Kui liigume aias kindlatel radadel, saame lihtsamini tagada, et nii pererahvas ise, kui ka külalised saavad nautida just neid vaateid, mille loomisele on palju tähelepanu pööratud. Suuremate aedade puhul aitab teede kasutamine vältida uudishimulikumate külaliste sattumist nendesse aia osadesse, mis ei ole mõeldud võõrastele silmadele.
Millest alustada?
Isegi kui kogu hoovi teedevõrguga katmine tundub finantse silmas pidades liiga suure ettevõtmisena, peab siiski alustama plaani tegemisest, mis katab tervet aeda. Kui kõiki teid pole seejärel võimalik korraga välja ehitada, ei ole sellest midagi. Täiesti vabalt võib neid rajada ükshaaval tähtsuse järjekorras, kuid ühtne plaan tagab parema ja loogilisema lõpptulemuse. Kavandades aiateid, on juba alguses oluline mõelda, kuidas tagatakse nende piisav valgustatus. Eriti oluline on see kohtades, kus rajale on planeeritud astmed või trepid.
Plaani tegemisel tasub mõelda, et iga olulise objekti juurde aias ei pea ilmtingimata viima eraldi tee, eriti kui need asetsevad üksteisele lähestikku. Sellisel juhul võib kaaluda hoopis terve ala väljaehitamist selle alla sillutatud platsi rajamisega või tee lõppu murusse üksikute astumiskivide lisamist.
Kui põhiplaan on paigas, on õige aeg otsustada ära kui laiad teed rajatakse, kas nad on sirged või loogelised, milliseid materjale ja värve kasutatakse ning kas aiaradasid kavatsetakse ilmestada haljastuse või muude objektidega. Näiteks, võib nende kõrvale tee rõhutamiseks istutada heki või rajada keset rada laiema istumisala. Tähtis on meeles pidada, et kõige olulisem tee aias on see, mis toob majaesiselt majaukseni. Selle kujundamisel tuleb olla eriti hoolikas, kuna tegemist on justkui maja visiitkaardiga.
Laius
Aiatee laiuse määrab selle kasutusotstarve. Laias laastus võiks need jagada pea- ja kõrvalradadeks. Pearajad peaksid olema piisavalt laiad, et vähemalt kaks inimest saavad üksteise kõrval kõndida. Kõrvalrajad, mida kasutatakse vähem võivad olla kitsamad, kuid samas tasub meeles pidada, et võimalusel tuleks eelistada laiemaid radasid, kuna need on visuaalselt kutsuvamad. Loomulikult tuleb arvestada ka aia mõõtmetega: väga väikesesse aeda laiad rajad lihtsalt ei mahu.
Sirged või loogelised
Väikestes aedades tuleb eelistada sirgeid aiateid. Põhjus selleks on väga lihtne: kurvide peal tekib tee kasutajatel suur soov üle muru lõigata, et kiiremini sihtkohta jõuda. Sirgete teede eeliseks on ka väiksem materjalikulu ja lihtsam ehitamine. Loogelised teed leiavad oma koha mõnes suures maa-aias, kuid ka seal tuleb jälgida, et looked oleksid lauged ja vahemaa sel puhul objektide vahel suur.
Materjalide valik
Materjalide valikul lähtutakse enamasti kahest asjaolust: ilmastikukindlusest ja maksumusest. Samas annavad aiateed väga palju juurde ka meie aia väljanägemisele. Seega, tasub valiku tegemisel rõhku panna ka materjali kokkusobivusele ülejäänud ehitistega ning värvivalikule.
Materjali valimisel on oluline läbi mõelda, kui suur saab olema teele potentsiaalselt avalduv koormus ja kasutustihedus. Kui aiateed on vajalik kasvõi kord aastas, näiteks septiku tühjendamiseks või küttepuude toomiseks ületada raske sõidukiga, tuleb seda tee rajamisel kindlasti arvesse võtta. Otsustusprotsessis pööra kindlasti tähelepanu ka materjalide ohutusele, eelkõige, et nad ei muutuks märja või miinuskraadidega libedaks.
Kõikide teede ehitusmaterjal aias ei pea olema tingimata üks ja see sama, aga oluline on jälgida, et erinevate variantide kasutamisel pilt liiga kirjuks ei läheks. Varieeruvuse soovi korral, on lihtsaim kasutada sama materjali erinevas vormis või värvis. Värvide valikul tuleb mõelda, kas soovitakse tee näol luua kontrasti ülejäänud aiaga või seda pigem keskkonda sulandada. Nii kivi, kui ka multši on võimalik saada väga erinevates värvitoonides.
Erinevad materjalid
Kivi – Kasutatakse erinevat kivi: looduslik-, keraamiline-, betoonkivi jm. Looduslik kivi on üks kallimaid lahendusi, kuid ka üks vastupidavamaid. Kivisillutist on lihtne hooldada, kuna see vajab ainult aeg-ajalt pesemist. Kivide vahede liivaga täitmisel tuleb arvestada ka mõningase umbrohutõrjega.
Killustik – Üks odavamaid materjale, kuid vajab hooldusena üpris tihti umbrohutõrjet. Aeg-ajalt tuleb uuendada, täita lohud ja augud. Peenefraktsioonilisel hästi tihendatud killustikteel, ei ole probleemi ratastega sõidukiga liikumisel, kuid paljajalu ei ole sellel mugav käija.
Multš - Vajab iga-aastast hooldust ehk multši lisamist, aga seda on lihtne ise teha. Sobib väga hästi köögiviljaaeda ja kohtadesse, kus radade asukohta võib olla vajalik muuta. Rajamisel ei ole vaja eelnevalt pinnast eemaldada.
Puit – Võimalik rajada laudteesid ja kasutada palgist lõigatud seibe astumiskividega samal otstarbel. Vajab samasugust hooldust, nagu puitterrassidki.
Niidetud rajad – kui aeda on rajatud kaunis lillemuru ja ka suurtes maa-aedades, võib olla parim lahendus mugavamaks sihtkohta jõudmiseks raja sisse niitmine. Selline rada vajab rohkem hooldust, kuna niita tuleb terve vegetatsiooniperioodi vältel. Samas on see odav lahendus. Selline rada ei sobi väga suure kasutuskoormusega kohta, kuna muutub sel juhul niiskemal aastaajal kergesti mudaseks.