Pruss ja laud
Puidust lauad on kõige tavalisem ehituspuit, mida kaubandusest leida võib. Tegu on kahest või enamast küljest saetud puitmaterjaliga. Saematerjali liigitatakse puuliigi ja kvaliteediklassi järgi. See aitab leida ehituseks sobiva materjali. Puidust laudasid kasutatakse katuste, seinte ja põranda ehitamisel. Puitu saab osta pikemate laudadena ning neid saab vastavalt vajadusele lõigata, töödelda ja viimistleda. Tegu on mitmekülgse ehitusmaterjaliga, mida kasutatakse uute hoonete ehitamisel, vanade majade restaureerimisel ja muude puidust konstruktsioonide rajamisel.
Pruss on palgist saadud saematerjal, mille külgmised osa on ära saetud. Tegu on jämeda nelinurkse materjaliga, mida kasutatakse puidust struktuuri erinevate osade toestamiseks. Hoone ehitamisel asetatakse prussid nurkadesse ja olenevalt struktuuri suurusest jääb nende vahemaa teineteisest umbes 1,5 meetri kaugusele. Prussid tulevad samuti erinevas suuruses ja materjalist. Prussi tugevuse määrab selle jämedus ning see, kas ja kui palju on oksakohti või muid kahjustusi. Üldjuhul kasutatakse ehituses männi ja kuuse ehk okaspuu saematerjali, sest see säilib hästi ka niiskemas keskkonnas.
Sise- ja välisvoodrilaud
Voodrilaudu kasutatakse sise- või välisseina viimistlemiseks. Lauad on unikaalse välimusega ja valmistatud selliselt, et need saaks teineteisega lihtsasti liita. Laua pikema poole ühes küljes on täies ulatuses soon, millesse saab pista teise laua küljel täies ulatuses oleva punni. Nii hoiavad lauad omavahel kindlamalt kinni. Sisevoodrilauad on tavaliselt valmistatud männist või kuusest. Puitpind aitab luua hubase atmosfääri, kuid voodrilauda saab kasutada ka koos tapeedi või savikrohviga.
Välisvoodrilauad lisavad hoonele ilmekust ja naturaalsust. Need on enamasti valmistatud kuusest, mille niiskussisaldus jääb 16% juurde. Laudade kasutuskülg on lintsaetud pinnaga, peensaetud või siledaks hööveldatud ja tagakülg on jämehööveldatud. Välisvoodrilauad on natuke kallimad kui siseruumides kasutatav puit.
Höövelmaterjalid
Nelikant höövelpuit on kõigist neljast küljest hööveldatud saematerjal. Seda sobib kasutada kõige tavalisemateks ehitustöödeks alates taladest ja roovidest kuni lattide ja vooderdusteni Poola või Rootsi laudise stiilis. Tegu on näiliselt sama materjaliga nagu eelpool mainitud puidust laud, kuid hööveldatud laud on juba viimistletud ja seda saab kohe ehituses kasutada. Puidust laud võib katsudes olla kare ja sisaldada pindu. Seega tuleks tavaline puidust laud enne ehitust viimistleda.
Höövellauda kasutatakse piirdelaudadena akende ja uste ümber, nurga kattelaudadena puitvoodrite nurgaühendustes, rõdude ja terrasside piirdelaudadena, võreseinte ja puukuuride laudisena ja aialippidena. Samas saab höövellaudadest teha ka riiuleid, aiamööblit, lillekaste ja muid sisustuselemente.
Kaubanduses on olemas ka höövelpruss ehk sama materjal, mis eelnevalt mainitud pruss, kuid see on juba viimistletud ja ehituseks valmis. Erilahendusena on saadaval ka krunditud höövellaud, mida sobib kasutada tuulekastilauana.
Saunapuit
Saunas kasutatava puidu juures on näha rohkem lehtpuudest valmistatud elemente. Saunaruumide viimistlusmaterjalina kasutatakse leppa, sest see on vastupidav, vetthülgav ega lähe kuumaks. Lisaks on see hea lõhnaga ega sisalda vaiku. Leppa ja haaba kasutatakse ka lava äärelauana, istealusena, kerisekaitsena, lavalaua ehitamiseks, lavamoodulina jne. Haab ei aja samuti vaiku, ei lähe kuumaks ega tekita pinde. Haavale on iseloomulik selle hele toon ja oma ühtlase tekstuuri tõttu sobib see hästi värvimiseks.
Immutatud materjalid
Immutamise käigus töödeldakse puitu puiduimmutusvedelikuga vaakumsurve-immutusmeetodil tehases. Vahend sisaldab veeühendeid ja orgaanilisi biotsiide, kuid ei sisalda kroomi- ega arseeniühendeid. Immutatud materjalide kasuks peaks otsustama, kui puit puutub kokku niiskusega, nt õues, kus immutus kaitseb ilmastikuolude eest.
Materjale saab kasutada terrasside ehituses, aia- ja maastikukujunduses, kaitsepiirete ja tarade ehitamiseks jne. Lisaks saab immutatud materjale kasutada maapinnast kõrgemal pidevatest ilmastikuoludest mõjutatud niisketes ja märgades kohtades.
Saematerjal muutub immutades roheliseks, höövellaud võib pärast immutamist olla pruun või roheline. Mõnede lehtpuuliikide puhul võib ette tulla tumenemist. Välitingimustes muutub algselt rohekat tooni olnud laud aja möödudes pruuniks ja viimaks tuhmub hõbehalliks. Pruun puit saadakse, kui seda immutada lahusega, millele on lisatud pruuni värvainet. Selline pruun toon pole aga UV-kindel. Aja jooksul tuhmunud värvi saab igal ajal ka puiduõli abil värskendada.
Terrassilauad
Kaubanduses leiab nii täispuidust kui ka puitkomposiidist laudu. Terrassipuitu saab kasutada välistingimusi nõudvate toodete valmistamiseks, nagu aiamööbel, sadamasillad, mänguväljakute elemendid, lehtlad, aia- ja rõdupiirded jne.
Hea alternatiiv puidule on WPC-terrassilauad ehk puitkomposiit või puitplastiklauad. Neid saab kasutada rõdudel, õue- või hoovi ala käiguteena, basseini ümbruses, parkides, kasvuhoonetes ja mujal. Tegu on loodussõbraliku taaskasutatud materjaliga, mis koosneb puidu ja plastiku segust. See ei vaja õlide ja puidukaitsevahendite näol lisahooldust. Materjalis olev plastik ei ime vett ja kaitseb lauda välistingimuste eest. Puit annab materjalile soojuse, pehmuse ja libisemiskindluse. Tegu on kallima materjaliga kui täispuidust valmistatud lauad, kuid pikaajaline investeering tasub end kindlasti ära.
Äärmiselt laia valiku nii erinevat puitmaterjali kui ka puidust ehitusplaate leiad Puumarketi veebilehelt. Kui jääd materjalide valikul hätta aitavad Puumarketi spetsialistid kindlasti leida sobiva lahenduse. Lisaks saad erineva puumaterjali tooteinfo kohta lugeda siit.
Loe ka: