+ Lisa oma töö      

Elektriauto kodus laadimine, mida peaks teadma?

19. juuli 2022 Hange.ee
Tagasi
elektriauto kodus laadimine, elektriauto laadimine, elektriauto laadija, elektriauto laadija paigaldus

Üha enam ja enam liigub ühiskond elektriautode suunas, jättes tasapisi bensiini- ja diiselmootoriga masinad minevikku. Elektriautode üha laialdasema kasutuselevõtu tõttu on vaja ka rohkem laadimisjaamasid. Suuremates linnades neid küll leidub, kuid endiselt võib sattuda olukorda kus tuleb oodata järjekorras. Võrreldes sisepõlemismootoriga autodega on elektriautodel üks suur eelis ehk kodus laadimise võimalus, kas  pistikupesast või kodulaadijast.

Kas kõik elektriautode laadijad on samad?

Autode kodus laadimiseks on enamasti kaks lahendust: aeglane ja kiire. Aeglane laadimine toimub standardse kaheotsaga kaabli abil, mis ühendatakse pistikupesasse ja mis kasutab elektrit samast võrgust, mis teised kodumasinad. Kuna akude suurus kasvab kogu aeg, siis võib täielik laadimine aega võtta kuni 24 tundi ja paljud tootjad soovitavad seda lahendust kasutada vaid hädaolukorras. Seega kuigi elektriautot võib laadida tavalisest elektripistikust on mugavam ja elektrisüsteemile vähem koormav paigaldada koht laadija. 

Seinapealne laadija on seevastu efektiivsem, eriti kui kasutad elektriautot iga päev. See paigaldatakse maja või garaaži küljele ning see laeb akut kiiresti, turvaliselt ja usaldusväärselt. Laadijat on kerge kasutada ja sellega ei pea majast erinevad kaablid välja jooksma. Elektriauto laadija saab paigaldada ka laadimispostina. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui võimas laadija paigaldada?

Tegu on laadijaga, mis on ühendatud majapidamise elektrivõrguga. Laadija paigaldatakse maja või garaaži sise- või ka välisküljele, et seda oleks lihtne ja mugav kasutada. Kaubanduses on saadaval lahendused, et laadimisaega veelgi vähendada ning ka “targad” lahendused, et laadida autot kindlal ajal, nt õhtuti ja öösiti, kui elektrihinnad on madalamad. 

Paljud seinale paigaldatavatest laadijatest kasutavad ~7.4 kW elektrit ja sobivad üleöö laadimiseks. Kui see aeg tundub aga liiga pikk siis on võimalik soetada 11- või 22kW laadija. 11kW laadija puhul peab kodune elektrivõrk olema kolmefaasiline 16-ampriline ja 22kW puhul 32-amprilise lahendusega.

Elektriauto laadija paigaldamiseks on vaja garaaži või mõnda muud sõiduteelt eemal asuvat kohta, sest kaablit ei ole mõistlik üle avaliku tee vedada. Selle peab kindlasti paigaldama professionaalne elektrik.

laadija paigaldamine, elektriauto laadija, elektriauto laadija paigaldus
Elektriauto seinapealne laadija.

Kui palju laadija paigaldamine maksab?

Hind oleneb laadimiskiirusest ja laadija “nutikusest”. Kaubanduses leidub laadimislahendusi, mis võivad laadimiskuludelt säästa kuni 50%. Nutirakenduse abil on võimalik valida laadimiseks kõige soodsamad tunnid. Laadijate hinnad jäävad reeglina vahemikku ca 700-1500€.  Üldiselt on laadija paigaldamine juba hinna sees, kuid ettevõte võib esitada lisaarve, kui koduses elektrisüsteemis tuleb paigaldamise käigus teha palju muudatusi. Hea lahendusena pakuvad mõned firmad nendelt elektriauto ostmisel ka tasuta kiirlaadijat. Seega tasub enne elektriauto ostmist turuolukorda uurida.

Toetused

Elektriauto ja selle laadija kasutamisel on võimalik saada toetuseid, mis on osa rohelise investeerimisskeemi “Elektriautode toetus” määrusest. Toetuse eesmärk on vähendada saastekoormust ja suurendada taastuvenergia kasutamist Eesti transpordisektoris elektriautode laiema kasutuselevõtu abil. Rohelise investeerimisskeemiga toetatakse elektriauto ja ühe laadija ostmist ning sellega seotud paigaldustöid.

elektriauto laadimispost, laadija paigaldamine, elektriauto laadija, elektriauto laadija paigaldus
Elektriauto laadimine laadimispostist.

Kuidas laadijat paigaldada?

Kõige lihtsam ja mõistlikum viis on lasta laadija paigaldada firma poolt, kellelt see ostetakse. Paigaldamine kuulub tavaliselt hinna sisse. Kui osta laadija ilma paigalduseta, siis tuleb paigaldaja ise leida, kuid sellisel juhul peab paigaldajal olema tootja akrediteering.

Võib juhtuda, et paigaldaja tahab enne tööd tutvuda koduse vooluringi ja asukohaga, mille oled laadijale valinud. Kui laadija paigaldatakse kaitsmekilbist liialt kaugele või kui juhtmed vajavad uuendamist, siis võivad kaasneda lisatasud.

Mis on nutikas laadija ja kas seda on vaja?

Nutikas kiirlaadija kasutab traadita võrguühendust või Bluetoothi, et ühendada laadija ükskõik, mis nutika seadmega majapidamises. Nutika laadija abil on võimalik eemalt kontrollida auto laadimisgraafikut ning valida, millal autot laetakse ja kui palju elektrit kulutatakse. Tänu sellele on võimalik sõidukit laadida vaid siis, kui hind on kõige madalam või piirata energia hulka akus. Nii vähendatakse aku ülekuumenemist ja suurendatakse eluiga. Nutikad laadijad maksavad rohkem kui tavalised laadijad. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui kiiresti on võimalik kodus autot laadida?

Laadija mis kasutab 7 kW voolu abil on võimalik näiteks elektriauto MINI Electric täielikult laadida kolme ja poole tunniga ning Nissan Leaf 40 kWh kuue tunniga. Veel kiiremaks laadimiseks on kindlasti vajalik kolmefaasiline elektrijuhtmestik ja suurendada peakaitset. Nii on võimalik paigaldada kiirlaadija, mille voolutugevus on 22 kW ja Nissan Leaf saab laetud vähem kui kahe tunniga.

Kindlasti tuleb meeles pidada, et enne elektriauto ostmist tuleb lasta spetsialistil kontrollida kodust elektrisüsteemi ja selle võimusust ning ohutust. Paljude eriti vanemate hoonete või suvilate elektrisüsteemid ei pruugi olla sobilikud pikaks ja pidevaks voolu all töötamiseks.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge