Kuidas aru saada, et elektriboiler vajab puhastamist?
Tundemärke võib esineda mitmeid korraga või need võivad esile kerkida ka ükshaaval. Üheks märgiks on kindlasti see, kui boiler hakkab tavapärasest teistsuguseid helisid tegema. Ka sooja vee tavaärasest kiirem lõppemine viitab soojenemise aeglustumisele, mis omakorda on tingitud katlakivi kogunemisest küttekehale. Seega katlakivi eemaldamata jätmisel langeb boileri efektiivusus ja võib lõppeda küttekeha läbipõlemisega.
- Boiler teeb tavapärasest erinevaid heli;
- Soe vesi lõppeb kiiremini;
- Vesi on hägune;
- Suurenenud elektritarbimine.
Kui tihti peaks elektriboilerit puhastama?
Arvesse tasub võtta, et katlakivi ja setete tekkimise kiirus on boileritüüpides erinev. Ennetushooldust peaks sukelküttekehaga ehk veega otsekontaktis oleva küttekehaga boileri puhul ette võtma keskmiselt kord aastas. Hoolduse tiheduse vajalikkus sõltub suuresti boileri töömahust ja ka vee karedusest. Karedama vee puhul kattuvad seadme seinad kiiremini katlakivi ja teiste setetega. Suureks faktoriks on ka seadme enda kvaliteet. Seega on sukelküttekehaga eluiga lühem, sest on tingitud karmimatest tingimustest nagu näiteks kõrgem töötemperatuur ja katlakivi tekkimine otse seadme küttekehale.
Kvaliteetsematel boileritel asetseb küttekeha õhukeseseinalises metallkapslis ja ei ole otseses kokkupuutes veega. Seetõttu on küttekeha temperatuur madalam, mis aitab omakorda hoida seadme pikemalt katlakivi vaba ja pikendab selle eluiga. Muidugi ei ole ka kõige paremad boilerid hooldusvabad, kuid need vajavad hooldust umbes kord nelja kuni viie aasta jooksul.
Kuidas puhastada elektriboilerit?
Boileri mitte hooldamisel väheneb tema efektiivsus ning võib ette tulla probleeme või lausa vajadus uue boileri järgi. Millest alustada elektriboileri puhastamist?
Elektritoite ja vee pealevoolu sulgemine
Esimene samm on seade vooluvõrgust lahti ühendada. Kui seadme toitejuhe tuleb otse elektrikilbist, siis tuleks sellel vastav kaitse välja lülitada. Kindlasti ei tohi seadet vooluvõrku tagasi ühendada selle puhastamise ajal.
Pärast vooluvõrgust lahti ühendamist tuleks sulgeda külma vee pealevool. Loodetavasti on boileri külma vee torul paigaldatud eraldi kraan, sest vastasel juhul tuleb sulgeda kogu majapidamise vesi. See toob kaasa aga järgmise probleemi. Kui kogu majapidamises on vesi sulgetud kaob ära võimalus boilerit loputada.
Kui boileri on paigaldatud selliselt, et ligipääs puhastamiseks on raskendatud siis tuleb see, kas seinalt ja põrandalt eemaldada ning lahti ühendada ka veetorud.
Järgmine samm on boileri tühjendamine. Seda saab teha külma vee sisendtoru kaudu, kuid esmalt tuleb eemaldada külma vee sisendi küljes asuv ülerõhuklapp, sest muidu ei tule sealt vett. Vee liikumist saad tõhustada kuumavee kraani abil õhu laskmisega.
Boileri puhastamist on mõistlik ette planeerida, sest seadmes olev vesi on kuum ning boiler tuleks seetõttu juba eelneval õhtul välja lülitada. Sellisel juhul kulutad õhtu ja hommikuga sooja vee ära ja hoidud kõrvetada saamisest. See on ka energiasäästlikum, sest kuuma vett ei tasu lihtsalt äravoolutorust alla lasta. Arvestama peab sellega, et boileris on üsna palju vett, mis vajab ärajuhtimist. Selleks on kaks võimalust, kas otsid sobiva vooliku, mis sobib külma vee sisendtoru otsa ning suunad vooliku teise otsa lähimasse äravoolu või hoiad suurt anumat boileri all ning kogud vee järkjärgult sinna.
