Selleks, et jagada oma aed erinevateks tsoonideks, tõmmata tähelepanu ja lisada efekti aiaradadele või hoopis luua läbipaistmatu sein kaitseks võõraste silmade ning külmade tuulte eest, on üheks võimalikuks lahenduseks rajada aeda elavad piirded. Puude, põõsaste ja lillede kasutamisega selliste piirete loomisel, on meil kasutada lõputu hulk erinevaid kombinatsioone, mis kõik lisavad aiale eripära ja iseloomu.
Inspiratsiooni leidmiseks võib otsida meeldivaid kombinatsioone internetist ja aiaajakirjadest ning kui otsustamise ja õigete valikutega hätta jääd, siis palu abi professionaalselt aiakujundajalt. Hästi välja kukkunud piirded lisavad aeda privaatsust, hubasust ja iseloomu.
Eralda aias erinevat funktsiooni omavad alad
Hoovis erinevate funktsioonidega alade eraldamiseks on üheks võimaluseks istutada nende vahele taimed. Kuid enne istutamist tuleks hoolikalt läbi mõelda, millist lõpptulemust soovitakse saavutada ning selle alusel valida sobivad taimed ja kujundada peenrad. Kas soovitakse modernseid ja minimalistlikke piirdeid või hoopis külluslikku lopsakust, sõltub juba isiklikest eelistustest. Mõtle läbi ka see, et rajatavad piirded sobiksid funktsiooniga, mida selle kõrval asetsev ala täidab. Õigesti valitud taimed aitavad erinevatest piirkondadest luua justkui omanäolised "toad".
Üheks huvitavaks võimaluseks sellise piirde loomisel on kasutada hoopis konteinerisse istutatud taimi. Selline lahendus sobib eriti hästi väikestesse aedadesse ja ka näiteks terrasside ning istumisalade piirdeks. Sellise variandi suureks eeliseks on võimalus väga väikesel alal tagada pidev kaunite taimede olemasolu, neid lihtsalt vastavalt aastaajale välja vahetades.
Piirduma ei pea ainult enamlevinud konteinertaimede istutamisega. Selle asemel, et piirdele asetada kümneid pott koos erineva sisuga, võib hoopiski elegantsema mulje saavutada mõne suurema konteineriga ja mõne ootamatuma valikuga. Selliseks aiale iseloomu lisavaks taimeks võib-olla vabalt hoopis mõni konteinerisse istutatud okaspuu, suvesoojas ka põhjamaal kasvav palm või miks mitte sihvakad kõrreliste puhmad. Või kui tahad midagi veel ekstravagantsemat, siis hangi endale eriti suured istutuskonteinerid ja istuta sinna paari meetri kõrgused puud. Selliste valikute puhul, kus konteinerites ei ole ainult suvelilled, võiksid loomulikult läbi mõelda, mis nendest taimedest talvel saab. Suuremad puud ja muud püsikud oleks kasulik hiljemalt sügisel kasvõi hea sõbra aeda maha istutada ja ka palmile võiks ideaalis meeldiva talvekorteri leida.
Seal, kus ruumi on rohkem raja mõni kaunis lillepeenar ja soovi korral istuta kaunite õitsejate vahele ka mõni põõsas. Võimalikke valikuid on siinkohal ääretult palju. Näiteks võid sellisele peenrale istutada ainult ühte liiki kõrrelised, mis jätab äärmiselt efektse ja modernse mulje, või täita istutusala erinevas suuruses ja värvis lopsaka nn inglise aiale iseloomuliku taimkattega. Ka kohalikus looduses leiduvatest taimedest koosnev lillepeenar võib olla väga kaunis. Selleks, et selline piire efektne ja piisavalt konkreetne välja näeks on väga tähtis pöörata tähelepanu peenra äärele, mis peab olema äärmiselt täpselt lõigatud või piiratud sobiva peenrapiirdega.
Juhul, kui sa ei suuda eelnevate variantide vahel valida ja sooviksid midagi mõlemast variandist, siis ehita näiteks väliköögi ümber või terrassi serva kividest või laudadest peenrakast. Nii võid sinna istutada kaunid püsikud või ka täita selle igal aastal erinevate suvelilledega. Väljanägemine on aga sellisel kastil väga konkreetne ja õigeid materjale kasutades on võimalik see kõrval asuvate ehitiste hulka sulandada.
Selleks, et ühelt alalt teise sisenemine oleks veelgi konkreetsem ja arusaadavam, lisa mõnes paigas peenarde vaheliste vahekäikude peale puust või plastikust konstruktsioonid nt kaared. Nende peale saad vegetatsiooniperioodil suunata kasvama mõne kauni ronitaime, nagu näiteks roniroosi või elulõnga.
Varja ja piira hekkidega
Kui soovite oma aia teatud piirkondadesse maksimaalset privaatsust, on hekkide istutamine suurepärane valik. See millise konkreetse heki kasuks sa peaksid otsustama sõltub suuresti sellele esitatud nõuetest. Juhul, kui sa soovid aastaringselt tekitada läbipaistmatut piiret enda ja naabrite aia vahele, siis istuta sellesse asukohta kindlasti tihe okaspuu hekk.
Kõrguse valikul lähtu selle objekti kaugusest ja kõrgusest, mida soovid varjata. Juhul, kui soovid varjata suvist istumiskohta võõraste pilkude eest või varjata seda südasuvisese päikese eest, sobib selleks suurepäraselt ka talvel läbi kumav lehtpuuhekk. Sama põhimõtet järgi ka krundi piiril, kui soovid selle piiramiseks kasutada hekki. Loe ka: Heki rajamise ABC
Piira aiarajad ja parkla
Mõned objektid aias on sellised, mis tasub ülejäänud aiast nii nende esile tõstmiseks, kui ka eraldamiseks piirata sobiva taimestikuga. Peenardesse istutatavad taimed ei pea seejuures olema kõrged ja konkreetne peenra piire täidab visuaalse eraldamise eesmärgi. Kivisillutisega kaetud või ka lihtsalt killustikuga täidetud parkla piiramiseks sobib muuhulgas äärmiselt hästi ka näiteks kividega multšitud peenar, kuhu on istutatud mõningaid hästi kuiva taluvaid taimi, nagu kukeharjad ja mägisibulad. Kui aga soovid mõnda aiarada eriliselt esile tuua, siis istuta näiteks esiukseni suunduva tee äärde hoopis madal hekk.