Otstarbe paikapanek
Enne aiamaja ehitamise alustamist või ostmist on soovitatav panna paika kindel visioon ja eesmärk, mida see aiamaja sinu elus täitma hakkaks. Milliseks otstarbeks sa endale ajamaja soovid?
Kui soovid aiamaja kasutada tööriistade hoiustamiseks, ei pruugi see vajada põrandat. Kui plaanid aiamaja laoruumi või kodukontorina kasutada, võib sulle sobida ilma akendeta aiamaja. Kui soovid suvemaja tüüpi hoonet, tasuks mõelda verandaga aiamaja peale. Saunamaja soovi korral peaks aiamaja koosnema mitmest ruumist.
Mida tuleks veel aiamaja planeerides silmas pidada?
Kui aiamaja otstarve on paika pandud, tuleks mõelda aiamaja suuruse peale. Aiamaja ostu või ehitust planeerides tasub kindlasti vaadata üle ka oma aed ja seejärel otsustada, kuhu ehitis püstitada. See aitab luua selgust selle osas, missuguse kujuga aiamaja sinu võimaluste ja vajadustega kõige paremini sobib.
Pärast suuruse ja kuju valikut tuleb teha otsus katusetüübi, värvi ja seinte paksuse osas. Kui plaanid aiamaja kasutada aastaringselt, on soovitatav mõelda paksemate seinte peale. Selgust tuleks luua ka selle osas, kas ja kui mitu või kui suurt akent aiamajal peaks olema.
Küsimusele, kas osta aiamaja või ehitada see ise, ei ole õiget ega valet vastust. Lõplikku valikut tehes tasuks siiski mõelda enda jaoks läbi järgnevad küsimused:
- Kas mul on piisavalt oskusi aiamaja nullist valmis ehitamiseks?
- Kas mul on piisavalt aega, mida aiamaja ehitusprotsessile pühendada?
- Kas ma oskan ette näha ja ennetada takistusi, mis ajamaja ehitusega võivad kaasneda?
- Kas olen valmis riskima ise kavandamise ja ehitamisega või usaldan pigem oma visiooni realiseerimise spetsialistide hoolde?
- Kas minu jaoks on tähtsam aiamaja valmis saada võimalikult odavalt või panna rõhku kvaliteedile ja käia välja suurem summa?
Mõlema valikuga kaasnevad omad plussid ja miinused. Unustada ei tasuks aga seda, et kui aiamaja suurus ületab 20 m², on nii ise ehitamise kui ostmise puhul vajalik ehitusluba. 20-60 m² suuruste aiamajade puhul tuleb esitada kohalikule omavalitsusele ka ehitusteatis koos ehitusprojektiga. Kui aiamaja on väiksem kui 20 m², on vajalik vajalik naabri nõusolek ja tuleohutusnõuete täitmine.
Ajamaja ost
Aiamaja ostu puhul on ilmselgeteks eelisteks aja kokkuhoid ja mugavus. Osta saab neid nii kauplusest kohapealt kui ka e-poest. Kohapealt ostmisega kaasneb see eelis, et on võimalik oma silmaga valmis maja näha. See annab hea ülevaate maja suurusest ja kvaliteedist.
E-poest ostmise puhul on jällegi valik palju suurem, kuigi valikuvõimaluste suur hulk võib otsuse tegemist hoopis raskendada. Enne aiamaja veebist ostmist tuleb teha hoolikas kvaliteedianalüüs.
Kvaliteedist hea ettekujutuse saamiseks tuleb arvesse võtta mitut aspekti. Kui tootja veebileht ja kõik pakutav on heal tasemel, võib eeldada, et kõrgeid standardeid hoitakse ka aiamajade tootmisprotsessi jooksul. Tähelepanu tasub pöörata ka sellele, kui põhjalikud on toodete kirjeldused veebilehel. Mida rohkem müüja oma toodangu kohta veebis teavet jagab, seda kindlamad võite olla kauba heas kvaliteedis. Ka garantiiaja pikkus on kvaliteedi puhul tähtis näitaja. Mida lühem on garantiiaeg, seda tõenäolisem on, et tegu on kehvema kvaliteediga kaubaga.
Kui sobiv aiamaja on välja valitud, tasuks mõelda, kas paigaldada aiamaja ise või tellida paigaldus ehitusfirmalt.
Aiamaja kokkupanekuks on reeglina vaja vähemalt kahte inimest, erinevaid tööriistu ja ca 1-3 päeva vaba aega (oleneb maja suurusest ja oskustest). Juhul kui puudub aiamaja kokkupanekuks vajalik aeg või soov seda ise teha on enamasti võimalik tellida aiamaja koos montaažiga või leida ehitaja. Õige valiku tegemisel on soovitatav oma oskusi objektiivselt hinnata ja konsulteerida mõne selles vallas kogenud isikuga.
Enamasti tarnitakse kõik aiamaja puitdetailid keemiliselt töötlemata kujul. Et kaitsta aiamaja mädanemise, hallituse ja muude kahjustuste eest, tuleb puidust pinnad võimalikult kiiresti katta lasuuri või muu kattevärviga.
Aiamaja ehitamine
Aiamaja ehitamise planeerimine algab tegelikult juba selle otstarbe paikapanekust. Juba planeerides oleks ajamaja arukas kavandada selliselt, et selle kasutusotstarvet oleks võimalik kohandada vastavalt kasutajate muutuvatele vajadustele. Seda tuleks silmas pidada just maja suurust, seinte paksust ja aknaklaase valides. Aiamaja ehitamisel on tähtis valida õige puit, et maja oleks vastupidav ja hoolduskulud püsiksid madalad. Kõige paremini sobivad selleks tamm ja lehis, mis pole aga just kõige taskukohasemad puiduliigid. Kohalik mänd, saar ja nulg seevastu on küll odavad, aga pole just kõige vastupidavamad.
Puidu valikul on soovitatav eelistada lülipuitu maltspuidule ja teha kindlaks, et mets oleks maha võetud õigel hooajal. Alumistes majaosades, mis puutuvad kokku vundamendiga, oleks hea kasutada survetöödeldud palke.
Rääkides vundamendist, on oluline arvestada heitlikke ilmastikuoludega. Aiamajal üksinda ei ole piisavalt raskust, et püsida kindlalt maapinnal. Seetõttu tasuks aiamaja kinnitada vundamendile 4-6 kohast.
Aiamajale on soovitatav teha kõrgem betoonvundament, sest see ei mädane nagu hoone alumised puittalad. Kui 20-50 cm aiamaja kogukõrgusest on betoonvundament, pakub see alumistele puitosadele head kaitset.
Ka aiamaja katuse ehitamisesse ei tasuks kergekäeliselt suhtuda. Puidu kuivana hoidmine pakub igale puitehitisele parimat kaitset, mistõttu on kvaliteetsel korralikult paigaldatud katusel väga oluline roll. Katuseservad peaksid olema laiad, et aidata vihma aiamaja seintest eemal hoida. Tähtis on loomulikult ka katuse ülejäänud ehitise külge kinnitamine, et muuta see tormikindlaks. Siin ei piisa mõnest kruvist või naelast – kasutada tuleb nurkraudu või puuriaukudega metallplaate.
Põranda puhul võib betoon kulude kokkuhoiu mõttes tunduda parima variandina, aga paremat soojapidavust ja niiskusekaitset silmas pidades tasuks siiski eelistada puitpõrandat. Põranda juures on oluline veel see, et põrandalauad oleksid surve- või termotöödeldud puidust. Neid tuleks enne kasutamist kindlasti ka puiduimmutusvahenditega töödelda.