Milleks on akende tihendamine vajalik?
Kuigi klaas ei lase õhku läbi, reageerib ta tugevalt soojusülekandes. Nõnda kaobki soojus läbi aknaraami pragude ja avade. Lisaks toasoojuse kadumisele, lasevad viletsasti tihendatud aknad ka tuuletõmbust läbi. Eriti sage nähtus on see vanade aknaraamide puhul, mis on lisaks nigelad ka heliisolatsiooni poole pealt. Selline situatsioon lausa anub aknahoolduse ja defektse isolatsiooni väljavahetamise järele. Korrektselt teostatud akende soojustamise järel on võimalik vähendada oluliselt akna kaudu väljuvat soojuskadu, mistõttu võib toatemperatuur tõusta isegi viie kraadi võrra.
Kuigi lihtsaim ent sealjuures kulukam variant oleks lasta oma vanad puitaknad PVC-akendega välja vahetada, siis ei pruugi ka meetod täielikult probleemi lahendada. Ebatäpse paigaldamise puhul nimelt on kimbatuses ka plastakende omaniku. Seega tuleb isoleerimise oskus igati kasuks, sest korraliku töö puhul võrdub renoveeritud akende tuule- ja külmakindluse aste lausa topeltklaasidega akende omaga.
Kuidas aga valida efektiivne ja toimiv tihendusmaterjal? Selleks, et oma aknaid soojustada, on mitmeid viise. Allpool toome välja valiku mõningatest materjalidest, mille hulka kuuluvad näiteks termokile, aknateip, ehitusvaht, aknakitt, silikoon- ja liimmass ning kummitihend.
Kuigi probleem avastatakse tihti südatalvel, siis tegelikult oleks tark tihendustöö ette võtta kuiva ja sooja ilmaga, näiteks suve lõpu või sügise alguse poole. Seda seetõttu, et tihend niiskust ega külma ei salli ja kinnitub üksnes kuivale pinnale.
Kuidas akende soojustamisega alustada?
Enne sammude seadmist ehituskaupluse poole oleks vaja teha ära teatud eeltöö. Defektsete alade määramisel saab abi küünlaleegist, mis näitab ära, mis kohti tuuletõmbus läbib. Seejärel tasub ära mõõta aknaraami pikkused ja praod. Nõnda olete teadlikumad, mis suurusega tihendit renoveerimistööks soetada. Prao jäljendi võtmiseks võite tarvitada kas plastiliini või mõnda muud nätsket materjali. Reeglina soovitatakse valida praost veidi paksem tihend, mida saaks kinnitada sisemistele aknaraamidele. Poes müüakse neid kasvavas suurusjärjekorras E, P ja D — millest iga täht märgib teatud suurusvahemikku millimeetrites.
Kui jõuate paigaldamiseni, siis tasub enne pinnad ära puhastuda, sest vastasel juhul ei pruugi tihend hästi pinna külge kleepuda. Seejärel eemaldage aknaraam hingede küljest ning puhastage see vanast värvist ja defektsest tihendist. Kui valmistate aknaraami ise, siis peate lõikuriga sooned sisse lõikama, kuhu saaks hiljem tihendi paigaldada.
Termokile
Spetsiaalselt akende soojustamiseks mõeldud termokile on suureks abimeheks kondensatsioonivee ära hoidmisel. Lisaks tõstab see soojussalvestuse võimet, ning seeläbi ei muutu ka aken uduseks, vaid säilitab läbipaistvuse. Muuhulgas on kile paigaldamine ka äärmiselt lihtne — fööni abil kleepub see hõlpsasti. Mõni kasutab ka isolatsiooni saavutamiseks polüetüleen- või PVC-kile, mida saab puitraamile mööbli klammerdajaga paigaldada.
Aknateip
Soodsamate meetmete hulgas on ka niiskus- ja tuulekindla aknateibi kasutamine. Et see meetod toimiks tõhusalt kasutatakse seda tavaliselt koos mõne lisa täitematerjaliga, kas siis näiteks vati, porolooni, ajalehtede või mõne püsivama tihendmaterjaliga. Mõned kasutavad peale pragude täitmist katteks ka maalriteipi, ent see pole niivõrd efektiivne ning lisaks koorib eemaldamisel puitraamidelt ka värvi küljest. Lisaks võiks mõned aknad jätta hoones teipimata, et vajadusel saaks ruume tuulutada. Eriti oluline on see õhuliikumise säilimise aspekt puitakende juures, kus teip ja silikoonmass võivad õhuliikumise totaalselt blokeerida ja seega hõlbustada kondensatsioonivee kogunemist.
Aknakitt, liimi- ja silikoonmass
Kui teie aknapiida ja seina sees on vahed ja aknaklaas loksub raami sees, siis soovitame kasutada läbipaistvat silikooni või aknakitti. Et silikoonmass on tohutult elastne, sobib ta hästi ebakorrapärastesse, kuni sentimeetristesse avaustesse. Lisaks on see teiste tihendmaterjalidega võrreldes tohutult vastupidav — kuni kümmet aastat. Silikoonmassi paigaldamiseks vajate spetsiaalselt pealekandmiseks mõeldud püstolit.
Et aknakiti ja elastse liimimassi kuivamise aeg on pikem, tasub nende paigaldamine ette võtta sooja ja kuiva ilmaga. Nende installeerimisel läheb tarvis pahtlilabidat või kitinuga, ning kuivamise järgselt soovitame need lisakaitseks ka üle värvida.
Kummitihend
Kummitihend on silikooniga võrreldes küll soodsam, ent ka lühema elueaga. Siiski on see külma, niiskuse, vee ja ka UV-kiirguste suhtes väga vastupidav. Lisaks on suur osa nüüdisaegsetest toodetest iseliimuvad ja seega väga kergesti paigaldatavad. Neid müüakse väga erineva paksusega, kuid enne poodi minekut veendu oma akna pragude suuruses. Vastasel juhul, kui soetatud tihend saab liiga õhuke, siis võib tuul siiski avadest läbi pääseda. Seevastu liiga tihkelt täidetud avade puhul võib aga akna avanemisel ja sulgemisel tulla ette raskusi.
Ehitusvaht
Juhul kui aknalauaaluste, aknapiida ja seina vahel on suured praod võib osutuda mõistlikuks kasutada ehitusvahtu. Erinevalt enamustest teistest tihenditest, töötab niiskus ehitusvahu paigaldamisel kaasa, sest see aitab vahul paisuda. Peale ehitusvahu pealekandmist peaks see ööpäeva tahenema ja seejärel tuleks see katta akrüülhermeetikuga. Ka vuugimastiks sobib kattena hästi, sest see kaitseb rõskuse ja UV-kiirguste eest. Soovi korral võib kattena paigaldada ka aurutõkketeibi. Vahu kasutamisel tuleks meeles pidada, et mitte selle kasutamisega liialdada, sest vahu lõikamine nimelt vähendab materjali vastupidavust.
Kokkuvõte
Loomulikult ei saa oodata aknatihendilt sama eluiga, mis aknalt endalt. Küll aga võivad kvaliteetse paigaldustöö korral täiendavat tihendid vastu pidada kuni kümme aastat. Nõnda saab kvaliteetse isolatsioonimaterjaliga ka vanad aknaraamid efektiivselt ära soojustada. Nigelas olukorras olevate akende puhul ei pruugi kõik meetmed, nagu kõigest aknateibi või termokile kasutamine probleeme lahendada, kuid abiks võivad olla ehitusvaht, aknakitt, kummitihendid või silikoonmass.