Omadused
Mõtle kui mõnus on pärast pikka päeva tulla koju, heita jalatsid ja sokid jalast, istuda diivanile ja varbad vaiba sisse pista. Pehmed vaibad otsekui silitavad jalgu, pakkudes lõõgastust ning mugavust. Need on vaid üksikud näited vaipade omadustest.
Korterites täidavad vaipkatted lisaks eelmainitule ka praktilisi eesmärke. Vaipade üks parimaid omadusi on heli summutamine. Olenevalt vaiba paksusest võib vaip põrkemüra vähendada 25-34 db. Tavalise laminaatpõranda puhul on see näitaja 1-6 db. Kui oled pisut raskema sammuga, võid enda all elavate naabrite elu kergemaks muuta ja soetada paksu vaipkatte.
Vaipkatte valikul peavad aga eriti hoolsad olema inimesed, kellel on allergiad. Öeldakse, et vaipkatte karvad on soodne koht kuhu tolmulestad saavad end peita, mis siis iga väiksema vibratsiooni peale levima hakkavad ja tekitavad inimestes ebamugavust. Selle vastu ei aita ka see kui vaiba karvad on lühemad ja seda sagedasti tolmuimejaga puhastada. Teisalt on asjatundjaid, kelle sõnul on vaip parim lahendus seal, kus vaipa pole. Nimelt ütlevad osad eksperdid, et vaiba kaetud ruumides on tolmulestade hulk imeväike. Kõval põrandal hakkavad nad iga väikese vibratsiooni peale levima, samas vaip hoiab tolmu kinni ja võimaldab neid tolmuimejaga eemaldada. Kuna arvamused on teineteisega vastuolus on tähtis enne vaipkatte soetamist suhelda asjatundjatega.
Mis ruumi, mis vaip?
Vaipade valik on suur ja neid saab vastavalt omadustele paigaldada igale poole. Küll aga on mõned nipid, mida vaiba valikul teada. Nagu seinte värvimisel kasutatakse suurte pindade kiiremaks värviga katmiseks rullikut on vaibaga samamoodi. Rullvaip sobib ideaalselt suurtesse ruumidesse nagu kontorid ja elutoad, kus on vaja katta terve põrand. Vaipa on kerge puhastada, kuna on nii-öelda ühes tükis, see on jala all soe ja see vähendab ka müra. Vaip loob ka õdusama tunde.
Kui aga ruumis on ilus, täispuidust põrand mida ei tahaks kuidagi maailma eest ära peita on lahenduseks väiksemad lamba- või jänesenahast vaibad. Paiguta vaip diivani või tugitooli ette, võta riiulist mõni hea raamat, libista varbad pikakarvalise pehme vaiba sisse ja veeda üks mõnus õhtupoolik. Maalähedasema tunde aitab luua erinevate kari- ja metsloomade naturaalne või imitatsioon vaip, mis sobib hästi puitpõrandaga. Keegi ei keela neid ka betooni või parketi peal kasutada. Betooni aga võiks võimalusel katta täielikult rullvaibaga, sest see aitab eemaldada betooni kõva ja külma mulje.
Idamaades nagu näiteks Türgis on vaibad valmistatud looduslikest materjalidest ning tehtud käsitsi. Need on ka põhjused, miks tänapäeval tehnoloogia ja kunstmaterjalide keskel elavad inimesed ikka ja jälle valiku just selliste vaipade osas teevad. Idamaised vaibad kannavad endas ehedust ja traditsioone ning tänu mitmekülgsele värvivalikule annavad interjöörile lisaväärtuse. Idamaiseid vaipu saab paigaldada nii magamistuppa voodi kõrvale, elutuppa kohvilaua alla või külalistetuppa, et sinna värvi ja hubasust lisada.
Materjalid
Vaipade osas võib valiku teha ka nende materjali põhjal. Kaubanduses on saadaval suur hulk looduslikest materjalidest valmistatud vaipu, mille hulgast leiab igaüks endale kindlasti midagi.
Vill on üks populaarsemaid materjale, millest vaipu tehakse. Villast tehtud vaibad on soojad ja hubased ning on oma omaduste poolest antistaatilised, nahasõbralikud ja ka head helisummutaja. Teisest küljest võib villase vaiba karvastik olla heaks elupaigaks tolmulestadele.
Siid on väga pehme, sile ja vastupidav kuid ka vastupidav ning esteetiliselt ilus. Pole ime, et Aasias terve tööstus sellest materjalist välja kasvas. Kuna siidist vaibad sõlmitakse käsitsi ning materjali töötlemine on keerukas protsess, on siidvaibad väga kallid. Vaipa ostes tuleks uurida sõlmede tiheduse kohta, sest sellest oleneb vaiba vastupidavus.
Džuut on looduslik materjal, mida saadakse troopilise taime corchoruse varrest. Džuutkiust vaipkatted on suhteliselt pehmed ja annavad eluruumile troopilise varjundi. Seda materjali eelistades peaks arvestama, et mööblijalgadest tekkinud jäljed taastuvad aeglaselt.
Paljude inimeste jaoks seostub bambus esmajoones hiidpandadele vajaliku toiduna. Nii ka on, aga bambust kasutatakse ka ehituses ja vaipade valmistamiseks. Bambuse puhul on tegu kõige kiiremini kasvava puittaimega, millest valmistatud vaibad sobivad nii esikusse kui elutuppa. Kuna bambusvaibad ei ime endasse niiskust saab neid tänu sellele kasutada ka vannitoas, rõdul või terrassil. Neid saab niiske mopi või lapiga kergesti puhastada. Küll aga ei ole soovitatav nende peal kasutada rullikutega mööblit, kuna see võib katet kahjustada.
Mererohust tehtud vaibad on oma värvuselt kollakasbeežid, rohelised või punakaspruunid. Neid sobib hästi kasutada hallides, treppidel, köögis, vannitoas ja miks mitte ka elutoas.
Kookoskiud saadakse kookospähkli koorest ja tänu oma rasvasisaldusele on sellest valmistatud vaibad antibakteriaalsed. Pleegitatud või värvitud kookoskiust vaibad ei talu pikalt otsest päikesevalgust, seega võiks neid eelistada ruumides, kus päike väga ei ulatu.
See nimekiri ei ole kindlasti täielik, mistõttu tasub oma eluruumide sisustamise juurde leida ka asjatundja, kes oskab soovitada parimat lahendust. Loe ka: Vaipkatte ABC