Mutid on meile nii mõneski mõttes ka kasulikud kaaslased, sest toituvad mitmetest aiakahjuritest ja õhutavad mulda. Oma käikude õhutamiseks tekitatavate avade kohale lükatakse aga kogu tunnelist kaevatud muld, mis jätab murule inetud mullahunnikuid. Isegi pärast mulla laiali ajamist jääb keset rohelist ala inetu laik.
Kui mutid on leidnud endale meeldiva eluaseme sinu peenarde läheduses, on võimalik, et suures ehitustuhinas saab ümber lükatud ka mõni väiksem taim. Muttide tõrjeks on olemas nii humaanseid ja vähemhumaanseid viise ning kui probleem ei ole väga tõsine siis kindlasti kasutada esimesi. Järgnevalt toomegi välja mõned nipid, mida muttide tõrjeks kasutada võid.
1. Ebameeldivad lõhnad
Mutid on äärmiselt tundlikud erinevatele lõhnadele, seega saab neid enda aiast eemale peletada paigutades mutikäikudesse miskit, mille lõhn on tugev või ebameeldiv. Kevadel on äärmiselt lihtne kasutada selleks näiteks intensiivselt lõhnava toominga või ebajasmiini oksi, suvel saab abi nõgese- või tubakaleotisest. Sügisel kasvuhoonest välja juuritud tomatitaimed võib samuti leotise valmistamiseks ära kasutada. Kui ükski eelnevatest taimsetest lahendusest ei ole kättesaadav on hea teada, et muttidele ei istu hästi ka kohvipaksuga kaasas käiv aroom.
Kuigi peletamiseks soovitatakse mutikäikudes kasutada ka bensiini ja kassiliiva, võiks neid variante pigem vältida. Isegi kui nad teevad oma töö ära on esimese valamine pinnasesse on kahjulik lisaks muttidele ka kõigele muule elavale-. Kassi väljaheited võivad halvemal juhul olla nakkusallikaks nii inimestele, kui ka aeda sattuvatele loomadele. Selle asemel võid siis juba pigem kasutada kaubandusest saadavaid lõhnapeleteid, näiteks käikudesse puistatavaid lõhnakuule.
2. Taimedest barjäär
Kui aed maja ümber ei ole üleliia suur või soovid kaitsta vaid kindlat ala muttide eest, on hea lahendus rajada selle ümber taimedest barjäär. See barjäär koosneb tugevalt lõhnavate taimedega kaetud peenratest. Sellised taimed, mis mutipeletuspeenrasse hästi sobivad, on näiteks: laugud, nartsissid, saialilled, liiliad, krookused ja aedruut. Seega võivad köögiviljapeenarde ümber ja vahele istutatud saialilled päästa toidulaua totaalsest hävingust, ning samas pakkuda silmailu ja meeldiva lisandi koduste ravimtaimede sortimenti.
3. Vibratsioon ja heli
Muttidele meeldib vaikus, seega märkad neid enamasti askeldamas vaid nendes aia osades, kus ei ole pidevat liikumist. Vaikuselembust saab aga nende vastu kergesti ära kasutada, kui paigaldad mutikäikude vahetusse lähedusse vibratsiooni või helisid tekitavad seadmed. Kaubanduses on saadaval mitmeid spetsiaalseid peleteid, kuid kui soovid ise midagi meisterdada, siis võid valmistada vahva ja eriilmelise tuuleinstallatsiooni, mille saad mutikäikude peal maasse torgata.
4. Vähenda varjumisvõimalusi ja pinnase niiskustaset
Kuna muttidele meeldib niiske pinnas, kus neil on piisavalt varjumisvõimalusi röövloomade eest, saab seda aspekti ära kasutada nende vastu. Kui sa kastad hoolega oma muru võiksid kaaluda selle tegevuse vähendamist või lõpetamist ning tõenäoliselt märkad, et mutid hakkavad sealt pinnasest lahkuma. Samas tuleb silmas pidada, et saad seda teha vaid siis, kui taimed, mis seal kasvavad sellele vastu peavad. Teine hea meede, mis muttidele meelepärane ei ole, on niita muru korrapäraselt ja hoida seda võimalikult madalana, kuna see vähendab nende võimalusi varjumiseks.
5. Kraavist tõke
Kui ala, mida muttide eest kaitsta planeeritakse ei ole ülemäära suur, võib olla parimaks lahenduseks kaitstava ala ümber kraavide kaevamine. Seejuures peaksid kaevatavad süvendid olema vähemalt 60 cm sügavused, ning need tuleks muttide sissetungi vältimiseks täita näiteks killustikuga, või teise võimalusena võib paigaldada pinnasesse tiheda traatvõrgu.
6. Mürgid ja lõksud
Kui eelnevatest variandid ei tööta ja muttide invasioon aeda muutub üha suuremaks, võib tunduda, et ainsaks lahenduseks nende arvukuse alla viimise eesmärgil on mürgitamine ja lõksude üles seadmine. Kuigi laialdaselt soovitatakse muti käikudesse hariliku rassi seemnete puistamist, mis nende karvastikku kinni jääb ja on seejuures surmavalt toksiline, võiks siiski antud meetodi kasutamist vältida.
Seda põhjusel, et antud tõrjemeetod põhjustab loomadele suuri kannatusi. Eelistada võiks letaalsete tõrjemeetodite valikul alati lõkse, kuna nende tulem on kiirem ja seejuures resoluutne. Siiski peab arvestama, et mutilõksude tulemuslik üles panemine võib muutuda küllaltki keeruliseks ülesandeks. Seega, kui probleem on suur, tasub aja ja vahendite kokkuhoiu mõttes pöörduda abi saamiseks professionaalide poole.
Loe ka: Tõhusad viisid, kuidas tõrjuda sipelgaid oma koduhoovis