Tekstiilkardinad
Selle kardinatüübi puhul on tegemist ilmselt levinuima aknakatte variandiga, mida on kasutatud juba aastakümneid. Tekstiilkardinate kasuks räägib ääretult lai materjali, värvide ja mustrite valik, mis võimaldab neid kasutada pea igas stiilis toas. Kuna lisaks valmis lahendusele on võimalik osta ka meeldivat kardinakangast, saab lasta sobivad kardinad lihtsa vaevaga valmistada kõikvõimalikus erimõõdus akendele. Veel lisavad seda tüüpi kardinad tuppa meeldivat hubasust.
Enamasti kasutatakse akna ees kahte tüüpi tekstiilkardinaid: päeva- ja külgkardinaid. Päevakardinad on tänapäeval enamasti valmistatud tüllist, kuid jätkuvalt on saadaval ka selle pitsist variante. Tüllkardinad mõjuvad päevasel ajal akende ees äärmiselt kergelt, kuid tagavad samas piisava privaatsuse toas viibijatele. Pitskardinad lisavad omalt poolt ruumi ivakese nostalgjahõngu.
Külgkardinate materjalivalik on ääretult lai, kuid eelkõige tuleks siinkohal pidada silmas, et lisaks interjööri kaunistamisele peavad nad tagama toas privaatsuse pimedal ajal, ning vajadusel takistama päeval päikesevalguse sisse pääsemist. Sellest tulenevalt tuleks otsustada külgkardinate valikul, kui paksust materjalist nad peavad olema tehtud ning kas soovitakse, et nende ette tõmbamisel päevasel ajal oleks tuba pool- või täiesti pime. Näiteks magamistoas on lühikesi suveöid arvestades parim variant kasutada pimendavaid kardinaid.
Rulood
Teine väga populaarne valik, mida tihti kasutatakse ka kombinatsioonis õhemate tekstiilkardinatega, kus ruloo tagab privaatsuse ja soojusisolatsiooni ning õhukesed kardinad lisavad tuppa hubasust. Nagu ka tekstiilkardinate puhul, tuleb sobiva ruloo valimisel mõelda läbi, milline saab olema tema funktsioon kasutatavas ruumis ning kas sellisel juhul piisab õhemast valgust läbi kumavast variandist või on vaja kasutada paksemat pimendavat rulood.
Ruloode kasutamine on parimaks variandiks ka katuseakendel, mille puhul ei ole enamasti probleemi privaatsusega, kuid kuumadel suvepäevadel kütab päike nende kaudu katusealused toad enamasti talumatult kuumaks. Selleks puhuks on saadaval spetsiaalsed pimendavad ja fooliumiga kaetud rulood, mis peegeldavad siseneda sooviva soojuse kenasti väliskeskkonda tagasi. Loe ka: Rulood aknale ja uksele - millised on valikud ja kuidas paigalda?
Ribakardinad
Need puidust või metallist kardinad sobivad suurepäraselt modernsesse ruumi ning ribakardinate peamiseks eeliseks on võimalus väga lihtsalt ja kiiresti reguleerida ruumi tuleva valguse hulka: täielikust valgustatusest pilkase pimeduseni. Samuti saab sellise reguleerimisega muuta valguse langemise nurka, suunates muidu toas laiali hajuva valguse näiteks akna alla paigutatud kirjutuslauale.
Tänapäevases tootevalikus on saadaval erinevas mõõdus ja väga erinevate lisafunktsioonidega kardinaid. Nii on mõeldud näiteks ribakardinatega kaetud avade võimalikult mugavale avamisele ja võimalusele tagada toas maksimaalne privaatsus. Samuti on võimalik endale soetada äärmiselt eriilmeliste pinnalahenduste ja värvitoonidega kardinaid.
Voldikkardinad
See kardinatüüp on valmistatud volditud tekstiilist, mis avaneb ja sulgub sarnaselt ribakardinale. Voldikkardinate suur eelis teiste kardinatüüpide ees on võimalus neid avada nii alt kui ka ülevalt poolt. Ülevalt avanevate kardinate puhul saab valgust akna ülemisest osast sisse lasta, samal ajal, kui all pool ees olev kardin tagab toas olijate privaatsuse.
Samuti on suureks plussiks nende kardinate puhul võimalus neid valmistada väga erineva kujuga akendele. Nii on see ideaalne lahendus ümaratele ja kaarjatele akendele ning ka näiteks katusealuste tubade kolmnurksetele avadele.
Lamellkardinad
Harjumuspäraselt on lamellkardinad kuulunud pigem kontorite ja ametiasutuste sisustuse hulka, kuid oma laia värvi ja kangavalikuga on see tänapäeval suurepärane valik ka modernsesse kodusse. Oma olemuselt on lamellkardinad sarnased ribakardinatele, kuid vastupidiselt viimati nimetatute ribadele, paiknevad selle kardina puhul lamellid püstiselt.
Sarnaselt ribakardinatele, saab nende kardinate abil lihtsalt reguleerida tuppa tuleva valguse hulka, ning nende lai pöörlemisraadius võimaldab valguse koondada ühte toa nurka, samal ajal kui teine toa pool jääb täiesti varju. Püstiselt asetsevate lamellide eelis on veel see, et nende asetuse tõttu ei ladestu neile tolm ja mustus nii hõlpsasti, kui horisontaalselt asetsevatele ribadele. Lamellkardinad on ka heaks alternatiiviks erikujuliste avade täitmisel.
Nutikile
Tänapäevaste elamute ehitamisel armastatakse kasutada üha enam suuri klaaspindasid, mille eesmärgiks on tihti avaruse ja valguse lisamine interjööri. Seega rikuks selliste avade katmine massiivsete kardinatega sisekujundusliku taotluse avarusele, kuid linnaruumis on paratamatult privaatsusvajadust silmas pidades vaja selliseid klaaspindasid kuidagi katta. Sellistel puhkudel tuleb appi innovatiivne lahendus – nutikile.
Sellise kilega akende katmisel on vaid ühe nupulevajutusega võimalik oma aknad muuta läbipaistvatest läbipaistmatuteks: mugav ja kiire lahendus, mis näiteks traditsiooniliste tekstiilkardinate kasutamisel võtaks suurte klaaspindade puhul hulga aega. Nutikile eeliseks on ka asjaolu, et seda on võimalik kasutada kõikvõimalike klaaspindade katmiseks, ilma et nende kuju või suurus mängiks rolli. Siiski ei tasu akende katmist nutikilega ise ette võtta ja selle lahenduse ellu viimisel tasub ühendust võtta spetsialistidega. Oma ala ekspertide poolt paigaldatud nutikile kestab kaua ja kindlustunde säilimiseks saab sellisel puhul paigaldamisega kaasa ka tootjapoolse garantii.
Loe ka: Värvipsühholoogia sisekujunduses