Küttekeha eemaldamine
Järgmiseks suuremaks sammuks on küttekeha eemaldamine. See sõltub suuresti boileri asetusest, vertikaalsel seadmel paikneb see all ja horisontaalsel seadmel reeglina boileri otsas. Selleks, et küttekehale ligi pääseda tuleb esmalt eemaldada küttekeha kontakte ja termostaati kattev plastkate ning seejärel peab eemaldama kontaktidelt termostaadi küttekeha ja boileri ümbrise küljest maandusjuhtme lahti ühendama. Järgmisena tuleb eemaldada rõngastihendiga ovaalse kujuga plaat. Nüüd on vaja ka natuke jõudu kasutada ja eemaldada plaat. Selle küljes on magneesiumanood ning küttekeha.
Enne boileri puhastamist on mõistlik üle kontrollida ka küttekeha ja selle küljes paiknev magneesiumanood. Viimase oksüdeerumisel, peaks selle ümber vahetama, sest see on vajalik boileri sisemuse kaitseks. Mõistlik on puhastada küttekeha katlakivist, seda saab teha näiteks katlakivieemaldajas või äädikas leotades. Kui küttekeha puhastamine tundub liiga keeruline saab lähimast ehituspoest soetada võrdlemisi soodsalt uue.
Boileri sisemuse puhastamine
Järgmine samm on boileri puhastamine. Boileri põhjast oleks vaja kätte saada katlakivi ja muu mustus. Vertikaalse boileri puhul tuleb eemaldada kogu sete käega ja seejärel boiler loputada. Loputamiseks tuleb kasutada seadme veesisendit, painduva ühendustoru olemasolul, saab selle otsa boilerisse sisse panna. Protsessi käigus on mõistlik hoida all ka suurt anumat. Horisontaalse boileri puhul on käega sette eemaldamine keerulisem. Võimalusel tuleks boiler eemaldada ning dušširuumis või õues ära loputada näiteks voolikuga. Meeles tasub pidada ka seda, et boileri sisemust ei tohi kahjustada!
Pärast boileri puhastamist
Pärast boileri puhastamist tuleb paigaldada tagasi küttekeha ja kui tõstsid boileri varasemalt seinalt maha, tuleb see nüüd tagasi panna. Seejärel tuleb ühendada tagasi surveklapp, kuuma- ning külmaveetoru.
Järgmine samm on avada külma vee toru ja kuuma vee kraanid. Boileri täitumisest saad aru, kui kuumaveekraanist tuleb külma vett õhu asemel. Nüüd tuleb oodata, et kogu õhk on torustikust väljunud ja sulgeda kraanid. Kindlasti tuleb üle kontrollida, et ühestki ühenduskohast ei lekiks vett.
Kui oled kindel, et kuskilt ei leki, tuleb asetada termostaat tagasi ning taas ühendada ka maandusjuhe. Tagasi tuleb panna ka plastkate ja ühendada boiler tagasi vooluvõrku. Kui oled kõik õigesti teinud, siis peaks süttima boileril tuluke ning mõne aja möödudes peaks saama kraanist ka leiget vett.
Elektriboileri puhastamine ei ole just väga keeruline ettevõtmine, kuid võib osutuda üsna ajamahukaks ja ebameeldivaks protsessiks. Kui Sa ei ole varem seda teinud ja see tundub liiga keeruline on alati mõistlik kaasata asjatundja, kes tagab selle, et kõik läheks õigesti.
Kokkuvõte
Elektriboileri hooldamise juures on selle puhastamine katlakivist kõige olulisem. Seda peaks ette võtma vastavalt vajadusele ja tasub meeles pidada, et erinevat tüüpi boileritel erineb ka puhastamise sagedus. Boileri puhastamisel peab järgima erinevaid ohutusnõudeid ja protsessi tasub ette planeerida ja seade eelneval õhtul välja lülitada. Kui Sa pole varem elektriboilerit puhastanud, tasub kindlasti kaasata spetsialist.