepidemest

Alati, kui masinat ühest kohast teise tõsta või transportida, tuleb haarata tööriista käepidemest. See võib tunduda ilmselge, aga kahjuks ei peeta sellest reeglist alati kinni. Tööriista valesti hoides võib seda kahjustada ja selle eluiga vähendada. Samuti võidakse teraga end vigastada. Kui masin on elektrivõrku ühendatud, siis hoia sõrmed käivitusnupust ja terast eemale.

Hoolda korralikult

Elektritööriistade hooldamine on vajalik. Need peaksid olema puhtad ja sisseehitatud kaitsemehhanismid peaksid alati olema töökorras. Käepide ei tohiks olla libe või õline, terad peaksid olema kaitstud plastikkattega ja tööriistu peaks ladustama nii, et keegi ei saaks nendega endale viga teha.

Kontrolli enne kasutamist

Hooldamine on oluline, aga iga tööriist tuleks enne kasutamist üle vaadata. Kasutajad peaksid kontrollima kaitsemehhanisme, juhtmeid, voolikuid, terasid, laagreid ja tööriista üldist korrasolu. Kahjustada saanud tööriistu ei tohiks kasutada. Asenda need uuega või vii parandusse.

Ära muuda või eemalda kaitsemehhanisme

Kaitsemehhanismid on selleks, et kaitsta kasutajaid näiteks tera, ketta jms liikumise ajal. Seega ei tohiks neid mitte mingil juhul muuta. Nii võib masinaga töötamine olla tüütu kuid kaitsemehhanismide olemasolu on eluliselt vajalik. Paljudel tööriistadel on käivitusnupul kaheastmeline käivitus, mis takistab tööriistal kogemata käima minemast ja nii välditakse endale viga tegemist.

elktritööriistad ohutus, tööriistad ohutus, tööriistade ohutus, kuidas kasutada elektritööriistu, nurklihvija, relakas, kaitseprillid
Ära eemalda elektrilistelt seadmetelt kaitsekatet ja kasuta alati kaitsevarustust.

Tööta tasastel pindadel

Elektritööriista ebatasel pinnal kasutamisega kutsutakse kurja karja. Katse lõigata puitu, mis toetub seinale või toru, mis toetub ämbrile, ei pruugi hästi lõppeda. Tööriistu tuleb kasutada nendeks mõeldud pindadel. Vastasel juhul võib juhtuda õnnetus.

Puhas tööpind

Isetegijad ei pruugi töötamise ajal üksi olla. Mõnikord on seltsiks väikesed abilised või karvased sõbrad, kuid elektritööriistadega töötades pole see hea mõte. Tööriistu kasutades hoia tööpind puhas ja korras ning hoia sealt eemale need, kes ei pea seal olema. Elektritööriistu kasutades võivad asjad kiiresti valesti minna ja siis on parem, kui kedagi teist juures ei ole.

Tööriistu õlitades või osi vahetades tõmba need seinast välja

Iga kord kui masinat on vaja parandada või hooldada, tuleb juhe seinast välja tõmmata. Akude või patareidega tööriistade puhul eemalda need masinat. Ka kõige kogenumad ehitajad võivad hetkeks tähelepanu kaotada, tööriista käivitada ja endale kahju teha. Seda juhtub kahjuks sageli.

Hoia põrand juhtmetest ja kaablitest puhas

Juhtmete ja kaablite otsa komistamine, libisemine või kukkumine on elektritööriistu kasutades ohtlik. Hoia põrand juhtmetest ja kaablitest puhas, et liikumine oleks ohutu. Suuna juhtmed ja voolikud ümber teatud objektide, mis jätavad ülejäänud põranda puhtaks.


elktritööriistad ohutus, tööriistad ohutus, tööriistade ohutus, kuidas kasutada elektritööriistu, nurklihvija, relakas, kaitseprillid
Hoia põrand juhtmetest ja kaablitest puhas, et liikumine oleks ohutu.

Hoia elektritööriistu korrektselt

Kõik tööriistad pole ühesugused ja olenevalt nende disainist tuleb neid ka vastavalt hoida. On tööriistu, mida hoitakse ühe käega, aga on ka neid, mida peab tingimata hoidma kahe käega. Paljudes kasutusjuhendites on kirjas, et tööriista käepidemest tuleb kinni hoida nii, et pöial puudutab teisi sõrmi, aga on ka tööriistu, mille käepide on nii paks, et sõrmed kokku ei lähe, kuid haare püsib siiski tugev. See võib algajale alguses võõras olla, aga ajaga oskused ja tehnika paranevad.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kasuta ainult teravaid terasid

Olenemata sellest, kas kasutatakse elektritööriistu või mehaanilisi tööriistu, tähendab terav tera alati turvalist. Nürid terad nõuavad kasutajalt suurema jõu kasutamist, mis võib viia tera murdumiseni ja see võib purunedes tekitada vigastusi nii töö teostajale kui ümbritsevale. Samuti võib toimuda tagasilöök, mida ei suudeta kontrollida. Kui tera on terav, siis ei pea kasutaja nii palju jõudu rakendama ja tera lõikab paremini läbi materjali.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge