Kaubanduses on saadaval mitmeid erinevaid aiakuuri lahendusi. Üks esimesi valikuid, mis tuleb langetada, on see, kas teha aiakuur ise valmis või osta meelepärane valmislahendus, mis tõsi küll vajab enamasti ka kokkupanemist. Kuivõrd kuur on mõeldud asjade ladustamiseks, millest mõned võivad olla väärtuslikud, peaks see olema selline, kuhu kutsumata külalisel oleks keeruline sisse tungida. Kuna kuuris enamasti midagi ei kasvatata, ei ole vaja, et sinna paistaks sisse naturaalne päikesevalgus, samuti ei pea muretsema vee äravoolu, väetiste ega mulla kvaliteedi pärast.
Aiakuuri rajamisel on võrreldes näiteks kasvuhoone ehitamisega palju rohkem vabadust. Tegu on põhimõtteliselt lihtsa laoga oma asjade hoiustamiseks, mida majas hoida ei soovi või ei saa. Küll aga peab see ilmastikule vastu pidama ja võõrad eemal hoidma, mistõttu ei tohiks selle ehitamisse siiski kergekäeliselt suhtuda.
Seinad
Kõige aluseks on tugev ja kindel vundament, et kuur aastate pärast viltu ei vajuks. Kui plaanid ehitada kuuri ise, tulevad tuleks omada ka elementaarseid ehitusalaseid teadmisi. Kuuri saab ka ilma vundamendita ehitada, kui see näiteks killustikuga kaetud alale või juba asfalteeritud alale paigaldada. Kui aga plaanid ehitada kuuri otse murule, peaks mõne eksperdi kohale kutsuma, kes kasvõi juhendaks, kuidas korrektne vundament rajada.
Kuur ei pea olema väga suur kuid peaks mugavalt mahutama kõik mida seal hoiustada soovite. Kaubanduses on saadaval väga erinevates mõõtmetes nii lame- kui kaldkatusega kuure. Kuurid toetuvad neljale seinale, seega ei tasu nende ehitamisel kvaliteedi pealt kokku hoida.
Tee seina raamistik eraldi valmis. Lõika välja kaks vertikaalselt asetsevad tala ja kaks horisontaalselt paigutatavat lauda, mille trelli abil otstest kruvidega kinni lased. Tee valmis ka lisatalad, mille paigutad raami sisse, kinnitades need vertikaalselt iga poole meetri tagant. Tulemuseks peaks olema raam koos vertikaalselt paigutatud taladega. Sellega on üks sein valmis.
Kuskile tuleb paigaldada ka uks. Mõistlik oleks kuur teha risttahuka (ruumiline ristkülik) kujuga ja uks paigutada laiemasse seina. Vahetalade paigaldamisel laiemasse seina jäta meetri kuni pooleteise meetrine auk. Kui oled vahetalasid paigutanud iga poole meetri tagant, siis jäta paar tala panemata. Tulemuseks peaks olema raam, kus vahetalad on paigutatud iga poole meetri tagant, välja arvatud kohas, kuhu tuleb uks. See võib olla nii raami keskel kui ühes või teises ääres.
Kui seinaraamid valmis, tõsta need vundamendile paika ja lisa igasse nurka ka tugitala, mis suurema osa kuuri raskusest enda peale võtab. Puidust raamide ühendamisel teineteise ja tugitalaga kasuta roostevabast terasest puidukruvisid. Vundament on enamasti valatud betoonist, mis tähendab, et kogu kuuri raamistiku peaks kinnitama vundamendi külge roostevabast terasest betoonikruvidega. Nüüd on sul vundament ja põrand valmis ning neli seina püsti. Loe ka: Millist vundamenti valida?
Katus
Järgmisena tuleb teha katus. Kergem lahendus on lamekatus. Piisab sellest, kui leiad õige suurusega puidust plaadi või lauad, asetad need raamistikule ning kinnitad kruvidega. Lamekatuse suurimaks miinuseks on aga kehv vee ja teiste sademete äravool, mille tõttu koguneb katusele raskus ja see võib kokku kukkuda.
Selle vältimiseks võib kaaluda ka kaldkatuse paigaldamist. Enne katusetalade paigaldamist kata terve kuur näiteks vineerplaatidega, mis on kinnitatud seinaraamidest väljapoole. Seejärel paigalda katusetalad. Sarnaselt seintele võiksid ka katusetalad olla paigutatud iga poole meetri tagant. Katuselaua alumisse nurka võiks teha täisnurkse lõige, et selle saaks legona vaheseina peale paigutada. Kõrgemalt kinnituvad katuselauad läbi kuuri jooksva tugitala külge. Toekama katuse saamiseks ühenda katusetala alumised osad pika lauaga. Nii jaguneb katuse raskus katusetalade vahel ühtlasemalt. Katusekatte materjal mõtle põhjalikult läbi, sest valikus on väga erinevaid materjale, nagu näiteks katusekivid, PVC-plaadid või klaasplastikust katted. Kui plaanid katta oma kuurikatuse näiteks bituumenkattega siis vaja ehitada ka vineerist või OSB plaadist aluskatus.
Loe ka: Milline katusekattematerjal valida?
Viimistlus
Nüüd on põhiosa kuurist valmis ja saad keskenduda muule vajalikule. Lisa kuurile sinna soovi korral isolatsioon, kaitsekile, põlemiskindlad materjalid jne. Kõik oleneb sellest, mida sa kuuris hoidma hakkad. Oluline on teha kuur ilmastiku- kuid eelkõige sademete kindlaks.
Ukse paigaldamiseks lisa algselt tehtud avasse lisatalad, et ukseraam oleks tugev. Võimalus on teha lihtsam ühekihiline uks või natuke keerulisem mitmekihiline uks koos isolatsioonikihi ja muude materjalidega. Iseenesest saad kasutada ka mõnda vana ust, mis on kuskilt mujalt üle jäänud. Lõika see sobivasse mõõtu, paigalda raamile hinged ja tõsta uks paika. Aiakuurile oleks mõistlik paigaldada ka lukk.
Kui kuuril pole aknaid (neid saab paigaldada sarnaselt uksele), võiks kuuri vedada ka elektrikaablid, et sinna valguse saamiseks lamp paigaldada. Suuremas kuuris soovitakse tihti tööd teha ning sellisel juhul on mõistlik paigaldada ka pistikupesad, et poleks tarvis pikendusjuhtmega toimetada. Kaablite valikul pead samuti arvestama, et kuur asub välitingimustes. Loe ka: Elektrikaablite valimine ABC - mida jälgida?
Kui oled otsustanud hakata ehitama aiakuuri, siis tasub ehitamiseks vajalike materjalide või valmislahenduste kohta uurida näiteks Puumarketi veebilehelt või lähimast müügiosakonnast. Kindlasti leiad sealt endale vajalikud materjalid või spetsialistid, kes aitavad teha parima valiku.