+ Lisa oma töö      

7 soovitust, elektrikulude vähendamiseks

20. september 2022 Hange.ee
Tagasi
elektrienergia säästmine, elektriarvete vähendamine, elektrikulude vähendamine, võimalused energiasäästuks

Kui peaminister soovitab elektri kokkuhoidmiseks külmkapid välja lülitada ja Euroopas arutatakse tahtlikke elektrikatkestusi, siis on olukord juba väga tõsiseks muutunud. Kõrgete elektriarvetega võitlemiseks saab oma elustiilis teha mitmeid muudatusi.

Paljud inimesed kardavad elektriarvet avada, sest nad ei tea, mis šokk neid ees ootab. On ka neid, kellel pole raha elektriarve tasumiseks ja nad peavad selleks riigilt abi paluma. Tavainimene saab teatud nippidega siiski kontrollida oma elektritarbimist ja kulu. Siinkohal kordame üle mõned põhitõed.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Lülita välja ootel olevad kodumasinad

On selge, et külmik on kodumasin, mida ei saa lihtsalt välja lülitada, sest see hakkab sulama ja toiduained lähevad käest ära. Küll aga võib külmiku väljalülitamisele mõelda siis, kui minnakse pikemale reisile või ollakse kodust pikemalt ära. See aga tähendab, et kapis olevatest toiduainetest tuleb lahti saada ja jää turvaliselt ära sulatada.

Kui vaadata telekat, digiboksi või interneti ruuterit, siis on näha, et seal põlevad tulukesed.  Nii näeme, et seade töötab. Need seadmed võib vabalt ööseks või kodust lahkudes seinast välja tõmmata. Kulu on küll väike, aga aitab säästmisele kindlasti kaasa.

vooluvõrk, energiasäästurežiim, ooteerežiim, elektrienergia säästmine, elektriarvete vähendamine
Ka energiasäästurežiimil tarbivad seadmed elektrienergiat, seetõttu on mõistlik need kodust ära minnes vooluvõrgust eemaldad.

Soojapidavad aknad ja uksed

Kui maja pole väga uus, siis võib läbi akende ja uste palju soojust kaotada. Soojakadu külmal ajal tähendab lisakütmist ja kui kodus on elektril töötav radiaator või soojaallikas, siis elektriarve muudkui kasvab. Selle vältimiseks võiks paigaldada uued aknad ja uksed, mis sooja kinni hoiavad ning täita majas olevad praod, kust võib külm läbi tulla. Mida väiksem soojuskadu, seda vähem on põhjust kütta.

Lülita tuled välja

Paljudel inimestel on kombeks jätta tuled põlema ruumis, mida nad ei kasuta. See on energiakulu, mida on kerge vältida. Lisaks tasub kasutada LED-tulesid, mis võtavad vähem elektrienergiat.

Pesu pesemisel ole tähelepanelik

Üks suur kuluartikkel igas majapidamises on pesumasin. See võtab töötades palju energiat ja mida suurem pere, seda rohkem on vaja pesu pesta. Seetõttu võib juhtuda, et pesumasinat kasutatakse iga päev, mõnikord lausa mitu korda päevas. Selle vältimiseks võiks pesu pesemisele kulutada nädalas päeva või kaks ja korraga pesta võimalikult suur kogus. Üksikute sokkide ja särkide pärast ei ole vaja pesumasinat käima panna. Lisaks on mõistlik kasutada pesu pesemisel 30-kraadiseid tsükleid, sest kõrgemad temperatuurid on energiakulukamad. Kui tegu on raskemate plekkidega, siis kõrgematest temperatuuridest muidugi ei pääse.

pesumasin, säästurežiim pesumasinal, ökopesu, elektrienergia säästmine, elektriarvete vähendamine
Madalam loputusvee temperatuur ei mõjuta oluliselt pesu puhtust, kuid aitab kokku hoida märkimisväärse hulga energiat.

Väldi kuivati kasutamist

Mõned inimesed on harjunud, et riided on pärast pesemist kohe kuivad ja need saab selga panna. See eeldab, et riided on pärast pesemist pandud ka kuivatisse. Kuivati kasutamine võib muutuda väga kulukaks, seega on mõistlik panna riided pärast pesemist pesurestile või viia välja kuivama. Paljudel masinatel on kuivati sisseehitatud ja sel juhul tuleks masina kasutamist piirata.

Vaheta vanniskäik duši vastu

Paljudele inimestele meeldib muuta iga pesus käimine tõeliseks kogemuseks,  mõnuledes mitukümmend minutit vannis. See tähendab suuremat vee- ja elektrikulu, sest kogu vannis olemise aja vannitoas ju tuli põleb rääkimata sellest kui kasutusel on elektriline soojaveeboiler.  Vanni duši vastu vahetamine ja pesemiseks kuluva aja piiramine aitab vähendada oluliselt nii vee- kui ka elektrikulu.

Köögis kulude piiramine

Veekeetja on majapidamises üks enim kasutatavaid kodumasinaid. Seda kasutatakse tee ja kohvi jaoks vee keetmiseks, aga ka näiteks kiirnuudlite valmistamiseks. Paljud ei tea, et kannule kuluv energiakulu suureneb, kui kannus on korraga palju vett. Mida rohkem on vett, seda enam kulub energiat, et vesi keema saada. Tassi kohvi või kausi nuudlite jaoks ei ole vaja kolmeliitrist kannu ääreni vett täis valada.

Nõudepesumasina kasutamisel kehtib vastupidine printsiip. Täida masin alati maksimaalselt. Üksikute taldrikute ja lusikate pesemine kulutab liigselt elektrit. Selle asemel pane masinasse võimalikult palju nõusid isegi siis, kui see tähendab järgmise päevani ootamist. Teine võimalus on üksikud nõud kraanikausis ära pesta.

nõudepesumasin, nõudepesumasina kasutamine, elektrienergia säästmine, elektriarvete vähendamine
Säästliku nõudepesumasinaga on võimalik säästa olulisel määral vett ja vee soojendamiseks kuluvat energiat.

Ahju ja pliidi kasutamine võib olla väga kulukas, kuid see ei tähenda, et inimene ei peaks endale enam süüa tegema. Ahju kasutamisel kasuta taimerit, mis aitab silma peal hoida, kui kaua ahju eelsoojendada. Taimer kulub ära ka toiduvalmistamisel, sest siis saab teada, millal toit valmis saab. Taimeriga ahjud lõpetavad peale aja täitumist töö. Söögitegemisel ära ava ust liiga tihti, sest nii võib ahjust kaduda kuni 20% energiat, mille ahi peab siis tagasi saama. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Väiksemate einete puhul soovitatakse kasutada mikrolaineahju, sest tegu on väga energiasäästliku kodumasinaga. Külmutatud toidu sulatamisel jäta see mõneks ajaks kaussi või kraanikaussi. Siis sulab toit toatemperatuuril üles ja selle sulatamiseks ei pea kasutama lisaenergiat.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge